Як перевірити зображення на достовірність з Verify?

Продовжуємо розповідати про корисні інструменти для громадських діячів та журналістів. Як Ви вже могли чути, в Україні кілька місяців тому запрацював он-лайн проект Verify, який можна використовувати ...

2

Громадський Простір

Продовжуємо розповідати про корисні інструменти для громадських діячів та журналістів. Як Ви вже могли чути, в Україні кілька місяців тому запрацював он-лайн проект Verify, який можна використовувати як інтерактивний-посібник для перевірки інформації з Мережі і який покликаний допомогти відрізнити правдиву інформацію від фейкової. Проект verify створений ГО «Інтерньюз-Україна» і реалізується за підтримки Латвійської асоціації журналістів.

Verify дає не готові відповіді, а поради, щоб користувач максимально швидко міг зібрати інформацію та зробити власний висновок про достовірність контенту.  Погодьтеся, дуже актуальний і потрібний  інструмент – саме тому, ми вважаємо, це має бути в арсеналі кожного шукача правди. Команда проекту, яка досліджує цю тему,  напрацювала певні практичні поради з описом інструментів для перевірки інформації, які ми раді додатково поширити в рамках Бази знань на Громадському Просторі. Почнемо з перевірки на достовірність зображень – як це працює з Verify.

Верифікація - це процес або акт підтвердження достовірності даних

ПЕРЕВІРКА ЗОБРАЖЕНЬ З VERIFY – ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Verify точно не перевірить фейк замість вас. Але якщо ви хочете його перевірити, то з нами це можна зробити дуже швидко.

Спробуймо дізнатися, що це за зображення
national_guard

 

Цей мем зі згадкою про Українську Національну Гвардію в заголовку став доволі популярним не тільки в рунеті, а й на англомовних ресурсах. Це й справді кумендна картинка. Якщо вона правдива. Cаме це ми й спробуємо дізнатися.

Почнемо із кроків, які нам пропонує Verify

1

2

Це виявляється нелегким завданням, адже мем активно тиражували розважальні сайти протягом двох років. Пошук за зображеннями в Google показує десятки ідентичних копій без жодних посилань на першоджерело.

3

 

TinEye справляється із завданням трохи краще та знаходить не лише ідентичні копії, а й перероблені версії цього ж зображення

4

Попри це, серед результатів пошуку одні лише сайти з інтернет-мемами. Надійне джерело, за допомогою якого можна перевірити достовірність, знайти не вдається. Здавалося б, справа безнадійна – навіть якщо десь і є оригінальне фото, то воно просто поховане під сотнями мемів.

Шукаємо подію

Якщо ж технічні характеристики зображення жодним чином нас не наблизили до оригіналу, то це може зробити те, що на ньому зображено.

Ми знаємо, що це певні військові навчання в прохолодну пору без жодних розпізнавальних знаків щодо місця. Тому починаємо з ключових слів, найбільш пов’язаних із самим мемом.

Деталей щодо дати ми не маємо, тому вибираємо варіант “Я не знаю дати” та вводимо: [нацгвардия гранатомет]

5

У пошуковику переходимо до закладки “Зображення”. І результати відразу стають більш інформативними

6

 

Серед всюдисущих мемів та сторонніх зображень з’являються світлини дуже схожі до тієї, яку ми шукаємо. Є всі підстави вважати, що ці фото було зроблено тоді ж, коли наше.

Перейшовши за одним із зображень дізнаємося, що це фотографії з навчань Національної гвардії у Нових Петрівцях під Києвом у березні 2014 року. Подію ми знайшли. Тепер нам потрібні фото звідти.

Шукаємо всі доступні фото з події

Коли уважно придивитися, то cеред знайдених схожих фото з цієї події можна помітити водяний знак УНІАН. Якщо на події був фотокореспондент цього агентства, то його знімки доступні онлайн і можуть дати більше інформації.

7

Всемогутні пошукові оператори Google дозволяють знайти ці фотографії миттєво. Потрібно лише ввести запит [Нацгвардія навчання], обмежити пошук по сайту УНІАН [site:unian.net] та звузити часові рамки до березня 2014 року, коли ці навчання власне й відбулися.

Сторінка, що відповідає цим пошуковим параметрам, є лише одна

8

На цій же сторінці є потрібна нам фотографія. В тому, що знімок на офіційному сайті інформагентства оригінальний, сумнівів бути не може.

9

 

Ось, власне, і все. Тепер ми знаємо, що популярний жарт про українську нацгвардію не лише інтернет-мем, а ще й змонтований фейк

10

 

Джерело verify.org.ua

 

 


Останні публікації цього розділу:

10 порад для ГО, які хочуть розробити civic tech-рішення

Реєстрація змін в громадських та благодійних організаціях: усе не так складно

11 ефективних порад для НУО в Instagram

Посилюємо видимість: ефективні стратегії для НУО у Facebook

Усе, що потрібно знати про бронювання працівників НУО

Як НУО спілкуватись із ШІ: цінні поради для ефективних запитів