Чому потрібна «швидка» для роботи з домашнім насильством?

Домашнє насильство є особливо травматичним досвідом, адже його скоюють найближчі люди. Це накладає цілий ряд особливостей: постраждалі мають змішані почуття до своїх кривдників, намагаються ...

Додано:
[email protected]

Мобільна бригада

[email protected]

Домашнє насильство є особливо травматичним досвідом, адже його скоюють найближчі люди. Це накладає цілий ряд особливостей: постраждалі мають змішані почуття до своїх кривдників, намагаються виправдовувати насильницьку поведінку та шукати її причини у своїй «неправильній» поведінці. Часто вони не мають можливості піти від кривдника, і вимушені продовжувати з ним взаємодію.

Така специфіка потребує не лише спеціальної підготовки від фахівців, що допомагають постраждалим від домашнього насильства, а й справді оперативної реакції — таку надають, наприклад, мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, що працюють на Сході України за підтримки МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та уряду Сполучених Штатів Америки.

Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги — це команда з практичних психологів та соціальних працівників, що надають екстрену та планову допомогу постраждалим. Вони здійснюють кризове та екстрене втручання у випадку насильства, надають психологічну допомогу, проводять заходи із соціальної та реабілітаційної підтримки постраждалих, інформують про визначені законом права та послуги, які можуть отримати постраждалі та за необхідності здійснюють перенаправлення до інших фахівців.

В екстрених випадках — коли існує загроза життю чи здоров’ю постраждалих, — мобільні бригади виїжджають на допомогу протягом 24 годин, а нерідко це стається й за кілька годин. Таким чином бригадам вдається вчасно виявити та надати допомогу у випадку насильства. Це важливо, адже за день-два емоції вщухають і постраждала особа вже не звертається нікуди за допомогою: ані до поліції, ані за психологічною підтримкою. Кривдник залишається не покараним, а постраждала особа — наодинці зі своїми страхами та незнанням, як діяти, якщо ситуація повториться.

Людина, що потребує термінової допомоги, не лишається без підтримки, коли б вона не звернулася. Члени мобільних бригад надають телефонні консультації навіть пізно ввечері, якщо є така потреба — допомагають клієнту опанувати себе, пояснюють, як діяти далі та планують виїзд на наступний ранок. Особливо актуальною така опція є для дітей, що постраждали чи стали свідками насильства. Саме з ними доводиться залишатися на зв’язку увесь час, поки мобільна бригада їде на виклик, адже їм дуже потрібно чути, що дорослі вже прямують на допомогу.

Телефонні чи відеоконсультації мають й іншу вагому перевагу — це можливість надати допомогу людям у віддалених населених пунктах, людям, що перебувають у лікарні, або ж просто тим, хто не хоче, щоб кривдник чи сусіди дізналися про звернення до мобільної бригади.

Та робота з постраждалими від домашнього насильства не обмежується екстреною допомогою — мобільні бригади можуть супроводжувати клієнтів чи їхні родини протягом кількох місяців. За цей період психологам бригад вдається не тільки знизити рівень тривожності та сформувати план безпеки для постраждалих, а й попрацювати з самооцінкою та зміною установок, допомогти клієнтам подолати роль «жертви» та налагодити конструктивний діалог між членами родини.

Ефективність мобільних бригад

Те, наскільки потрібними є послуги мобільних бригад, ілюструє статистика звернень. Наприклад, протягом 9 місяців 2021 року дванадцять мобільних бригад надали 21 348 консультацій телефоном чи за допомогою відеозв’язку; понад 12% усіх звернень надійшло від дітей. За цей же період було здійснено 2 241 виїзд у випадках гендерно зумовленого насильства. 

Саме тому МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» спільно з донорами проєкту не лише продовжує забезпечувати діяльність бригад вже шостий рік поспіль, а й відкриває дві нові бригади у Луганській області — у містах Щастя та Гірське. Ми віримо, що таким чином нам вдасться закрити ще одну потребу у допомозі постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства на Сході України.

Особливість роботи на Сході України

Діяльність фахівців мобільних бригад на територіях Донецької та Луганської областей вимагає особливої компетенції — здатності працювати не лише з домашнім насильством, а й з наслідками війни, що іноді відбувається лише за кілька кілометрів від наших клієнтів.

Марина Кононенко, керівниця та психологиня Костянтинівської мобільної бригади, поділилася своїми спостереженнями.

Регулярно наші мобільні бригади отримують звернення від клієнтів, що залишилися на непідконтрольних територіях. Телефонують щодо різних питань — і з приводу домашнього насильства, і просто за психологічною підтримкою, навіть щодо шкільного булінгу. Звісно, ми проводимо консультації для таких клієнтів, адже розуміємо, що по той бік розмежування таких послуг немає.

Багато історій пов’язані з родинами військових. Зокрема, звертаються місцеві жінки, що вийшли заміж за військовослужбовців та переїхали в іншу частину України, а куди звернутися там за допомогою — не знають. Хтось з них потім повертається назад, на малу Батьківщину, а комусь вдається налагодити життя на новому місці.

Окрема тема — тривожні наслідки посттравматичного стресового розладу, які ми спостерігаємо у дітей, що у 2014-2015 роках потрапили під обстріли. Сильна тривожність, страх голосних звуків та криків, страх літаків чи гелікоптерів, грози, салютів, петард — це лише «верхівка айсбергу». Були випадки, коли діти зовсім переставали говорити або ні на крок не могли відійти від матері. Причому проявляються ці симптоми у різний час, іноді навіть за кілька років після подій.

Мобільну бригаду може створити кожна громада

Наразі 12 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства, що працюють на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, є не єдиними в Україні. Мобільні бригади, створені за нашим зразком, з’являються у громадах з різних куточків країни. Особливо приємно, коли кошти на їхнє створення й утримання знаходить місцева влада, адже це є проявом справжньої турботи про свою громаду.

Для тих, хто хоче створити мобільну бригаду, ми спільно з UNFPA та у співпраці з Мінсоцполітики України розробили цілий методичний посібник на тему «Забезпечення діяльності мобільних бригад соціально-психологічної допомоги як спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб від домашнього насильства». У ньому ми розказуємо про вимоги до фахівців, специфіку роботи, необхідне матеріальне забезпечення, механізм діяльності мобільних бригад, а також ділимося першими практичними кроками до створення мобільної бригади.

Посібник доступний за посиланням: https://bit.ly/3GoixhW

Ми в МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» завжди готові підказати та поділитися власним досвідом забезпечення діяльності мобільних бригад. Тож якщо вам потрібна консультація, або ви хочете дізнатися більше про те, як вони працюють на Сході України — заходьте на сторінку наших мобільних бригад у Facebook: https://bit.ly/3y6VoxO  

Авторка: Галина Скіпальська, виконавча директорка МБФ “Українська фундація громадського здоров`я”


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Курс обміну валют за грантами від Європейської Комісії: як звітувати донору?

Що робить місцеву демократію необхідною для країни у воєнний час?

Всесвітній день пам’яті жертв ДТП: як Україна може знизити смертність на дорогах?

Говоримо про ВІЛ / СНІД з дітьми: як, коли та що врахувати

Захист вебресурсів для громадських організацій: чому це важливо сьогодні?

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)