Людмила Абсава: «Академія громадського активізму дала мені імпульс до руху»
Перша з п'яти історій про те, як навчання в Академії громадського активізму допомогло активістам та активісткам Сходу та Півдня України стати сильнішимиПісля навчання в Академії громадського ...
Додано:
Alya Bondarenko
Перша з п’яти історій про те, як навчання в Академії громадського активізму допомогло активістам та активісткам Сходу та Півдня України стати сильнішими
Після навчання в Академії громадського активізму Людмила Абсава провела перший у житті екофестиваль Kherson Zero Waste. А зараз готує адвокаційний проєкт, щоб у Херсоні почали впроваджуватися європейські принципи «нуль відходів». Місто може стати одним серед перших Zero Waste Cities («Міста нуль відходів») в Україні
Для Людмили Абсави, очільниці громадської організації «Глобальний погляд», займатися винятково екологічними питаннями і ставити для себе такі масштабні цілі у цій сфері – нова практика. Досі вона працювала з молоддю за кількома напрямками: права людини, інклюзія та екологічна свідомість. Але під час участі у заходах Академії зрозуміла, що саме на цій темі хоче зосередитися: «Академія підштовхнула мене поглиблювати знання саме в такому напрямку й поширювати ці ідеї у нашому місті».
Kherson Zero Waste
Власне, першим вагомим кроком до поширення таких ідей у Херсоні стало проведення екофестивалю Kherson Zero Waste. Його організувала коаліція «екофрендлі_Я», яка сформувалася під час навчання в Академії. І хоча фестиваль кілька разів змушені були переносити у зв’язку із епідемічною ситуацією, він таки відбувся. І в тому форматі, в якому команда коаліціантів його задумала.
На фестивалі обладнали п’ять локацій за правилом 5R руху zero waste («нуль відходів»): відмовся від зайвого, скорочуй використання потрібного, використовуй повторно, переробляй, компостуй. Учасники могли ознайомитися із процесами на кожній локації, взяти участь у майстер-класах і виграти екоподарунки. Тут же й уперше збирали підписи херсонців на підтримку петиції про приєднання Херсона до міжнародної програми Zero Waste Cities.
За чотири години фестивалю понад 400 людей пройшли всі 5R руху «нуль відходів». Це перевершило очікування активістів. «На фестиваль до нас приїхали представники громадської організації Zero Waste Lviv і змогли на власні очі побачити, що ми серйозно налаштовані. Завдяки цьому ми вже стали частиною громадського об’єднання Zero Waste Ukraine («Український Альянс нуль відходів») і зупинятися не збираємося», – коментує Людмила.
Для активістки неабияк важливим стало те, що фестиваль об’єднав усі покоління – від найменших до найстарших. Більш того, його підтримали і медики, які створили локацію поводження з медичними відходами, і представники місцевого бізнесу, які поділилися своїми практиками. Координаторку фестивалю це здивувало: «Ми не думали, що нас так підтримають. Не тільки громадські організації та ініціативні групи міста, а й найближчі територіальні громади».
«Подарункопад»
Фестиваль став результатом навчання в Академії громадського активізму. Сюди Людмила прийшла, бо любить постійно вчитися. Маючи за плечима досвід викладання, навчання за кордоном й управління великими проєктами, вона зізнається, що була вражена організацією навчання в Академії: «Ми наче вже всі навчені, багато проєктів зробили, побачили, але тут я отримала багато нового».
Навчання в Академії вона називає «подарункопадом». Пояснює чому: її коаліція «екофрендлі_Я» отримала грант на проведення у Херсоні екофестивалю; громадська організація Людмили – комунікаційний ваучер на створення айдентики та брендбуку; сама ж Людмила – індивідуальний коучинговий супровід після завершення навчання. «Така підтримка, в тому числі фінансова та коучингова, дають ресурс для подальшого розвитку і по завершенню Академії», – коментує активістка.
Життя після Академії
Формування коаліції «екофрендлі_Я» та проведення екофестивалю Kherson Zero Waste надихнуло команду на початок адвокаційної кампанії, щоб Херсон долучився до міжнародної програми Zero Waste Cities («Міста нуль відходів») та здобув відповідну сертифікацію. «Академія дала мені розуміння, що мало сподіватися лише на активістів і волонтерів. Дуже добре, що ми самі все хочемо робити, але нам треба і владу штовхати так, щоб вона давала для цього умови, а не ставила перепони», – каже Людмила.
Команда вже почала працювати над адвокаційним проєктом і розуміє, що це план на тривалу перспективу. Йдеться про розроблення критеріїв для міста, навчання виконавців і запуск масштабної інформаційної кампанії, а на це потрібно достатньо часу і терпіння.
«Імпульс до такого руху нам дала Академія. Не було би її, не було би нашого екофестивалю. Не було би нових ідей, щоб Херсон став містом «нуль відходів». А що іще важливіше – завершивши навчання, ми не попрощалися. Процес запущено, він уже сталий і триває далі».
Матеріал підготовлено Фондом Східна Європа у межах Програми «Академія громадського активізму», що впроваджується спільно з Інтерньюз-Україна за підтримки Проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки та твердження викладені у них не обов’язково відображають погляди Фонду Східна Європа, USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.