Народження і реєстрація дитини за межами України. Що важливо знати

Наразі дуже багато громадян нашої країни у зв’язку з військовою агресію Російської Федерації проти України були вимушені покинути свої домівки та виїхати за кордон. Серед таких громадян багато жінок, ...

Додано:
tetyanavechirko

1

tetyanavechirko

Наразі дуже багато громадян нашої країни у зв’язку з військовою агресію Російської Федерації проти України були вимушені покинути свої домівки та виїхати за кордон. Серед таких громадян багато жінок, які готуються до народження дитини. Відтак після народження немовля за межами країни постає питання реєстрації народження дитини. Отже, розглянемо порядок реєстрації народження дитини за межами України у цій статті.
 
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України , які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, в тому числі і народження дитини, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України. Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином/кою України.
 
Місце народження в цьому випадку не впливає на можливість набуття нею громадянства України: особа набуває громадянство України незалежно від того, народилася вона на території України чи за її межами.
 
Реєстрація народження дитини проводиться консулом (за відповідною заявою батьків дитини) з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати невідкладно, але не пізніше одного місяця з дня народження дитини, а при народженні мертвої дитини – не пізніше трьох діб.
У випадку хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження дитини реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.
 
Реєстрація народження дитини може провадитись за місцем проживанням батьків (чи одного з них) або за письмовим бажанням батьків (або одного з них) може бути зазначено фактичне місце народження дитини (підтверджується документом, що посвідчує факт її народження або місце проживання батьків).
 
Реєстрація народження провадиться при пред’явленні:
- документа медичного закладу про народження дитини. У виняткових випадках, при народженні дитини поза медичним закладом, – довідки лікаря, який подав допомогу при пологах. У разі народження дитини вдома без медичної допомоги факт і час народження повинні бути підтверджені підписом двох свідків, присутніх при пологах, із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові, місця проживання і документів, що посвідчують їх особи, у графі “документи, що підтверджують факт народження дитини”, а також медичним документом про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (приватного лікаря);
- паспортних документів, що посвідчують особи батьків (одного з батьків). Якщо документ, який посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то відомості про другого з батьків у даному випадку зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство та національність в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі “Для відміток”. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану;
- документа, який є підставою внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства, спільна заява матері та батька дитини, якщо батьки не перебувають у шлюбі, спільна заява матері та її чоловіка про невизнання чоловіка батьком дитини, спільна заява батька дитини та чоловіка, який перебуває у шлюбі з її матір’ю).
Реєстрація народження дитини провадиться без стягнення консульського збору.
Свідоцтво про народження дитини надається в день звернення при умові наявності всіх необхідних документів.
 
Увага!!!
26 лютого 2022 року з метою забезпечення умов, спрямованих на доступ громадян до адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану, Міністерством юстиції України внесено зміни до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5.
Так, за тимчасової відсутності доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, заява про державну реєстрацію акту цивільного стану подається, а актовий запис цивільного стану складається в паперовій формі без використання програмних засобів ведення цього реєстру з подальшим обов’язковим внесенням відомостей цього актованого запису до Державного реєстру актів цивільного стану громадян протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.
Тому, відсутність під час дії воєнного стану у консульській установі доступу до Державного реєстру актів цивільного стану не є підставою для відмови у реєстрації народження дитини.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Що робить місцеву демократію необхідною для країни у воєнний час?

Всесвітній день пам’яті жертв ДТП: як Україна може знизити смертність на дорогах?

Говоримо про ВІЛ / СНІД з дітьми: як, коли та що врахувати

Захист вебресурсів для громадських організацій: чому це важливо сьогодні?

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)

Самодостатність: як залишатися стійким і незалежним в умовах змін