Повернення до цивільного життя: як громади створюють простори підтримки ветеранів
Здавалося, що потрібно для щастя людині, яка повернулася з холодного окопу в теплий дім, у коло найрідніших? Пекло позаду. Але чимало ветеранів діляться, що насправді в тилу воно саме починається… ...
Додано:
legal_dev_network
Здавалося, що потрібно для щастя людині, яка повернулася з холодного окопу в теплий дім, у коло найрідніших? Пекло позаду. Але чимало ветеранів діляться, що насправді в тилу воно саме починається… Страшні сни, флешбеки, фізичні болі, ментальні проблеми — це неповний очевидний перелік. До нього додається ще й те, що часто ветерани зустрічаються з повним неприйняттям та нерозумінням нової версії себе, почуваються чужими в колись близькому середовищі. Рідні, друзі та знайомі очікують повернення того, хто тоді, у 22-му (пізніше чи скоріше) пішов чи пішла на фронт. Не усвідомлюючи, що людина наче оновила заводські налаштування — повністю змінилася. Щоб повернутися до цивільного життя, потрібно пройти певний шлях… Шлях ветерана.
Аби підтримати ветеранів на цьому шляху станом на сьогодні майже у всіх областях України ініційовано створення ветеранських просторів. У чому їх цінність, як вони мають виглядати та які послуги надавати, а також як створити таке місце у своїй громаді — розповідаємо в межах адвокаційної кампанії, яку впроваджує Мережа правового розвитку в партнерстві з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансування Чеської агенції розвитку.
Що таке ветеранський простір і хто може бути його користувачем?
Колишня міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна зазначала, що ветеранські простори вкрай важливі та необхідні по всій Україні, адже вони є не лише ефективним та реалістичним інструментом реінтеграції ветеранів та посилення їх громад, а й потужним засобом комунікації громадянського суспільства та ветеранської спільноти з владою всіх рівнів. А це — шлях до стійкості нації.
Згідно із наказом №168 від 05.06.2024 про затвердження Методичних рекомендацій щодо створення та функціонування ветеранських просторів, відвідувачами таких установ є ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалі учасники Революції Гідності, члени сімей таких осіб і члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, які отримують інформаційно-консультаційну підтримку або проходять реабілітацію чи адаптацію у просторах.
Щодо функціонування простору у цьому ж наказі вказані такі рекомендації:
- інформаційно-консультаційна підтримка;
- надання психологічної допомоги;
- надання правничої допомоги;
- здійснення фізкультурно-спортивної реабілітації;
- здійснення професійної адаптації, включаючи розвиток навичок цифрової грамотності;
- організація дозвілля та активного відпочинку.
У наказі також зазначено про важливість безбар’єрності простору і послуг, які в ньому надаються.
У деяких громадах простори уже створили і ось декілька прикладів, як вони функціонують:
«Усі співпрацюють на благо ветеранів»
Ветеранський простір «Гарт», який нещодавно відкрили у Коломиї Івано-Франківської області перебуває під упорядкуванням Єдиного центру надання соціальних та реабілітаційних послуг.
Заступниця керівниці Єдиного центру з надання соціальних та реабілітаційних послуг Ірина Лерш
Про особливість саме такої моделі створення простору, де працює громадський сектор разом із місцевою владою, розповіла заступниця керівниці Єдиного центру з надання соціальних та реабілітаційних послуг Ірина Лерш: «Основним адмініструванням простору “Гарт” займається Єдиний центр. До роботи установи ми залучаємо також громадські організації. Наразі успішно працюють три організації.
Єдиний центр виступає модератором. Одна організація може задовольнити одні потреба, друга — інші. Ми бачимо у цьому класний кейс, коли усі співпрацюють на благо ветеранів, членів сім’ї загиблих, безвісти зниклих…»
Питаннями комунікації та адміністрування займається Єдиний центр. Організації можуть працювати на рівних умовах та надавати необхідні послуги, які стосуються певної категорії осіб та проводити заходи за попереднім узгодженням.
У просторі наразі працюють троє спеціалістів у справах ветеранів та демобілізованих осіб, які забезпечують надання соціальних послуг цим категоріям.
Ці посади впроваджені згідно з постановою Кабінету Міністрів України. Фахівці надають послуги згідно з державним стандартом — інформування, консультування, представництво інтересів тощо.
Консультації профільних спеціалістів допомагають забезпечувати наші партнери із громадського сектору:
- юридичні консультації надає спеціалістка громадської організації «Трикутник».
- громадська організація «Сила Громади» забезпечує роботу кейс-менеджерів
- психологічні консультації надають спеціалісти Оздоровчого Центру соціально-психологічної допомоги «Тепло крилатої душі».
Громадські організації працюють у визначені дні та години, спеціалісти із супроводу працюють щодня, окрім вихідних, інформують та консультують тих, хто звертається.
«У подальшому плануємо об’єднати громадські організації, які у своїй статутній діяльності мають передбачену підтримку ветеранів та членів сімей військових для якісного надання послуг і максимального охоплення. Створиться гарна співпраця між органами місцевого самоврядування та інститутами громадянського суспільства і безпосередньо громадою. І поетапно розвиватися, вводити щось нове, вивчати попит та забезпечувати потреби. Ми дуже гнучкі у цьому плані, готові реагувати на будь-який запит і шукати можливості, щоб це реалізувати, — зазначає Ірина Лерш.
Також планують проводити майстер-класи, зустрічі, кола підтримки, тренінги. У близькому майбутньому розглядають співпрацю із центром зайнятості за напрямом перекваліфікації ветеранів та демобілізованих осіб, а також допомогу у працевлаштуванні.
Простір працює трохи більше місяця, станом на 20 грудня 2024 року, допомогу тут отримало 54 особи.
«На мою думку, така консолідація зусиль між органами місцевого самоврядування та громадським сектором є дуже гарним прикладом того, як можна співпрацювати, вибравши один напрям і розвивати його. Найефективніша співпраця та, де є одна спільна ціль і усі рухаються до досягнення результатів. Я вважаю, що це дуже велика перевага, коли певна, суспільно-важлива діяльність реалізується отак, спільними зусиллями», — ділиться Ірина Лерш.
Так нещодавно у просторі підтримки «Гарт» зі всіма партнерськими громадськими організаціями Коломиї, Мережа правового розвитку в межах проєкту «Віднова» напрацювали стратегію ветеранської політики Коломийської міської територіальної громади. До цієї роботи залучили ветеранів, членіви сімей загиблих і зниклих безвісти, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій та активістів.
За словами Ірини Лерш, це дуже яскравий приклад позитивної та результативної співпраці.
Єдиний центр надання соціальних та реабілітаційних послуг має на своєму балансі частину приміщення у Коломиї, де зараз знаходиться простір підтримки «Гарт», оплата енергоносіїв здійснюється коштом місцевого бюджету, а заробітна плата фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб фінансується із державної субвенції. Громадські організації проводять розрахунок зі своїми фахівцями самостійно.
Ірина Лерш також рекомендує громадським організаціям ініціювати діалог з органами місцевого самоврядування та приходити із чіткими пропозиціями, за таких умов, вона переконана, що тоді діалог матиме успіх. Адже і для влади це велика підтримка, оскільки у синергії з громадським сектором можна реалізувати щось важливе та масштабне, а також залучити кошти донорів для кращого втілення, адже часто органи місцевого самоврядування обмежені в бюджеті, щоб втілити усе самостійно.
Матеріали за темою
- Яких фахівців держава надає ветеранам та демобілізованим, чому вони потрібні та як це допомагає?
- Підтримка ветеранів: чому так важлива нова ініціатива Уряду для громади та родин захисників
- З турботою і повагою: що таке ветеранський простір та як він може виглядати і працювати
- «Рівний — рівному» або яких ще фахівців потребують ветерани, щоб повернутися до цивільного життя