Про клімат і стратегічне планування у територіальній громаді

В Україні більшість територіальних громад уже завершили чи перебувають у стадії стратегічного планування свого розвитку. Законом «Про засади державної регіональної політики» наявність стратегії ...

Додано:
powerreform

ТАФ про клімат 10.04 ккартинка

powerreform

В Україні більшість територіальних громад уже завершили чи перебувають у стадії стратегічного планування свого розвитку. Законом «Про засади державної регіональної політики» наявність стратегії розвитку територіальної громади є обов’язковою умовою їх доступу до державних бюджетних ресурсів. Загалом, така місцева стратегія має бути не тільки документом для прогнозованого бюджетного планування, а й основою для публічного інвестування з різних бюджетів – від національного до місцевого.

Алгоритми розроблення стратегій розвитку територіальних громад в уже склались, є відповідні методичні рекомендації і експерти, які допомагають територіальним громадам.

Проте ситуація продовжує змінюватись. І не тільки тому, що Україна зближується з Європейським Союзом, а й тому, що в Україні ухвалюється нове законодавство, яке безпосередньо впливає на стратегічне планування.

Кліматичні зміни, які негативно позначаються на житті людей і економіці різних країн та регіонів, вимагають від держав активної протидії на ці чинники – наприклад, глобальне підвищення температури або викиди парникових газів та здійснення кроків на адаптацію економіки, житла, інфраструктури до нових кліматичних умов.

Україна також прийняла відповідний закон, який має знизити негативні впливи на клімат – Закон «Про основні засади державної кліматичної політики». Ним зокрема визначено розроблення цілої системи планувальних документів, які подано у цій таблиці.

таблиця 10.04 ТАФ

 

Для місцевого рівня, а саме рівня територіальних громад, такі документи будуть необхідні починаючи уже з 2026 року. Проте Закон передбачає, що «у разі включення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до неї до регіональних стратегій розвитку, стратегій розвитку територіальних громад та планів заходів з їх реалізації, місцевих та регіональних програм охорони довкілля та інших документів планування місцевого рівня розроблення та затвердження місцевих та регіональних планів зменшення обсягів антропогенних викидів парникових газів та збільшення обсягів видалення парникових газів поглиначами, місцевих та регіональних стратегій адаптації до зміни клімату» не є обов’язковим.

Відтак сьогодні, ті територіальні громади, які знаходяться у процесі розроблення власних стратегій розвитку можуть передбачити при стратегічному плануванні нові реалії кліматичних змін та передбачити заходи щодо зниження викидів парникових газів в межах своїх територіальних громад. Це дасть змогу, не тільки зробити свій внесок у пом’якшення негативних впливів на клімат, створити умови для адаптації до кліматичних змін, але й зекономити час та кошти при підготовці нових планувальних документів, які будуть необхідні з 2026 року.

Інститут громадянського суспільства, уже не перший рік працюючи із територіальними громадами над їхніми стратегіями, завжди рекомендує включати до них оперативні цілі та заходи, що пов’язані із кліматичною тематикою. Більш детально про різні аспекти розвитку територіальної громади, у тому числі, ідеї щодо кліматичної політики, можна прочитати на сайті Інституту громадянського суспільства, зокрема, у розділі «Настільна книга територіальної громади» – https://www.csi.org.ua/books/

[1] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3991-20#Text


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Проведено дослідження для зеленого відновлення Менської громади

Як оцінити згуртованість у громаді через опитування та аналітичні дослідження?

Посібник для громад. Впроваджуємо гендерно орієнтований підхід у бюджетних програмах галузі «Освіта» територіальних громад

Згуртованість територіальної громади

Як територіальній громаді організувати роботу із залучення вітчизняних та іноземних інвестицій