Простій: оголошувати не можна працювати. Де поставити кому?

Анна Пуцоваекспертка Проєкту DECIDE“Оголошення простою працівникам не є обов’язковим рішенням для всіх закладів освіти, але за певних обставин дозволяє зберегти робочі місця і не зупинити освітній ...

Додано:
DOCCU

15

DOCCU

Анна Пуцова

експертка Проєкту DECIDE

“Оголошення простою працівникам не є обов’язковим рішенням для всіх закладів освіти, але за певних обставин дозволяє зберегти робочі місця і не зупинити освітній процес

Простій. Оголошувати не можна працювати

Воєнний стан в Україні триває вже понад 40 днів. За цей час органи місцевого самоврядування встигли більш-менш прилаштуватися до нових умов роботи. Адже не ми обираємо час, у якому живемо…

Сьогодні посадові особи вже звикли працювати цілодобово та приймати складні й нетипові управлінські рішення. Проте, аби знайти відповідь на більшість питань, які постають перед місцевими управлінцями, незважаючи на такий нелегкий ритм роботи, варто ґрунтовно аналізувати нормативно-правові акти, які діяли до війни та після її початку. 

Одне з таких питань, на які весь цей час шукають управлінці відповідь, – у яких випадках освітянам оголошувати простій?

Давайте спробуємо змоделювати ситуацію, коли «простій» є необхідністю, а також проаналізуємо, що для педагогічних працівників означає цей статус.

ДОВІДКОВО
Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Призупинення роботи може застосовуватись як для всього колективу, так і для окремих працівників. Як визначитися, у яких випадках можна застосовувати простій для працівників закладів освіти?

Випадок 1. Заклад освіти знаходиться на тимчасово окупованій території, існує загроза життю людини, немає можливості продовжувати навчання за дистанційною формою освіти. Як правило, подібні обставини дозволяють оформити простій всьому колективу. Задля безпеки працівників. 

Випадок 2. Заклад освіти знаходиться в зоні бойових дій. У такому випадку також можливо оформити простій всьому колективу. 

Випадок 3. Заклад освіти зруйновано. Фактично робота закладу освіти може продовжуватись, наприклад, у формі дистанційного навчання. Для цього керівництво та/або засновники закладу освіти мають прийняти відповідне рішення. У такому випадку рішення щодо оголошення простою працівникам не обов’язкове. 

Важливо знати, що працівнику оголосити простій усно неможливо. Також простій не оформляється на підставі заяви від особи. Особи, які відповідають за кадрову документацію повинні:

  •  скласти акт простою, де будуть зазначені обставини, за яких виник простій, і вказати дату, з якої він оголошується;
  •  видати наказ по закладу освіти, у якому буде зазначено, на кого саме розповсюджується простій, його період та обставини, за яких він закінчиться. 

Рішення про оголошення простою працівникам має обґрунтовано викладатись у вищезазначених документах. Для цього можна ще посилатися на Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні». 

 Варто відмітити, що оголошення простою працівникам закладів освіти – це можливість:

  •  тимчасово залучити «заміну»  на місце працівника, який відсутній;
  •  виплачувати працівникам заробітну плату у розмірі, передбаченому ст. 113 КЗпП від окладу заробітної плати, що зменшить навантаження на бюджет.

Отже, оголошення простою працівникам не є обов’язковим рішенням для всіх закладів освіти. Але за певних обставин простій дозволяє прийняти необхідне рішення для збереження робочих місць і не зупинити освітній процес в тих закладах, де зберігається можливість надавати освітні послуги.

Питання розміру оплати праці та обсягу освітньої субвенції обговорили під час «Години запитань до Анастасії Софієнко». Відео можете переглянути за посиланням. Також основні тези розмови викладено в презентації Анастасії.

Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ

 Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено в межах Проєкту DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Курс обміну валют за грантами від Європейської Комісії: як звітувати донору?

Що робить місцеву демократію необхідною для країни у воєнний час?

Всесвітній день пам’яті жертв ДТП: як Україна може знизити смертність на дорогах?

Говоримо про ВІЛ / СНІД з дітьми: як, коли та що врахувати

Захист вебресурсів для громадських організацій: чому це важливо сьогодні?

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)