Що таке спадщина та як її отримати?

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) Порядок здійснення цього правочину врегульований книгою Шостою ...

Додано:
polbvpd

adult-blur-boss-business-288477

polbvpd

Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) Порядок здійснення цього правочину врегульований книгою Шостою Цивільного кодексу України, яка охоплює глави 84-90.

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент його смерті(відкриття спадщини) і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов’язки особи як кредитора або боржника, якщо вони є нерозривно пов’язаними із його особою і у зв’язку з цим не можуть бути виконані іншою особою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, відповідно вчинення всіх дій що стосуються спадкування має здійснюватися нотаріусами відповідного нотаріального округу, у якому спадкодавець був зареєстрований на момент смерті, а в разі якщо місце реєстрації особи не встановлено — за місцем знаходження майна спадкодавця.

На сьогодні визначено два «правові механізми» спадкування, що зазначені у відповідності до пріоритетності їх застосування: 1) за заповітом; 2) за законом.

За наявності заповіту спадкування здійснюється відповідно до цього документа і лише за відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 Цивільного кодексу України. При цьому, вкрай важливо зауважити, що згідно статті 1241 цього Кодексу малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

У разі здійснення спадкування за законом спадкоємці поділяються на п’ять черг в залежності від ступеня спорідненості із спадкодавцем і кожна наступна черга допускається до спадкування за відсутності родичів, що віднесені до попередньої черги чи неприйняття такими особами спадщини.

Відповідно до статей 1269, 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, до спливу шестимісячного строку, який починає відліковуватися з дня смерті спадкодавця, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. У відповідності до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій особа, яка подає таку заяву, має пред’явити також документи, що посвідчують особу, а також оригінал свідоцтва про смерть спадкодавця та заповіт, у разі його наявності.

Свідоцтво про право на спадщину видається особі, яка у встановлений строк подала заяву про прийняття спадщини, після проведення перевірки факту наявності заповіту та його змісту, за умови здійснення спадкування за заповітом. У разі спадкування за законом нотаріус перевіряє факт належності особи до відповідної черги спадкоємців та ступінь споріднення особи із спадкодавцем, що також має бути підтверджено документально. В обох зазначених випадках, для отримання свідоцтва про право на спадщину необхідно також пред’явити нотаріусу документи, що посвідчують особу, а також надати оригінали документів, які підтверджують право власності на відповідне майно та довідку з компетентного органу про останнє зареєстроване місце проживання спадкодавця та осіб, що зареєстровані разом із ним на день його смерті.

У разі відсутності необхідних документів або неможливістю документального підтвердження фактів, що підлягають обов’язковому встановленню, нотаріус виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, яка не позбавляє особу права на спадщину, оскільки це право може бути також підтверджено судовим рішенням, що набуло законної сили.

Наразі, у зв’язку із погіршенням ситуації, пов’язаної із поширенням коронавірусної інфекції, з 23 березня і до закінчення карантину система безоплатної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги. У цей період система БПД надаватиме правові послуги дистанційно.

Консультацію громадяни можуть отримати зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103 та отримати юридичну консультацію в телефонному режимі: 0990218209 та 0501072453.

Скористатися можна також правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua, яка є довідково-інформаційна платформа правових консультацій «WikiLegalAid» спрямована на підвищення правової свідомості та освіченості населення. Тут Ви можете знайти необхідну інформацію з актуальних правових питань.

Прочитати правову консультацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid.
Щодня в будь-який час ви матимете під рукою шпаргалку з юридичними консультаціями – від вичерпних текстів до інфографічних матеріалів та коротких відео-консультацій. Консультації максимально адаптовані для людей, які незнайомі з юридичною термінологією та детально роз’яснюють правові питання, з якими найчастіше стикаються у побуті, на роботі, під час відпочинку чи у сімейних відносинах тощо. А саме: як себе захистити від домашнього насильства чи булінгу у школі, як захистити свої права як споживача, які права має вагітна жінка на роботі в Україні, як звільнитися і не відпрацьовувати два тижні тощо.

Відтепер отримати відповідь на юридичне запитання можливо в інтерактивному режимі через приватні чати у популярних месенджерах:
Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html
та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html

Нові ресурси системи БПД надають можливість поставити запитання правового характеру та отримати відповідь, які будуть готувати фахівці системи безоплатної правової допомоги. Поставити запитання і отримати відповідь можна тільки у робочий час – з понеділка по четвер з 09.00 до 18.00, у п’ятницю – з 09.00 до 16.45. Можливості чатів будуть поступово вдосконалюватися для того, щоб якісно відповідати на всі запити користувачів.

Щоденно фахівці системи БПД відповідають на сотні юридичних запитань громадян. Правові консультації та роз’яснення надаються за безкоштовним номером 0 800-213-103, у месенджері Фейсбук-сторінки https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/ та Телеграм-чаті https://t.me/ualegalaidchat.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Молодь Чернігівщини є рушієм змін в громадах.

Media Development Foundation проаналізував фінансове забезпечення медіа

Створення Музею спротиву та окупації в Херсоні. Звіт за результатами опитування

Щорічний Рейтинг Прозорості доброчинних організацій від Асоціації Благодійників України

На невидимому фронті у Дніпрі: як діє ГО «Кризова психологічна допомога в м. Дніпро та області»

Культурні фестивалі для ОГС: ігнорувати не можна долучатися