Твоє право: трудові гарантії військовослужбовців

Ветерани та учасники бойових дій – у трійці категорій громадян, які найчастіше звертаються за безоплатною вторинною правовою допомогою. Найчастіші питання з якими військовослужбовці звертаються до ...

Додано:
tetyanavechirko

військові АТО солдати

tetyanavechirko

Ветерани та учасники бойових дій – у трійці категорій громадян, які найчастіше звертаються за безоплатною вторинною правовою допомогою. Найчастіші питання з якими військовослужбовці звертаються до центрів та бюро правової допомоги, входить трудове право.

Розглянемо:

Права військовослужбовців

Під час дії особливого періоду за мобілізованими працівниками, а також прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі при укладенні нового контракту, на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення зберігається:

  • робоче місце, посада та середній заробіток (військовослужбовці увільняються від виконання посадових обов’язків) (стаття 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП);
  • право на щорічну відпустку (пункт 2 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» (далі – Закон).

Трудовий стаж не переривається (стаття 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Трудові гарантії поширюються також на поранених, полонених або визнаних безвісно відсутніми до моменту звільнення їх з військової служби, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Якщо особа була безробітною, то на період військової служби виплата допомоги по безробіттю припиняється.

Після звільнення в запас, при повторній реєстрації у державній службі зайнятості, виплати по безробіттю здійснюватимуться з урахуванням фактичного працевлаштування протягом проходження служби та розміру грошового забезпечення. Виплата пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», не припиняється.

Додаткові права:

  • переважне право на залишення на роботі в разі скорочення на підприємстві (стаття 42 КЗпП);
  • право на щорічну відпустку повної тривалості до закінчення 6 місяців у перший рік роботи на підприємстві – у тому числі для осіб з інвалідністю внаслідок війни; працівників, які мають путівку для санаторно-курортного лікування (частина сьома статті 10 Закону);
  • можливість використовувати чергову щорічну відпустку у зручний час – для осіб з інвалідністю, дружин (чоловіків) військовослужбовців, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (частина дванадцята стаття 10 Закону);
  • 14 календарних днів на рік додаткової відпустки, зі збереженням заробітної плати – для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (стаття162 Закону);
  • додаткові гарантії щодо працевлаштування осіб до 35 років, які влаштовуються на роботу вперше (стаття 196 КЗпП, пункт 4 статті 14 Закону України «Про зайнятість населення»).

Звертаємо Вашу Увагу!

Після звільнення з військової служби працівник зобов’язаний вийти на роботу на наступний день після звільнення.

Що робити, якщо права військовослужбовців порушені

1. Звернутися в письмовій формі до роботодавця, надавши копії заяви про увільнення від виконання посадових обов’язків та повістки (контракту).
2. Необхідно вимагати від працівника відділу кадрів проставити відмітку про прийняття звернення на копії заявника. Також звернення можна направити поштою рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Що робити, якщо перестали виплачувати зарплату

У випадку затримки заробітної плати працівник має право письмово звернутися до роботодавця з вимогою виплатити кошти та пояснити підстави такої затримки.

Крім того, працівник має право звернутися зі скаргою на такі дії роботодавця до Державної служби України з питань праці або з позовною заявою безпосередньо до суду.

Застосунок «Твоє право» містить також інформацію щодо укладення контракту про проходження військової служби, звільнення та дострокове розірвання контакту,  грошове забезпечення військовослужбовця, допомоги на піднайом житла, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, кредитних гарантій тощо.

«Твоє право» – це безкоштовний юридичний довідник. Він містить також правову інформацію для внутрішньо переміщених осіб та жителів тимчасово окупованих територій. А також – розділи з прав осіб, які зазнали гендерно зумовленого насильства, постраждали від торгівлі людьми.

Завантажити мобільний застосунок «Твоє право» можна перейшовши за посиланням.

Отримати безоплатну первинну правову допомогу (юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань) можна:

  • за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800 213 103
  • у месенджері Фейсбук-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
  • скориставшись мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

OSINT-розвідка у роботі журналістів/ок

Питання компенсації за зруйноване/ знищене майно українців

Чи можливо в податковій мати двох підписантів від неприбуткової організації та який порядок внесення відомостей

Як перевірити кінцевого бенефіціарного власника спільного підприємства?

Про загрози євроінтеграції "на різних швидкостях"

Молодіжний центр з нуля: історія успіху