Успішне транскордонне співробітництво з ЄС — основні поради українським громадам

Експертка ініціативи Cities4Cites | United4Ukraine Марта Супрун підсумувала найважливіше для українських громад зі спільного тренінгу ініціативи й проекту TESIM “Можливості участі в проектах ...

content_1

Громадський Простір

Експертка ініціативи Cities4Cites | United4Ukraine Марта Супрун підсумувала найважливіше для українських громад зі спільного тренінгу ініціативи й проекту TESIM “Можливості участі в проектах транскордонного співробітництва для українських громад”.

Україна бере участь в 4-ох із 7-ми програм транскордонного співробітництва Interreg NEXT Європейського союзу.

content_2

 

Участь областей України в програмах Interreg NEXT. З презентації проекту TESIM

Відповідно до програмних документів, 12 з 24 областей України, окрім тимчасово окупованих територій, мають можливість подавати свої проекти разом із партнерами із суміжних з Україною регіонів ЄС.

Конкурси проектів більшості програм або оголошені вже, або будуть оголошені на початку 2024 року. Зокрема, конкурс за програмою Румунія-Україна продовжено до 29 січня 2024 року. Триває конкурс малих проектів за програмою Угорщина-Румунія-Словаччина-Україна до 20 грудня 2024 року, великих — до 14 березня 2024 року. Нові конкурси за програмою Польща-Україна у сфері туризму і співпраці заплановані на 1 квартал 2024 року.

Загалом, ЄС виділив 373 млн євро на програми транскордонного співробітництва, в яких може брати участь Україна на період 2021-2027. До кінця року очікується, що ця сума збільшиться ще на 93 млн.

Тож, якщо ваша громада ще ніколи не брала участі в програмах транскордонного співробітництва, зараз саме час дізнатися про участь в них більше. Зокрема, корисні матеріали, відеоуроки та методичні рекомендації можна знайти на сторінці проекту TESIM, який, зокрема, допомагає європейській комісії з поширенням знань про програми серед потенційних заявників.

 

Як сформулювати ідею проекту?

Це ключове питання у підготовці проектної заявки. Тематика проекту має по перше вирішувати актуальну для вас проблему місцевого розвитку, яка водночас має збігатися з пріоритетами програми.

Проект має мати чіткий опис логіки дій (англ. – intervention logic), у якому активності поступово допомагають організації рухатися від проблеми до її вирішення. Проект найчастіше передбачає застосування певного інноваційного підходу чи вивченої кращої практики, яка допомагає докорінно змінити ситуацію в певній сфері. У формулюванні ідеї проекту потрібно реалістично оцінювати свої можливості та не ставити цілей, які згодом важко буде досягнути чи виміряти. 

content_3

Постановка цілей у логічний спосіб. З презентації проекту TESIM

Також, кращі шанси мають проекти, які досягають значних результатів, задіюючи оптимальний фінансовий ресурс. Немає сенсу реалізовувати проект на мільйони євро, користь з якого відчує лише невелика група людей.

Звичайно, у випадку України cьогодні потреби громад є величезними і є багато нагальних проблем, які треба вирішувати. Однак, проекти транскордонного співробітництва – це не про ремонт фасадів і не про футбольні поля, це про розв’язання спільних проблем з обох боків кордону, обмін досвідом. Тому, в кожному проекті має бути збережений оптимальний баланс твердих (інфраструктурних) і м’яких (комунікаційних) заходів.

Пріоритети кожної програми детально описані в програмних документах, з якими можна ознайомитися на їх офіційних сайтах. Навіть найкраща ідея, ідеально описана в заявці, не буде підтримана, якщо вона не відповідатиме пріоритетам програми.

content_4 

Тематичні напрямки, яких можуть реалізовуватися проекти в рамках програм Interreg NEXT. З презентації проекту TESIM

Як видно з інфографіки, зелені трансформації, співпраця і належне врядування є пріоритетними для всіх програм. Однак, всі програми мають і специфічні пріоритети такі як, наприклад, соціальна згуртованість, що включає забезпечення доступу до охорони здоров’я, промоцію туризму і культури як економічних драйверів, безпеку, зокрема безпеку кордонів, розвиток інновацій і підприємництва.

Дуже важливо, щоб ідея проекту була важливою для партнерів по різні боки кордону. Тому, обирати партнерів для співпраці важливо на етапі сформованої ідеї актуального для вас проекту.

 

Як знайти партнерів для проекту за кордоном?

По перше, важливо обрати правильних партнерів, які мають достатньо повноважень, компетенцій, досвіду для розв’язання конкретної проблеми, на яку спрямований ваш проект. Вашими партнерами можуть бути як муніципалітети, так і органи центральної влади, регіональні органи управління, навчальні та дослідницькі установи, громадські організації тощо. Всі партнери мають мати розуміння спільного виклику.

content_5

Послідовність дій для пошуку партнерів для реалізації проекту. З презентації проекту TESIM

 

Також, створюючи партнерство ви маєте розуміти, що проект в якийсь момент завершиться і кожен з партнерів має бути готовим взяти на себе відповідальність за результати спільного проекту. Кожен із партнерів має бути готовим присвятити власний час і ресурси проекту навіть після його закриття — надати відповіді на питання моніторингу, аудиторів, правильно зберігати документи тощо.

Мінімальна і максимальна кількість партнерів визначаються кожною програмою індивідуально.

Існує багато інструментів як знайти партнера для проекту. Сайти програм містять інформацію про попередньо реалізовані проекти, і ви завжди можете звернутися до організацій, які реалізовували проекти в минулому і запропонувати спільний проект. Існують також бази проектів загальноєвропейського рівня, такі як, Keep.eu, де можна отримати інформацію про всі раніше реалізовані проекти за кошти ЄС.

Також, кожна з програм організовує форуми партнерства та інформаційні дні, участь в яких беруть саме потенційні апліканти.

Тож, підпишіться на розсилки від програм, які вас цікавлять, щоб не пропустити важливі нетворкінгові заходи.

У будь-якому партнерстві є партнер-лідер, який відповідальний за всю комунікацію з програмою – подачу заявки, контрактування, звітування, отримання і розподіл траншів між партнерами. Водночас кожен партнер несе юридичну і фінансову відповідальність за реалізацію передбачених проектом активностей.

 

Що робити якщо у вас мало досвіду реалізації проектів, але є бажання

Якщо ви не відчуваєте достатньо спроможності реалізувати проект самостійно – вам можуть стати в нагоді парасолькові організації, які працюють у певній темі – наприклад туристичні кластери, асоціації органів місцевого самоврядування, тематичні мережі, національні громадські організації.

У такому випадку ви зможете отримати користь від проекту без будь-яких фінансових чи юридичних зобов’язань та здобути потрібний досвід на майбутнє.

 

На що ще важливо звернути увагу при написанні заявки

Комунікації

Важливу роль у проекті відіграє комунікація – між партнерами, з програмою, з зацікавленими сторонами, з широкою аудиторією. Без правильної комунікації проект не матиме ані чіткої структури управління всередині, ані широкого впливу назовні. Тому слід подбати про достатню кількість ресурсів на комунікаційні засоби. 

Співфінансування і фінансове планування

Для реалізації проектів транскордонного співробітництва потрібне співфінансування в обсязі принаймні 10%, тож організації мають мати достатню кількість наявних ресурсів для проекту. Після підписання контракту організація отримує 30 % вартості проекту, наступні транші за проектом надходять після затвердження звітів за виконані роботи за певний проміжок часу (в середньому 6 місяців). Останній платіж за проектом здійснюється після фінального звіту за реалізований проект. Тож, організація має мати власні фінансові ресурси для реалізації активностей, які будуть повернені після звітування.

Також, важливо детально вивчати, які категорії витрат дозволені, або заборонені програмою та не завищувати ціни у заявці.

 

Де отримати детальнішу інформацію

Сайти програм вичерпно пояснюють правила участі в конкурсах та є джерелом основної інформації про конкурси, події, навчання, форуми в рамках програми. Зверніть особливу увагу на програмні документи, розміщені на сайтах, які детально пояснюють процедуру подання проектів та умови, які необхідно виконати, щоб мати шанси на підтримку проекту.

Основним органом управління програмами на національному рівні є Секретаріат Кабінету Міністрів. Підпишіться на фейсбук-сторінку Департаменту координації міжнародної технічної допомоги, щоб не пропустити важливі для кожної з програм події.

Кожна з програм відкриває бренч-офіси, які мають допомагати потенційним аплікантам з країни-учасниці – поширювати інформацію про наявні конкурси, проводити нетворкінгові заходи, консультувати потенційних аплікантів щодо трактування програмних документів. Тож, якщо ви маєте намір подати проект – познайомтеся з працівниками бренч-офісу програми, яка вас цікавить.

Бренч-офіс Програми Interreg NEXT Румунія-Україна знаходиться в Івано-Франківську, а Програми Interreg NEXT Польща-Україна  — у Львові.

Програми Interreg NEXT Угорщина-Словаччина- Румунія- Україна в Ужгороді.

Щодо Програми Interreg NEXT Басейн Чорного моря запитання можна адресувати спільному секретаріату, який створений країнами учасниками програми.

Методичні рекомендації щодо участі в програмах транскордонного співробітництва також розміщені на сайті проекту TESIM, який допомагає в реалізації та управлінні програмами Interreg NEXT та працює над покращенням обізнаності потенційних аплікантів про можливості участі в програмах.

Для отримання додаткової інформації відвідайте: www.interregtesimnext.eu.

 


Cities 4 Cities | United 4 Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022.  United 4 Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida). Сities 4 Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи.

TESIM – це проект технічної допомоги, який надає підтримку та керівництво у впровадженні та управлінні сімома програмами Interreg NEXT, а також у закритті 15 програм транскордонного співробітництва ЄІС. Проект фінансується Європейською Комісією та управляється DG REGIO – Генеральним Директоратом з питань регіональної та міської політики, який виступає в якості Контрактного органу. Проект реалізується консорціумом на чолі з компанією Particip GmbH.

 

 Джерело: decentralization.gov.ua.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В Україні реалізовано перший проєкт управління відходами під керівництвом НЕФКО

Дослідження «Повоєнне відновлення ринку праці в Україні: тенденції та загрози»

Гранти із фіксованою сумою від USAID: повернення невикористаних коштів

Як забезпечити сталість організації без коштів на адміністративні витрати: гутірковий порадник волонтерів

ГО «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» допомагає жителям Харківщини відновлювати втрачені документи

Як підтримати психологічне здоровʼя під час війни: посібник “Сила в мені” дає практичні поради