Як достроково розірвати договір оренди землі

Мешканець міста Миколаїв, Іван, звернувся до громадської організації “Громадська платформа” з проханням допомогти вирішити проблему стосовно питання договору оренди земельної ділянки. Пан Іван хоче ...

Додано:
gromplatf

legal-counsel-presents-to-the-client-a-signed-cont-2021-10-13-18-38-02-utc-scaled

gromplatf

Мешканець міста Миколаїв, Іван, звернувся до громадської організації “Громадська платформа” з проханням допомогти вирішити проблему стосовно питання договору оренди земельної ділянки. Пан Іван хоче обробляти свою землю самостійно, але договір оренди спливає у 2025 році, агрофірма відмовляється розривати договір достроково, тому звернувся до юриста громадської організації,  щоб з’ясувати як можна розірвати договір оренди землі достроково.

Юрист бюро пояснив Івану те, що за договором оренди орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути засвідчений нотаріально.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частиною 3 статті 31 ЗУ “Про оренду землі” визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. 

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі:

1) Невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України “Про оренду землі”.

2) Невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору: не виплата орендної плати; використання землі не за цільовим призначенням; передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається).

3) Випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки.

4) Виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Такі способи розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.

Розірвання договору оренди земельної ділянки у односторонньому порядку відбувається згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Положення статті 31 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. 

Отже, на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Юрист ретельно вивчивши договір дійшов висновку, що умовами визначено можливість його розірвання в односторонньому порядку з підстави не проведення плати орендарем за користування землею на протязі 1 року, Івану більше року не надходила сплата за користування землею. 

Тож за результатами дослідженої інформації були зібрані докази та складено позов, який подано до суду для розірвання договору оренди, у результаті рішенням суду договір оренди землі було розірвано й Іван зміг обробляти землю самостійно.

Проєкт впроваджується  ГО ​​«Громадська платформа» у рамках проєкту ПРООН «ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування на нагальні потреби центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало внаслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС). 




 

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін