Як розвивати культуру волонтерства у власному місті?

Тема сталого розвитку стає все більш актуальною. Подолання проблеми голоду, кліматичних змін, екологічних катастроф, дискримінації та нерівних освітніх можливостей — чи не основні цілі, над якими ...

pexels-fauxels-3184430

Вікторія Зацнова

Тема сталого розвитку стає все більш актуальною. Подолання проблеми голоду, кліматичних змін, екологічних катастроф, дискримінації та нерівних освітніх можливостей — чи не основні цілі, над якими працює людство. Саме тому активісти з усього світу активно закликають владу своїх країн впроваджувати реформи та долучатися до спільного створення кращого майбутнього. 

Однак, мітинги та протести — не єдиний спосіб допомогти. Кожен із нас має силу змінити світ на краще. Все починається з маленьких дій та особистого лідерства. У цій статті ми поділимось 5 порадами, які неодмінно допоможуть тобі краще зрозуміти свою спільноту та розвивати волонтерський рух у своєму місті, аби кожен розумів, що допомагати — не страшно, а природно, приємно й корисно.

Агенти Волонтерства — річна програма Української Волонтерської Служби, учасники якої щомісяця організовують волонтерські проєкти та акції, щоб розвивати волонтерську спільноту свого міста. У цій статті ми поділимось їхнім досвідом та порадами, щоб надихнути тебе долучатись до локальних ініціатив. 

1 

Громадський рух у кожному місті має свої особливості. У Києві, наприклад, проблемою безпритульних займаються понад десять організацій, які щотижня влаштовують акції та благодійні обіди у різних районах міста. А в місті Роздільна Одеської області, ця проблема не має такого поширення, тож і організацій, які б допомагали безпритульним, знайти важче.

Найкращий спосіб дослідити організації та ініціативні групи міста — використати пошук у фейсбук та фільтр за містом і ключовими словами. Таке дослідження допоможе дізнатись більше про потенційних партнерів, зрозуміти, над чим у місті вже працюють і які проблеми ще треба вирішити.

Зі сторінок організацій у соцмережах можна дізнатись про проєкти, які вони втілюють в місті. Також можна написати повідомлення та запитати, чим ви можете допомогти. Корисним буде створити базу з контактами та інформацією про місцеві організації, щоб завжди мати під рукою. 

2

 

Існує понад 12 сфер волонтерства, кожна з яких розв’язує різні проблеми, розвиває певні навички та дає новий, унікальний досвід. Найбільш поширеними типами є соціальна допомога, освітнє та культурне волонтерство, екологія та зоозахист, спорт та медицина, інтелектуальне та онлайн волонтерство, волонтерство на заходах, розвиток міста та міжнародне волонтерство.

Перед тим, як почати волонтерство, варто відповісти на такі 3 питання:

— Яка проблема хвилює мене найбільше?

Переглянь список організацій та подумай, які проблеми вони вирішують. Які з них здаються тобі цікавими? Може, це екологічні проблеми, безпритульні тварини або байдужість людей до музеїв, яких у місті багато. Навіть сірі стіни будинків навколо можуть стати ідеєю для мистецького проєкту. Так члени організації ФРІ організували проєкт, учасники якого розписували стіни цитатами та віршами відомих українських письменників. 

— Які навички я хочу розвинути?

Волонтерська діяльність дозволяє покращувати навички в різних сферах, а також може стати чудовим додатком до резюме. В громадській організації або волонтерському проєкті можна пройти практику в якості SMM-менеджера, копірайтера, дизайнера, фандрейзера та інших напрямках. Для цього не потрібен попередній досвід, а волонтерство може стати чудовим стартом нової кар’єри.

— Який досвід я хочу отримати?

Хочеш розвинути лідерські якості — спробуй себе у ролі координатора та створи власний проєкт. Якщо не маєш багато досвіду у волонтерстві й хочеш розібратись як все працює, — долучайся до проєкту однієї з організацій у якості волонтера. Це допоможе тобі краще зрозуміти себе та визначити, чим буде для тебе волонтерство. Для когось волонтерство — це про те, щоб зробити місто привабливим, прибрати сміття або висадити квіти. Для інших — порятунок іншої людини.

Відповіді на ці питання допоможуть тобі вибрати найкраще волонтерство для себе та зрозуміти, як почати свій шлях. Щоб зрозуміти, яка сфера тобі найбільше до душі, варто спробувати декілька та порівняти набутий досвід. 

3

Дізнатись більше про громадські організації та волонтерську спільноту міста також допоможуть волонтерські чати та групи в соцмережах, адже саме там збираються та обговорюють майбутні проєкти активні волонтери. Якщо чату або групи у твоєму місті ще немає, не бійся його створити й поступово додавати до нього знайомих. Корисним ресурсом також стане Волонтерська Платформа, де можна знайти найбільш актуальні можливості, познайомитись з організаціями міста та зібрати команду.

Одне з завдань Агентів Волонтерства — працювати з волонтерськими чатами, модерувати, ділитись волонтерськими можливостями та будувати спільноту. Ми запитали учасницю програми Агенти Волонтерства, Богдану Рущак, про її досвід роботи з чатами в Telegram: 

«Я помітила, що найлегше людям писати після волонтерської акції — поділитися тим, як пройшло, що сподобалося, які емоції. Щоб “тихих” людей координатору розуміти та чути, у нас є рубрики та опитування. Рубрики розряджають атмосферу і дають щось постійне. 

Треба обов’язково, підтримувати людей. Якщо вони щось написали від себе, не залишайте це повідомлення без відповіді, це може лякати, коли ти пишеш, ділишся чимось, а із чату ніхто не відповідає. Я, як координаторка завжди відповідаю, навіть якщо це буде “ой, як класно”, або “ти молодець, що долучилася” чи ставлю запитання, щоб розв’язати розмову. Насправді способів багато. Не забувайте про свій чат і приділяйте йому стільки уваги, як батьки дітям».

Іншим способом комунікації зі спільнотою можуть бути соцмережі. Фейсбук та інстаграм особливо популярні серед волонтерів і можуть стати чудовою платформою, щоб говорити про важливі зміни в місті, проєкти та ініціативи. Залежно від віку цільової авдиторії, можна обирати одну з них. Молодші волонтери радше знайдуть проєкт в Інстаграмі, а домовитись з партнерами допоможе Фейсбук.

А все ж, найкращий спосіб познайомитись з волонтерами міста — долучатись до локальних акцій та говорити з людьми, питати про їхній досвід та інші проєкти, до яких вони долучаються. Нетворкінг — чи не найважливіша частина волонтерської діяльності, адже саме так можна зустріти потенційних партнерів та друзів, а ще навчитись чомусь новому.

4

Тепер, коли ти маєш ідею, знаєш, із ким співпрацювати та де поширити інформацію про проєкт, можна переходити до пошуків команди.

Командою може бути одна людина, або десятки підписників, які слідкують за твоїми подіями онлайн. Агенти Волонтерства, наприклад, працюють в командах від двох до п’яти людей та залучають волонтерів зі спільноти міста, адже організовувати масштабні проєкти завжди легше разом. Ми запитали Єлизавету Бончужну, випускницю Агентів Волонтерства про її досвід роботи у команді:

«Команда треба для підтримки одне одного, створення крутих акцій та розвитку цієї ідеї. Ідеальна команда у кожного своя. Для мене це до 7 людей, які злагоджено працюють, розуміють один одного та мають спільні цінності. Це повинні бути ті люди з якими ти й працюєш, і можеш розважитись. Головне для мене в команді це розуміння своєї ролі й готовність допомогти колезі в будь-яку хвилину», — вважає Єлизавета.

З кожною новою акцією та ідеєю до твоєї команди та спільноти волонтерів долучатимуться нові люди, тож важливо регулярно розповідати про волонтерство, ділитись своїм досвідом та заохочувати інших долучатись також. Часто, люди приходять на акцію з цікавості, але відчуття того, що ти робиш щось дійсно важливе сповнює натхненням і змушує повертатись до добрих справ знову і знову. 

5

Можна робити добрі справи кожен день і нікому про це не казати. В Україні часто вважають, що добро має бути тихим та скромним. Ми ж радимо тобі творити добро голосно і розказувати про власні досягнення. Саме так ти зможеш донести свою ідею до більшої кількості людей, надихнути інших творити зміни й назавжди закохати їх у волонтерство.

Розповідай про результати акцій у соцмережах. Так ти зможеш зберігати інформацію про проведені проєкти в одному місті, а також ділитись ними з іншими. У таких публікаціях варто вказувати кількісні показники, говорити про вплив, який проєкт мав та про те, що надихнуло тебе над ним працювати. Що більше людей бачитимуть який ефект та результат мали твої старання, то більше з них захочуть долучитись наступного разу.

Ділись емоціями. Саме емоції та враження запам’ятовуються найбільше, саме вони спонукають нас творити та діяти. Саме це шукають і ЗМІ. Журналісти можуть і мають бути твоїми друзями. Якщо ти знаєш когось, на чиє життя вплинуло волонтерство, хочеш поділитись своєю історією або розказати про проєкт — напиши про це до локальних ЗМІ. А згодом, про волонтерство почує ще більше людей, а твій приклад надихне їх змінювати світ на краще.

Говори про те, що тебе турбує. Варто висловлювати свою позицію щодо проблем, над якими хочеш працювати, і звертати увагу інших на те, чого зазвичай не помічають. Це допоможе тобі згуртувати навколо себе спільноту, яка поділяє твої погляди, та дозволить розвивати культуру волонтерства уже на новому рівні.

Готовий почати шлях громадського активіста? Долучайся до телеграм-каналу Української Волонтерської Служби, щоб стати частиною всеукраїнської спільноти активних людей: https://t.me/VolunteerCountry. Тут ти знайдеш корисні поради, актуальні можливості та зможеш слідкувати за новинами світу волонтерства.

Авторка тексту: Мері Лемза


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Курс обміну валют за грантами від Європейської Комісії: як звітувати донору?

Що робить місцеву демократію необхідною для країни у воєнний час?

Всесвітній день пам’яті жертв ДТП: як Україна може знизити смертність на дорогах?

Говоримо про ВІЛ / СНІД з дітьми: як, коли та що врахувати

Захист вебресурсів для громадських організацій: чому це важливо сьогодні?

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)