7 висновків про правове регулювання адвокатської етики в Україні від Дмитра Кухнюка
Яка редакція Правил адвокатської етики (ПАЕ) вважається одним із найкращих зразків національних правил професійної поведінки в європейських країнах? Що не так із ПАЕ 2017 року та до чого можуть ...
Додано:
Анастасія Онопрійчук
Яка редакція Правил адвокатської етики (ПАЕ) вважається одним із найкращих зразків національних правил професійної поведінки в європейських країнах? Що не так із ПАЕ 2017 року та до чого можуть призвести зміни в правилах 2019 року? Про правове регулювання адвокатської етики в Україні під час відкритої лекції у рамках UCU Rule of Law Lecture Series розповів Дмитро Кухнюк.
Нещодавно у Львові відбулася відкрита лекція Дмитра Кухнюка, адвоката, члена робочої групи з адвокатури при Раді з питань судової реформи, експерта програм Координатора проектів ОБСЄ в Україні з підвищення кваліфікації для суддів та адвокатів. У рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series, який Школа права УКУ реалізовує за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя», експерт розповів про проблеми правового регулювання адвокатської етики в Україні.
Ось деякі висновки з лекції Дмитра Кухнюка:
ПАЕ 1999 року – один із найкращих зразків національних правил професійної поведінки в європейських країнах.
Правила, прийняті в 1999 році, багато в чому повторюють Кодекс поведінки європейських адвокатів у редакції 28 листопада 1998 та в цілому відповідали найкращим європейським практикам адвокатської деонтології. На відміну від подальших редакцій, правила 1999 року приймалися після широкого обговорення в адвокатському середовищі, після експертизи провідних європейських фахівців і саме тому стали одним із найкращих зразків національних правил професійної поведінки в європейських країнах.
За законодавством України про адвокатуру:
- дотримання правил адвокатської етики є одним з основних професійних обов’язків адвоката;
- порушення цього обов’язку є дисциплінарним проступком і може бути підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності;
- систематичне або грубе одноразове порушення ПАЕ є підставою для накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від 1-го місяця до 1-го року;
- таке ж порушення, що підриває авторитет адвокатури України, є підставою для накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю
- постійному навчанню адвокатів з питань етики та стандартів професійної діяльності приділяється особлива увага.
Зміни до правил адвокатської етики в 2012 і 2017 роках відбувалися не відповідно до передбаченого законом порядку.
ПАЕ, прийняті 17 листопада 2012 року, є суттєво скороченою редакцію ПАЕ 1999 року, з якої вилучено низку важливих норм без належних обґрунтувань та роз’яснень необхідності таких змін адвокатській спільноті. Оприлюднений лише 18 січня 2013 року на сайті Вищої Кваліфікаційної Дисциплінарної Комісії Адвокатури, текст ПАЕ 2012 року істотно відрізнявся від тексту, затвердженого Установчим з’їздом адвокатів України, що свідчить про внесення до нього змін та доповнень поза порядком, встановленим Законом. Отже, подальші зміни до правил адвокатської етики і в 2012, і пізніше в 2017 році, відбувалися не відповідно до передбаченого законом порядку.
Затвердження нової редакції ПАЕ без необхідного кворуму істотно впливає на легітимність ПАЕ 2017 року.
Розробка та затвердження нової редакції ПАЕ 2017 року відбувалася без обговорення з адвокатами та науковцями, без узгодження концепції змін, мети і засобів їх втілення. Вилучення та зміна частини норм ПАЕ, зокрема стосовно незалежності адвоката, проводилась без належних обґрунтувань та роз’яснень необхідності таких змін адвокатській спільноті. Затвердження нової редакції ПАЕ 2017 року без необхідного кворуму істотно впливає на легітимність ПАЕ 2017 року та наслідки їх застосування у дисциплінарній та судовій практиці.
ПАЕ 2017 не відповідають міжнародним стандартам та низці законів України.
В частині положень ПАЕ 2017 року не відповідають загальновизнаним міжнародним стандартам професійної етики адвоката, Конституції України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», іншим законам України та потребують суттєвого вдосконалення.
Проекти 2018 року посилюють значення ПАЕ порівняно із чинним Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Проект нової редакції Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 6 вересня 2018 року №9055, та альтернативний до нього законопроект №9055-1 від 14 вересня 2018 року істотно посилюють значення ПАЕ порівняно із чинним Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Зміни 2019 року можуть призвести до зловживань у дисциплінарній практиці.
Зміни до ПАЕ 2019 відбувалися без попереднього обговорення з адвокатами та науковцями, без узгодження концепції змін та ризиків застосування на практиці. Наміри повернення принципу чесності та порядності з доповненнями можуть спричинити розширене застосування правил адвокатської етики в дисциплінарній практиці і призвести до нових зловживань у дисциплінарній практиці.
За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом та матеріалами лекції, а також залишити свій відгук.
Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Асоціацією правників України. Інформаційний партнер проекту – Юридична газета.
Погляди автора не обов’язково відображають погляди Школи права Українського католицького університету, Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.