8 загальноприйнятих символів ромського народу

1. Гасло ромів Відсутність у ромів своєї держави, не означає, що в них не може бути єдиної, загальновизнаної символіки. Вона існує для того, аби інтегрувати представників різних ромських груп, які ...

roma_flag
8 загальноприйнятих символів ромського народу

1. Гасло ромів

Відсутність у ромів своєї держави, не означає, що в них не може бути єдиної, загальновизнаної символіки. Вона існує для того, аби інтегрувати представників різних ромських груп, які живуть на території різних країн, навколо образу своєї народності. Також, вона є тим ключем, який «відкриє двері» до впізнавання та поваги до ромського народу іншими людьми.

Гасло «Opre Roma!» або «Вставайте Роми!» є впізнаваним для будь-якого представника ромської громади, який його почує.

opre_roma

“Вставайте, роми!” Джерело.

2. Ромський Прапор

Образ ромського прапору був визначений та прийнятий у 1933 році на міжнародній конференції «Об’єднані роми Європи», яка була організована в Бухаресті (столиця Румунії) Асоціацією ромів Румунії. Спочатку, на ньому були зображені дві горизонтальні смуги: нижня зелена та верхня синя. Зелений колір символізує колір трави на полях, родючості та плодоротства; вічні земні цінності; синій – силу неба, вічні духовні цінності.

У 1971 році, в Лондоні, відбувся Всесвітній ромський конгрес на якому був прийнятий загальний та єдиний прапор для ромського народу. Тепер, окрім двох смуг, в нього ввійшов новий елемент «чакра». Чакра виглядає як червоне колесо із 16 спицями. Вона повертає ромів до згадок про своє індійське походження. Колесо в центрі прапора символізує безперестанний рух та прогрес.

Ромський прапор
Ромський прапор – шанується всіма ромами у світі Джерело.

3. Ромська «чакра»

«Чакра», яка поставлена в центр прапора ромів – є офіційною емблемою ромів. Вона нагадує індуську чакру «колесо». Ця емблема була обрана свідомо в честь індійської спадщини ромів. 16 спиць колеса, які прикрашають цей прапор – нагадують колеса «вардо» або «вагончиків», які слугували домом для мандруючих ромських сімей.

Колесо-чакра символізує все життя рома. Недарма, всі елементи на прапорі ромів розміщенні пропорційно. Вони й взаємопов’язані: ром все життя знаходиться на шляху свого зростання у фізичній та духовній площинах.

Червоний колір колеса означає «кров»: всі ті роми, які пролили свою кров в часи Другої світової війни; всі ті роми, які постраждали в період геноциду. Це свого роду нагадування про трагічні події в історії ромського народу.

Незважаючи на загальноприйняту емблему для ромів, колір колеса може варіюватися: від країни чи організації. Наприклад, чакра, яка зображена на прапорі ромського руху в Хорватії є не червоною, а золотистою.

Ромська «чакра»

4. Ромський Гімн

На цьому ж конгресі, у 1971 році, був прийнятий ромський гімн, який був написаний на основні народної пісні «Джелем, джелем» (автори слів Югослав Ром та Зарко Йованович). Цікаво, що в ньому відсутня одна встановлена мелодія – кожен виконавець аранжує народний мотив по-своєму. До прикладу, роми Угорщини все-таки мають свій власний гімн ромів.

Слова (на ромській мові):
Джелем, джелем, лунгонэ дромэнса,
Маладилэм бахталэ ромэнса,
Джелем, джелем, лунгонэ дромэнса,
Маладилэм бахталэ ромэнса.
Ай, ромалэ, ай, чявалэ!
Ай, ромалэ, ай, чявалэ!
Ай, ромалэ, катар тумэн авэн
Лэ церенса бахталэ дромэнса
Ви манса су бари фамилия
Мудардала э кали легия.
Авэн манса са лумниякэ рома,
Кай путайлэ лэ романэ дрома,
Акэ вряма — ушти ром акана
Амэ сутаса мишто кай кэраса.
Ай, ромалэ, ай, чявалэ!
Ай, ромалэ, ай, чявалэ!

Слова (на російські мові)

Ехал я, ехал долгими дорогами,
Я встречал счастливых цыган.
Ехал я, ехал долгими дорогами,
Я встречал счастливых цыган.
Ай, цыгане, ай, ребята.
Ай, цыгане, ай, ребята.
Цыгане, откуда вы едете
С шатрами по счастливым дорогам?
Прежде была и у меня большая семья,
Да убили её Чёрные Легионы…
Идёмте со мною, цыгане мира,
Открыты цыганские дороги!
Время пришло цыганам подняться,
Высоко мы поднимемся, если будем действовать.
Ай, цыгане, ай, ребята.
Ай, цыгане, ай, ребята.

Джерело відео

5. Міжнародний день ромів

Всесвітній ромський конгрес у Лондоні, про який ми вже пару разів згадували вище, відбувся 8 квітні 1971 року. В цьому ж році, в цьому ж місті був створений Міжнародний союз ромів. Підсумуємо те, що відбулося на конгресі: роми оголосили себе нацією без єдиної території, проте з національними символами: прапором та гімном. Тобто, в цей день роми – самовизначилися, відокремились символікою. Тому з впевненістю можна говорити про об’єднання цих трьох ключевих дат для ромів в одну – в День ромів.

Але день ромів – це не лише свято для цього народу. Це свято для шанувальників ромської культури: для всіх тих, кому не байдужий ромський народ.

Всесвітній день ромів
Cвяткування прийняття ромського прапора. 1971 рік. Джерело.

6.День пам’яті ромського голокосту

Побутує думка, що з 2 на 3 серпня 1944 року, в нацистському таборі Освенцім загинули 2898 ромів в газових камерах. Саме тому Міжнародним днем пам’яті голокосту ромів датується 2 серпня . Починаючи з 2004 року, Україна долучилася до відзначення цього трагічного дня.

Немає єдиної думки на рахунок кількості жертв голокосту: вони починаються від 150 тисяч і закінчуються цифрою 7 мільйонів осіб.

В цей день, по всій Європі проходять траурні марші, фотовиставки, мирні акції. Всі вони покликані виразити солідарність із трагедією, яка сталася із ромами. І ніколи не забувати ці жахи минулого, аби не допустити їх повторення у майбутньому.

Голокост ромів
Джерело.

7. Тиждень ромської гордості

В перші тижні жовтня, на територіях Європейського Союзу відбувається святкування днів ромської гордості. Акції, які приурочені до цих тижнів проводяться, загалом, як паради-марші. Роми, йдучи скрізь місто із плакатами, намагаються максимально привернути увагу до проблем, з якими вони зіштовхуються.

Основною ціллю цього тижня – є протистояння усім видам дискримінації ромів. Це явно виражено у написах на плакатах, які несуть роми на Параді:

«Ненависть не являється рішенням»
«Зруйнуйте свинарник на місті ромського концлагеря в Летах
» та інші.

Ромська гордість
Джерело.

8. Всесвітній день ромської мови

Вперше, проблема ромської мови чи «романі чіб» була піднята на тому самому конгресі у Лондоні. Проголосити День ромської мови учасники 38 сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО, яка відбувся листопаді 2015 року. І цим днем стало 5 листопада.

Це дуже важливий крок у питаннях консолідації та солідаризації ромських громад, з огляду на те, що своєї держави вони не мають.

Всі ці символи, які перелічені вище, є лише краплинкою у морі, за яку вже варто поважати ромський народ: його історію, теперішнє та майбутній вклад у розвиток світової спільноти.

Ірина Миронюк,
Благодійний Фонд “Розвиток”


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я