Абітурієнтам з ТОТ: що варто знати про навчання в українських ВНЗ?

Тобі все під силу! Проєкт “СИЛА” розповідає, чому варто вступати в українські ВНЗ та що говорить про навчання в Україні молодь з числа ВПО.  2026 осіб — саме стільки абітурієнтів з числа ВПО подали ...

1920_1080_article_SSS_29062021-01 (1)
Абітурієнтам з ТОТ: що варто знати про навчання в українських ВНЗ?

Тобі все під силу! Проєкт “СИЛА” розповідає, чому варто вступати в українські ВНЗ та що говорить про навчання в Україні молодь з числа ВПО.  

2026 осіб — саме стільки абітурієнтів з числа ВПО подали документи до українських вишів у 2020 році. Ця цифра могла би бути значно більшою, якби не тотальна дезінформація та упередження стосовно вступу й навчання переселенців в українських ВНЗ.

Що зупиняє ВПО та молодь з ТОТ вступати до українських вишів?

У першу чергу — невизначеність та страх. Так, наприклад, досі існує думка про соціальну прірву між переселенцями та мешканцями підконтрольних територій. Такий умовний поділ на «цих» і «тих», звісно, не може не насторожувати батьків майбутніх студентів. Таким чином мало хто наважується відпустити дитину до чужого міста, у цей “інший” світ.  Окрім того, є уявлення про вступ лише за великі гроші чи, банально, через знайомих. І звісно, завжди гострими лишаються питання — як бути із житлом, фінансуванням, майбутнім працевлаштуванням тощо.

Усі ці моменти мають великий вплив на рішення батьків та молоді про вибір ВНЗ. 

Як же все насправді?

По-перше, сьогодні для переселенців та молоді з ТОТ існує спеціальна спрощена процедура вступу. Для початку абітурієнтам потрібно обрати спеціальність та навчальний заклад із переліку. Потім — звернутися до освітнього центру, отримати запрошення від закладу освіти та особисто подати заяву і заповнити декларацію. Фінальний етап — вступні іспити. Така процедура дає можливість стати студентом вишу всього за 5 кроків.

По-друге, для студентів з числа ВПО передбачені соціальні гарантії: безкоштовне навчання, обов’язкова стипендія, місце в гуртожитку та інші.  

По-третє, навчання в українських ВНЗ відкриває для молодих людей принципово нові можливості. Це не лише така необхідна якісна освіта, це ще й кар’єрні перспективи: отримання грантів, участь в програмах обміну, стажування тощо. Крім того, для молоді тут існують всі умови, щоб проявити та реалізувати себе.

І звісно, жодної мови про якусь дискримінацію. Українські ВНЗ — це місце, де можна вільно висловлювати свою точку зору та спілкуватися з не заангажованою молоддю з усієї країни.

Своїм досвідом ділиться Микола Рак з Донецька, студент Київського національного університету імені Тараса Шевченка:

“Я міг вступити до ВНЗ у Росії чи в себе у регіоні, проте пішов в український виш і не помилився. Мені дуже подобається, що тут немає заангажованості. Це дуже важливо, що кожен дійсно має право висловлювати власні думки з будь-якої теми. Також я задоволений рівнем знань. Мені жодного разу не випало сумніватися у професійності викладачів та якості матеріалів.  А ще в мене тут чудовий колектив.  Люди, з якими комфортно, безпечно та цікаво. Я люблю Україну та українців, тому тут, у Києві, почуваюся на своєму місці”.

Що таке “СИЛА” і як проєкт підтримує молодих переселенців?

СИЛА (Єднання через спільні дії молоді) — це дворічна програма, покликана створити належні умови для молоді з тимчасово окупованих територій та швидкої інтеграції ВПО. Її мета — допомогти молодим переселенцям та переселенкам інтегруватися у нові для них громади.  Проєкт активно працює над тим, щоб вони не губилися у новому середовищі, а мали належну підтримку, соціальні гарантії, поле для розвитку та реалізації ідей.  

Проєкт апелює до всіх абітурієнтів з непідконтрольних територій та молоді з-поміж ВПО — не варто відмовлятися від можливостей, сумніватися чи боятися. Навчання в українських вишах — це не щось недосяжне чи небезпечне. Це — цілком доступний шанс визначити своє майбутнє вже зараз. Найкращі ВНЗ країни вже чекають! А такі проєкти як СИЛА завжди готові надати підтримку.

Більше про підготовку, вступ, навчання та іншу важливу інформацію для абітурієнтів з-поміж переселенців можна знайти на сайті https://www.cylavstup.info/.

Ця діяльність стала можливою завдяки підтримці Державного департаменту США та IREX. Вміст є “виключною відповідальністю Благодійного Фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” і не обов’язково відображає погляди IREX або Державного департаменту США.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я