Активісти формують суспільний запит на розширення зелених зон у Хмельницькому
Міське озеленення може стати ефективним способом зменшення негативних наслідків глобальної зміни клімату. Зелені зони можуть надати місту прохолоду влітку, знижувати температуру повітря, асфальту та ...
Додано:
Uliana Kovalchuk
Міське озеленення може стати ефективним способом зменшення негативних наслідків глобальної зміни клімату. Зелені зони можуть надати місту прохолоду влітку, знижувати температуру повітря, асфальту та ґрунту, підвищити вологість, очищати повітря, утримувати вологу в ґрунті та поглинати парникові гази.
Обраний асортимент дерев і кущів має бути спрямованим на розвиток і посилення екологічних функцій міського озеленення. Такий пріоритет відстоюють громадські активісти з Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство» та партнерських організацій, які здійснюють проект «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» за підтримки Національного екологічного центру України.
Конкурс на кращий проект з озеленення на території парку культури і відпочинку ім. М. Чекмана став чудовою нагодою для організації суспільної дискусії навколо екологічних функцій озеленення і для формування суспільного запиту на розширення зелених зон Хмельницького, їх адаптацію до викликів глобальної зміни клімату. Крім того, керівники комунальних підприємств та посадовці міської ради, які увійшли до журі конкурсу, чи не вперше отримали можливість ознайомитися з чіткими екологічними аргументами щодо вибору видів та форм озеленення.
Серед цілей конкурсу Хмельницькою міською радою було названо відбір проектів для створення нових зелених зон, формування екологічної свідомості громадян міста Хмельницького, залучення молоді до вирішення екологічних проблем. До участі в конкурсі були запрошені молоді ландшафтні архітектори і дизайнери, зацікавлена молодь міста Хмельницького.
Громадські активісти висунули кліматично орієнтовану концепцію проекту під назвою «Зелена Набережна» і сформували команду проекту, до якої увійшли учасники акцій «Захистимо дерева – щит Планети від зміни клімату», представники низки громадських організацій – ГО «Зелена Платформа», ГО «Інформаційно-аналітичний центр «Логос», МГО «Учнівське братство», ВМГО «Студентське братство». За задумом активістів «Зелена Набережна» мала стати кроком до реалізації актуального для Хмельницького завдання – збільшення зелених насаджень, адже відповідно до норм озеленення в розрахунку на кількість мешканців у Хмельницькому не вистачає понад 80 гектарів озеленених територій.
Активісти розробили модель адаптованого до наслідків зміни клімату озеленення на території найбільшого парку Хмельницького. На обраній ділянці переважно відсутня рослинність (або є поодинокі дерева в аварійному стані). Поруч нещодавно прокладено велодоріжки та зведено вкриту плиткою набережну, на якій встановлено лавки, які нині не захищені затіненням влітку.
Розробляючи власну модель озеленення, активісти протягом кількох місяців відвідували освітні, природоохоронні та наукові установи у кількох регіонах України, отримали консультації на кафедрах ботаніки низки університетів та у відомих дендрологів та інтродукторів ботанічних садів України. Візуально оформити ідеї громадських активістів у схемах озеленення берега Південного Бугу допомогла мати одного з учнів 6-ї школи Хмельницького (де відбувалися екоосвітні презентації) Олена Бачинська – старший лаборант кафедри екології Хмельницького національного університету, яка займається ландшафтним дизайном вже 10 років.
Для 100-відсоткового (тобто без збільшення площі доріжок чи створення нових малих архітектурних форм) озеленення обраної ділянки активісти віддали перевагу високорослим хвойним та листяним деревам, які є вітро- і морозостійкими. Оптимальний перелік дерев та кущів має забезпечувати поєднання екологічних та декоративних функцій міського озеленення, творити різноманіття кольорової гами, гарантувати затінок влітку, гарантувати наявність зеленого забарвлення протягом цілого року, передбачати сукупний період цвітіння з квітня по серпень.
На публічний захист проекту у міській раді вийшло 12 активістів, більшість з яких – ековолонтери зі шкіл Хмельницького. Перед публічним захистом проект «Зелена Набережна» обговорено у школах міста. Під час публічного захисту проекту активісти звертали увагу членів комісії, зокрема, заступників мера Хмельницького на необхідності адаптації до зміни клімату та на важливості максимального розширення існуючих зелених насаджень у Хмельницькому.
Хоча за рішенням журі конкурсу остаточного переможця не визначено, проте у міській раді заявили, що «ідеї усіх конкурсантів заслуговують на увагу та будуть втілені під час озеленення міста».
Тому сьогодні громадські активісти переконані, що їх напрацювання щодо екологічно спрямованого озеленення будуть підтримані міською владою і допоможуть вберегти береги Південного Бугу від забудовників, які постійно зазіхають на «ласі» шматки прибережної території у Хмельницькому, зокрема поблизу парку ім.Чекмана. В результаті розширення зелених зон буде вирішено одну з гострих проблем Хмельницького – нестачу понад 8о га зелених насаджень для майже 300-тисячного міста.
Проект «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» реалізовується Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «Студентське братство» у співпраці з Національним екологічним центром України у рамках програми Climate Forum East II за підтримки Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста.