Альянс-Україна розпочинає нову пілотну програму лікування гепатиту С
Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) розширює охоплення послугами з лікування вірусного гепатиту С (ВГС) шляхом впровадження першої у країні програми лікування з використанням ...
Додано:
Громадський Простір
Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) розширює охоплення послугами з лікування вірусного гепатиту С (ВГС) шляхом впровадження першої у країні програми лікування з використанням нових противірусних препаратів прямої дії (ПППД чи DAA). ПППД зробили революцію у лікуванні ВГС – їх використання демонструє показники одужання більше 90% навіть у групах населення, де був найнижчий рівень результатів. Окрім цього, нові препарати є більш безпечними та ефективними, ніж ті, що використовувались у минулому.
Починаючи з червня 2015 року, лікування ВГС за схемами з використанням софосбувіру зможуть отримати до 1 500 осіб, включаючи пацієнтів із коінфекцією ВІЛ/ВГС споживачів ін’єкційних наркотиків та представників інших уразливих груп у 25 регіонах України.
Пріоритет надаватиметься людям, які вживають ін’єкційні наркотики, оскільки серед них спостерігаються найвищі показники розповсюдженості ВГС, при цьому їм часто відмовляють у лікуванні у загальних закладах охорони громадського здоров’я через стигматизацію та дискримінацію.
Альянс-Україна за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (Глобальний фонд) уже заключив контракт на закупівлю препаратів у виробника оригінальних лікарських засобів для перших 250 пацієнтів за спеціально запропонованою для цієї пілотної програми ціною 300 доларів США за флакон (900 доларів США за 12-тижневий курс лікування), яка була спеціально запропонована для впровадження цієї пілотної програми.
Це є надійним фундаментом для подальшого розширення лікування в Україні та регіоні Східної Європи та Центральної Азії. Це стало можливим завдяки справжньому партнерству між представниками громадянського суспільства, держаними структурами, пацієнтами, медичними установами, міжнародними організаціями та приватними компаніями.
Ця програма заснована на результатах пілотного проекту лікування ВГС, який було впроваджено Альянсом-Україна у 2013 році. Коштом гранту Глобального фонду було надано лікування з використанням пегільованого інтерферону, що було попереднім стандартом у лікуванні ВГС, для 100 пацієнтів з коінфекцією ВІЛ/ВГС, які отримували послуги замісної опіоїдної та антиретровірусної терапії. Це дозволило досягти значних результатів з точки зору прихильності до лікування та вірусної супресії. Нова програма заснована на підході до лікування за ініціативою спільноти, що дозволить залучити до лікування представників тих груп населення, які його найбільше потребують. Нові противірусні засоби прямої дії для перорального застосування характеризуються набагато вищими показниками одужання та значно кращими показниками толерантності та безпеки у порівнянні зі старою схемою лікування, що базувалася на використанні пегільованого інтерферону та рибавірину.
«Ми разом із дружиною чекали цього моменту більше 10 років. Важко повірити, що ми нарешті матимемо доступ до цих життєво необхідних препаратів», – каже Антон Басенко, пацієнт з конфекцією ВІЛ/ВГС.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я більше 3% населення України інфіковано ВГС – це приблизно 1,3 млн. людей. В Україні спостерігається одна з найбільших епідемій у Європі. Розповсюдженість ВГС серед людей, що живуть з ВІЛ, сягає 55%, при цьому показник поширення цього захворювання серед ВІЛ-позитивних споживачів ін’єкційних наркотиків становить майже 83%.
Виконавчий директор Альянсу-Україна Андрій Клепіков зазначив: «За допомогою цієї програми ми не лише рятуємо життя пацієнтів, які втратили віру у майбутнє, але також відкриваємо нові можливості для державної програми профілактики, діагностики і лікування гепатитів, впроваджуючи сучасні методи лікування, підтримуючи оновлення стандартів і розширюючи доступ до лікування, роблячи його більш доступним».
Цього тижня Правлінням Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією було прийнято рішення щодо можливості фінансування підтримки для лікування ВГС та інших супутніх інфекцій, що спостерігаються у пацієнтів з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом та малярією. Досвід України свідчить про те, що Глобальний фонд може відігравати роль каталізатора у розширені послуг лікування для найуразливіших груп населення. Програма лікування ВІЛ/ВГС на базі спільнот стане важливим кроком на шляху до розширення доступу до лікування ВГС на глобальному рівні.
Альянс-Україна закликає усі фармацевтичні компанії забезпечити доступне лікування ВГС у країнах, що розвиваються. Сьогодні лікування залишається недосяжним для величезної кількості пацієнтів із конфекцією ВІЛ/ВГС і тому уряди країн, міжнародні донори, компанії та інші зацікавлені сторони мають вживати заходів шляхом розробки національних планів боротьби з гепатитом, надання достатніх коштів для лікування, суттєвого зменшення цін на життєво необхідні препарати та забезпечення доступу до лікування для ключових груп населення. Важливим першим кроком стало включення компоненту лікування ВГС до гранту Глобального фонду в Україні.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, більше 185 мільйонів людей в усьому світі інфіковано вірусом гепатиту С (ВГС). Загалом у регіоні Східної Європи та Центральної Азії проживає приблизно 9,1 мільйони людей з гепатитом C. У багатьох країнах регіону від епідемії особливо страждають маргіналізовані групи населення, такі як споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН).
Софосбувір – це новий противірусний препарат прямої дії для лікування ВГС, що відноситься до класу інгібіторів полімерази. Відповідно до рекомендацій, розроблених Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Європейською та Американською асоціаціями з вивчення захворювань печінки (EASL та AASLD), цей препарат має використовуватися у переважних схемах лікування ВГС.
Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна, www.aidsalliance.org.ua) є найбільшою неурядовою організацією в Україні та у регіоні СЄЦА, що працює у сфері ВІЛ, ВГС та ТБ з метою попередження розповсюдження зазначених захворювань серед ключових груп населення та надання комплексних послуг з лікування та профілактики більше ніж 270 000 клієнтів, які є найбільш уразливими до епідемій таких захворювань та найбільше постраждали від них. На базі організації нещодавно було створено глобальний Центр кращих практик зі зменшення шкоди та гепатитів.
Контактна особа: Людмила Майстат, Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, тел.: +38 050 384 37 86 або
електрона пошта: [email protected]
Джерело : Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні
Автор : Дейнека Олена