Архітектура, що надихає: досвід ЄС у будівництві з натуральних матеріалів
Візія ЄС з нульового забруднення на 2050 рік – «Здорова планета для всіх». Очікується, що забруднення повітря, води та ґрунту знизиться до рівня, який більше не буде шкідливим для здоров’я та ...
Додано:
racse
Візія ЄС з нульового забруднення на 2050 рік – «Здорова планета для всіх». Очікується, що забруднення повітря, води та ґрунту знизиться до рівня, який більше не буде шкідливим для здоров’я та екосистем. Це стане можливим завдяки дотриманню меж, з якими може впоратися планета, створюючи таким чином вільне від токсичних речовин довкілля. Зміни не оминули і галузь архітектури.
Питання екологічного будівництва посідає важливе місце у порядку денному ЄС. Премія Новий Європейський Баугауз має окрему категорію проєктів – «Будівлі, відремонтовані в дусі циркулярності». Окремі архітектурні студії ставлять перед собою завдання проєктувати вуглецево-нейтральні будівлі.
Під час відбудови України ми можемо скористатися досвідом ЄС, аби повоєнне відновлення було зеленим. Як показали результати соціологічного дослідження «Війна та довкілля. Дослідження цінностей та практик охорони довкілля в умовах війни та повоєнного відновлення», 41,6% опитаних вважають, що одним із основних принципів повоєнного відновлення має бути “відбудувати краще ніж було”, а 25,7% українців підтримали відбудову на зелених засадах.
Нижче розповімо про декілька проєктів, які можуть надихнути на будівництво з натуральних матеріалів.
У Швеції побудували вуглецево-нейтральний культурний центр і готель
Скорочення викидів на всіх етапах життєвого циклу будівлі, – таку мету поставила перед собою архітектурна студія White Arkitekter, розробляючи проєкт культурного центру та готелю Сара.
Культурний центр Сара містить майданчики для мистецтва, перформансу та літератури, а також готель. Будівля виготовлена з деревини, що відповідає обіцянці White Arkitekter, яку вони дали у 2020 році: до 2030 року кожна будівля, яку проєктує студія, буде вуглецево-нейтральною, поєднуючи традиційну деревину із сучасними технологіями та місцевою культурною спадщиною.
У Нідерландах спроєктували плавучий будинок з деревини та твердого корку
Архітектурна фірма Studio RAP з Роттердама завершує проект «The Float» – сталий плавучий будинок, побудований з деревини та корку. Використання цих матеріалів спрощує будівництво житла, створюючи при цьому деталі, які одночасно є простими і елегантними.
Проєкт прагне підштовхнути галузь до розвитку стійкої архітектури і виходу за рамки використання звичайних будівельних матеріалів і методів.
У Франції відреставрували будинок, використовуючи тільки натуральні матеріали
Французький дизайнерський кооператив Anatomies D’Architecture нещодавно завершив реставрацію традиційного цегляного будинку площею 83 кв. м у Сап-Ен-Оге, Нормандія. Проєкт, який отримав назву «Le Costil», розпочався як повністю екологічна ініціатива, визначена амбіційними цілями будівництва: 0% бетону, 0% пластику та 100% натуральних матеріалів, отриманих в радіусі менше 100 км від будівлі.
Протягом двох років архітектори втілили своє бачення у життя, співпрацюючи з місцевими майстрами, істориками та волонтерами.
У Німеччині створили будинок із повторно використаних та перероблюваних матеріалів
Проєкт «Recyclinghaus» з Ганновера створив експериментальний будинок, спланований та побудований циклічно орієнтованим та ресурсозберігаючим способом, використовуючи перероблені та придатні для переробки компоненти.
З одного боку, Recyclinghaus побудований з перероблюваних матеріалів, таких як сировинна структура, що складається з безклеєвих твердих деревних елементів місцевого походження з високою розкладаністю.
З іншого боку, матеріали, такі як фундамент, зроблені з переробленого бетону. Recyclinghaus створив ще один прецедент для майбутніх проєктів, оскільки постачальник бетону отримав перше погодження на переробку бетону в Нижній Саксонії.
Більше про Україну та Європейський зелений курс – на веб-порталі “Зелена трансформація України” https://greentransform.org.ua/
Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».
Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», під загальною координацією DiXi Group.