Більша частина біженців планує повернутися до України після війни – дослідження
Лабораторія законодавчих ініціатив представила в Українському кризовому медіа-центрі дослідження «Становище українських біженців за кордоном та їхні плани щодо повернення в Україну», підготовлене за ...
Додано:
Громадський Простір
Лабораторія законодавчих ініціатив представила в Українському кризовому медіа-центрі дослідження «Становище українських біженців за кордоном та їхні плани щодо повернення в Україну», підготовлене за сприяння Інституту демографії і соціальних досліджень ім. Птухи НАНУ.
«Велика частина дослідження містить соціологічні дані, і ми дуже вдячні Еллі Марленівні Лібановій за допомогу у складанні відповідної анкети», – додала виконавча директорка Лабораторії законодавчих ініціатив Світлана Матвієнко.
Більш детально з результатами дослідження познайомив аналітик Лабораторії законодавчих ініціатив Володимир Скрипець. Зокрема, він назвав головні причини виїзду з України після початку повномасштабного вторгнення. «Більш за все людей на це рішення підштовхнули обстріли свої населених пунктів. Так відповіли 34 % респондентів. Серед інших причин вони назвали шкоду психічному здоров’ю (33%), ракетні удари по сусідніх населених пунктах (21%) та окупацію (20 %)», – пояснив експерт.
Половина біженців виїхала разом з дітьми. Що стосується часу виїзду, то 80 % виїхали у 2022 році і лише 12 % за рік після цього.
Дослідження також аналізує умови перебування біженців за кордоном та ймовірність повернення їх додому. За спеціальною шкалою, ймовірність повернення до завершення війни становить 33 зі 100 балів, а після завершення війни – 66.
В той же час Володимир Скрипець звернув увагу на такий показник: 62 % респондентів вказали, що забезпечити належний рівень життя із поточним рівнем доходів легше за кордоном, ніж в Україні.
За результатами дослідження «Становище українських біженців за кордоном та їхні плани щодо повернення в Україну» державним інституціям рекомендовано розробити політику для повернення біженців та комплекс заходів для уникнення помилок, що раніше призвели до значної хвилі біженців. Крім того, мають бути розроблені спеціальні заходи для сприяння поверненню. Серед них – спільні заходи разом з країнами, які приймають біженців та забезпечення адаптаційних умов для тих, хто повернеться.
Завідувач сектора Інституту демографії і соціальних досліджень ім. Птухи НАНУ Олексій Позняк назвав дослідження релевантним, хоча і зазначив, що зараз важко оцінити, скільки біженців повернеться. «У своїх відповідях респонденти часто спираються на неповну інформацію стосовно майбутніх планів, – зауважив він. – Багато з тих, хто отримує соціальну допомогу, на рівні підсвідомості думає, що це триватиме вічно. Коли війна закінчиться і допомогу не надаватимуть, ці люди поводитимуться інакше. І навпаки, ті, хто зараз декларує повернення, за той час, поки триватиме війна, можуть знайти гідну роботу, і вірогідність їх повернення до України різко зменшиться».
Дослідження підготовлене в рамках реалізації проєкту «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС», який фінансується Європейським Союзом.
Джерело: УКМЦ.