Більше 150 переселенців скористалися своїм правом на безоплатну правову допомогу

З травня по жовтень 2015 року, в рамках роботи громадської приймальні Одеської обласної організації Комітету виборців України, внутрішньо переміщеним особам надано 176 безкоштовних юридичних ...

^3D391DEE14AF7B0DEAEB0BDB4F3F522C52860AC978FFE68A6E^pimgpsh_fullsize_distr
Більше 150 переселенців скористалися своїм правом на безоплатну правову допомогу

З травня по жовтень 2015 року, в рамках роботи громадської приймальні Одеської обласної організації Комітету виборців України, внутрішньо переміщеним особам надано 176 безкоштовних юридичних консультацій.

Така допомога надавалася в рамках ініціативи Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

У результаті військового конфлікту на Донбасі і окупації Криму, долаючи величезну кількість небезпек і страхів, місцеві жителі змушені були залишити все нажите і покинути свої житла. За останніми даними УВКБ ООН, на 14 серпня 2015 року кількість вимушених переселенців на території Одеської області перевищило 30 тисяч.

Активність і небайдужість волонтерів по відношенню до своїх співгромадян, що потрапили в біду, зіграло ключову роль у забезпеченні переселенців тимчасовим житлом і предметами першої необхідності. Однак, проблем стільки, що вирішити їх тільки волонтерськими зусиллями не видається можливим. До таких питань відноситься і надання безоплатної правової допомоги та захисту.

І якщо спочатку переселенців хвилювали питання тимчасової реєстрації, відновлення загублених при переїзді документів та працевлаштування, то зараз, адаптувавшись в нових умовах, вони зіткнулися з абсолютно іншими потребами. Ці потреби пов’язані з вирішенням довгострокових правових проблем і недискримінаційною інтеграцією в місцеві громади.

Юридична приймальня Одеської обласної організації Комітету виборців України, що працює у сфері захисту прав людини, нарівні з іншими громадськими організаціями та державними органами, з моменту виникнення проблем тимчасово переміщених осіб, почала надавати безкоштовну правову допомогу. Зокрема, кожен переселенець, що звернувся до приймальні мав можливість отримати як первинну правову допомогу (правові консультації, складання скарг, заяв), так і вторинну (підготовка процесуальних документів). У зв’язку з численними порушеннями права власності громадян України в районі проведення АТО, а саме ушкодженнями, руйнуванням або знищенням об’єктів нерухомості (будівель і квартир) в результаті військових дій, також виникла необхідність захисту прав і на міжнародному рівні. На сьогодні з подібними заявами до приймальні надійшло вже 6 справ.

Одним із частих питань, з якими стикаються заявники приймальні, була також реалізація примусового виконання судових рішень, винесених в мирний час на території Донецької та Луганської областей.

Зокрема, з проханням про допомогу у відкритті виконавчого провадження у вересні 2015 року до юриста приймальні звернулась мешканка м. Донецьк. Складність ситуації полягала в тому, що на руках у жінки було рішення суду про стягнення аліментів з колишнього чоловіка. Однак, з початком бойових дій звернутися до виконавчої служби вона не встигла. Переїхавши до Одеси, жінка прийшла в Координаційний центр допомоги переселенцям – саме там їй і порадили звернутися в приймальню Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Юрист ретельно вивчивши наявні документи повідомила переселенку про переміщення структурних підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, які здійснюють реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України в Луганській і Донецькій областях і підготувала заяву про відкриття виконавчого провадження і про примусове стягнення з боржника аліментів.

Через два тижні жінка повторно звернулася до приймальні, оскільки отримала повідомлення про неможливість виконати рішення суду через те, що боржник проживає на території, непідконтрольній владі України. Враховуючи важке матеріальне становище, в якому опинилася переселенка та її 9-річний син, юрист приймальні допомогла підготувати документи для оформлення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. І хоча розмір зазначеної державної допомоги є невеликим, проте для сім’ї, що опинилася в іншому місті без доходів і без майна, він зіграє величезну роль.

Правова допомога надається в рамках ініціативи Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED). Проект «Нові виклики в правовій підтримці та захисті прав людини переміщених осіб в Україні», реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.

 Христина Кабакова

юрист юридичної приймальні

Одеської обласної організації

ВГО «Комітет виборців України»


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я