Більше ніж півмільйона осіб зазнали переміщення всередині країни

5 грудня 2014 року. Київ/Женева. Більше ніж півмільйона осіб зазнали внутрішнього переміщення в межах країни через протистояння на сході України, в той час як сотні тисяч виїхали до Росії та інших ...

біженці
Більше ніж півмільйона осіб зазнали переміщення всередині країни

5 грудня 2014 року. Київ/Женева. Більше ніж півмільйона осіб зазнали внутрішнього переміщення в межах країни через протистояння на сході України, в той час як сотні тисяч виїхали до Росії та інших держав.

За офіційними даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, на початок грудня більше 514 тисяч осіб зазнали внутрішнього переміщення через збройний конфлікт. Також українці шукають міжнародного захисту в інших державах, зокрема, 233 тисячі подали заявку на отримання притулку в Російській Федерації, за інформацією Федеральної міграційної служби РФ.

Також у цьому році збільшилась кількість клопотань українців про надання притулку у Європейському союзі. Станом на кінець жовтня 8 936 громадян України попросили міжнародного захисту у країнах ЄС. Це в десять разів, ніж аналогічний показник за увесь 2013 рік (885 осіб). Найбільше шукачів притулку прибуває з України до таких країн, як Польща (1 826 осіб), Німеччина (1 622 осіб), Франція (1 076 осіб) і Швеція (840 осіб).

Кількість громадян України, що виїхали за кордон, може бути набагато більшою за кількість шукачів притулку, оскільки багато українців звертаються за іншими формами легалізації свого перебування, таких як дозволи на тимчасове і постійне проживання. Таким чином, більше 317 тисяч громадян України подали заявки на отримання таких дозволів у Російській Федерації (222 000), Білорусії (60 000), Польщі (23,000) та інших сусідніх з Україною державах. Проте неможливо, чи ці люди залишили Україну через конфлікт або з інших причин.

В Україні, найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) перебувають у регіонах, що межують з зоною конфлікту, таких як Харківська (118 000 осіб), Запорізька (51 000 осіб) та Дніпропетровська (48 000 осіб) область, а також на контрольованих урядом територіях в Донецькій (76 000 осіб) та Луганській (30 000 осіб) областях. Значну частину переміщеного населення складають діти (27%), особи літнього віку чи особи з інвалідністю (21%) та жінки (65 % серед повнолітніх переселенців).

7 грудня Кабінет Міністрів України прийняв постанову про евакуацію державних установ і переведення соціальних виплат з регіонів, непідконтрольних Уряду до областей, де урядовий контроль зберігається. Агентство ООН у справах біженців стурбоване, що постанова може спричинити незаплановані негативні наслідки, такі як збільшення внутрішнього переміщення до контрольованих урядом територій з метою отримання пенсій і соціальних виплат. Це також може серйозно погіршити становище тих, хто не в змозі чи не бажає покинути свої домівки на неконтрольованих територіях. Хоча УВКБ ООН не володіє інформацією із першоджерел щодо становища населення, яке залишається на неконтрольованих територіях, проте існують чіткі ознаки того, що люди на таких територіях стикаються з серйозними труднощами. Агентство ООН у справах біженців стурбоване поглибленням гуманітарної кризи на згаданих територіях.

Враховуючи настання зими, УВКБ ООН докладає всіх зусиль для покращення умов найбільш незахищених внутрішніх переселенців. Після пілотних проектів з надання одноразової грошової допомоги найбільш вразливим переміщеним родинам у Київській, Львівській та Вінницькій областях, УВКБ ООН планує розповсюдити цей проект ще на 11 областей. До кінця поточного року заплановано надати допомогу більш ніж 10 000 найбільш незахищеним ВПО в Україні.

За приблизними підрахунками від 30 000 до 40 000 внутрішніх переселенців (6-8% від загальної кількості) наразі розміщені у місцях компактного проживання, зокрема найбільш незахищені особи та сім’ї. УВКБ ООН продовжує відновлювані роботи у місцях компактного проживання у Харківській, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях напряму або у співпраці з місцевими органами влади. Оскільки найгостріше потреба у розміщенні переселенців постає у районах, що межують з зоною конфлікту, УВКБ ООН у партнерстві з НУО «Люди в біді» (“People in Need”) планує відремонтувати та підготувати до зими ще 12 місць компактного проживання на півночі Луганської та в Харківській областях. Разом це складає 47 приміщень на різних стадіях відновлення. В той самий час розпочато видачу 47 тисяч квадратних метрів спеціального пластику для ремонту будівель з тим, щоб допомогти 5 500 особам провести термінові роботи з відновлення житла.

Співробітники УВКБ ООН в Росії наприкінці жовтня здійснили моніторингові місії до Владивостока, Хабаровська та Іркутська, щоб оцінити умови прийому та інтеграції українців, що прибувають на згадані території. Так, особи, що мають дозвіл на тимчасове проживання, приїжджають за власний рахунок і проживають у друзів чи родичів в Росії. В той час, як більшість біженців чи осіб, яким було надано тимчасовий притулок, прибувають через централізовану систему розселення і проживають, в основному, у пунктах тимчасового розміщення. Такі пункти облаштовано у гуртожитках вищих навчальних закладів, дитячих таборах і санаторіях. Пукти, що їх відвідали співробітники УВКБ ООН, добре обладнані до зимових умов, а також дозволяють переселенцям отримати послуги з охорони здоров’я та організувати доступ дітей до навчання. Проте УВКБ ООН отримало інформацію, що умови, в яких проживають інші біженці, є менш задовільними. Біженці з України також повідомляють про обмеження у переїзді до інших міст. УВКБ ООН наголошує на тому, що біженці повинні бути інтегровані у приймаючі громади, або ж отримати допомогу для добровільного повернення до місць попереднього проживання, якщо вони мають таке бажання.

Джерело : УВКБ ООН


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я