Через війни у Сирії та Іраку кількість шукачів притулку досягнула найвищих показників за останні 22 роки

Женева, 26 березня 2015 року. Війни у Сирії та Іраку, разом із збройними конфліктами, порушеннями прав людини та погіршенням ситуації у сфері безпеки та гуманітарного становища у інших країнах ...

біженці
Через війни у Сирії та Іраку кількість шукачів притулку досягнула найвищих показників за останні 22 роки

Женева, 26 березня 2015 року. Війни у Сирії та Іраку, разом із збройними конфліктами, порушеннями прав людини та погіршенням ситуації у сфері безпеки та гуманітарного становища у інших країнах збільшили кількість звернень про надання статусу біженця у розвинених країнах до рекордного за останні 22 роки показника. Про це йдеться у звіті Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), який було опубліковано сьогодні.

У доповіді Агентства ООН у справах біженців «Тенденції у сфері надання притулку у 2014 році» зазначено, що протягом року 866 000 осіб звернулися із проханням про надання притулку у розвинених країнах.Це на 45 відсотків більше ніж у 2013 році, коли було зареєстровано 596 600 звернень. Дані 2014 року є найвищими з 1992 року, коли розпочався конфлікт у Боснії і Герцеговині.

Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніу Гутерріш прокоментував актуальні цифри в історичному контексті. “У 1990-ті роки війни на Балканах стали причиною появи сотень тисяч біженців та шукачів притулку,” – сказав пан Гутерріш. “Багато з них знайшли притулок у розвинених країнах Європи, Північної Америки та інших країнах світу. Сьогодні новий сплеск збройних конфліктів у світі змушує нас стикатися з аналогічними викликами. Це особливо стосується драматичної ситуації у Сирії. Наша відповідь повинна бути настільки ж щедрою, як вона була у той час. Це надання доступу до притулку, можливостей переселення та інших форм захисту людей, що рятуються від цих страшних конфліктів.”

У 2014 році сирійці стали найбільшою групою шукачів притулку, подавши близько 150 тисяч звернень про статус біженця. Кожна п’ята заява була подана у одній з розвинених країн світу. Іракці подали 68 700 звернень, майже вдвічі більше ніж у 2013 році. Афганці стали третьою за розмірами групою, подавши майже 60 тисяч клопотань, наступними стали жителі Сербії (Косово) та Еритреї.

Серед розвинених країн найбільшу кількість шукачів притулку у 2014 році прийняла Німеччина, що отримала більше 173 тисяч звернень про статус біженця. Сирійці становили чверть від усіх осіб, що клопотали про надання притулку в Німеччині. Сполучені Штати Америки отримали близько 121 200 звернень про надання притулку, в основному від громадян Мексики і країн Центральної Америки. Туреччина, яка станом на кінець 2014 року прийняла більше 1,5 мільйона сирійських біженців, отримала 87 800 нових звернень про надання притулку в 2014 році, в основному від іракців. Швеція займає четверте місце серед 44 розвинених країн, отримавши 75 100 звернень про притулок, в основному від сирійців і еритрейців. В Італії зареєстровано 63 700 нових клопотань в 2014 році, що стало максимальним показником за увесь час. Особи, які шукають притулку в Італії прибувають в основному з Малі, Нігерії та Гамбії.

Варто відзначити, що Росія, дані про яку не включено до згаданого звіту з методологічних причин, отримала близько 265 400 звернень про надання тимчасового притулку і 5 800 заяв про надання статусу біженця від українців протягом 2014 року. У той самий час, кількість українців, що шукають притулку в 44 країнах, відомості про які включено в доповідь, зросла з 1 400 в 2013 році до 15 700 в 2014 році.

Хоча загальна кількість клопотань про надання притулку зросла, їх розподіл між 44 згаданими країнами не є рівномірним. На першу п’ятірку приймаючих країн (Німеччина, США, Туреччина, Швеція та Італія), наприклад, припадає 60 відсотків усіх нових клопотань про надання притулку.

Доповідь враховує також і інші показники, наприклад, враховується чисельність населення приймаючої країни. З точки зору чисельності населення, Швеція є країною з найбільшим числом осіб, які шукають притулку (24,4 шукачів притулку на 1 000 жителів у середньому, протягом останніх п’яти років), далі йдуть Мальта, Люксембург, Швейцарія та Чорногорія.

У той час як більшість розвинених країн свідчать про збільшення числа шукачів притулку в минулому році, деякі країни реєструють зниження цього показника. Зокрема, в Австралії, де кількість шукачів притулку зменшилась на 24 відсотки – з 11 700 в 2013 році до менш ніж 9 000 в 2014.

Доповідь УВКБ ООН про тенденції у сфері надання захисту за 2014 рік базується на даних, отриманих від 44 урядів у Європі, Північній Америці і деяких частинах Азії і тихоокеанського регіону. Кількість осіб, які звертаються із проханням про надання статусу біженця у розвинених країнах, є лише одним із показників у глобальній картині вимушеного переміщення населення, що відбувається через збройні конфлікти і переслідування. У всьому світі станом на кінець 2013 року 51,2 мільйона осіб були змушені покинути свої домівки через переслідування, конфлікти, численні прояви насильства або порушення прав людини. З них близько 16,7 млн осіб стали біженцями і 33,3 мільйона зазнали внутрішнього переміщення у межах своїх країн. Близько 1,2 мільйона осіб стали шукачами притулку. Доповідь УВКБ ООН «Глобальні тенденції 2014», що наразі знаходиться на стадії підготовки і буде опублікована в червні 2015 року, надасть повну картину переміщення населення у глобальному масштабі у 2014 році.

Доповідь «Тенденції у сфері притулку 2014»

Контакти для медіа в Україні:

Ніна Сорокопуд, Радник з питань громадської інформації, [email protected], тел.: +380(44)2889710 вн.116, мобільний номер: +380(50)3101767

Джерело : УВКБ ООН


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Понад чотири тисячі жителів громад-учасниць проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» взяли участь у Днях бюджету

Відбулись дві навчальні майстерні-практикуми в рамках проєкту проєкту «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад»

Стартувала освітньо-профорієнтаційна програма «Update: Південь»

Розпочався проєкт «Впровадження підходу, інформованого про травму, у громадянській освіті»

Інкубатор демократичних ініціатив розпочинає проєкт зі зменшення випадків мови ворожнечі в країнах Східного партнерства

Тренінг в медіабазі: Психологиня розповіла журналістам про види когнітивних спотворень та їхній вплив