Чому медична реформа важлива для пацієнтів на гемодіалізі?
На початку квітня 2020 року в Україні почала діяти Програма медичних гарантій, яка включає лікування методом гемодіалізу. Це наступний етап трансформації системи охорони здоров’я. Завдяки якому 37 ...
Додано:
akrasnoplakhtych
На початку квітня 2020 року в Україні почала діяти Програма медичних гарантій, яка включає лікування методом гемодіалізу. Це наступний етап трансформації системи охорони здоров’я. Завдяки якому 37 тисяч українських пацієнтів з хронічною хворобою нирок можуть вільно обирати медичний заклад для отримання гемодіалізу.
У Чернігівській області за статистикою Національного реєстру хворих на хронічну хворобу нирок на 2018 рік живуть 403 пацієнти, які мають хронічну хворобу нирок термінальної (5) стадії. Тобто їхні нирки не виводять воду та продукти обміну з організму, через що людям потрібна замісна терапія – діаліз (штучне очищення крові) або трансплантація. Ще 167 пацієнтів в області мають 4 стадію. Вони вже мають спостерігатися лікарем-нефрологом і поступово готуватись до проведення гемодіалізу.
Лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах входить до Програми медичних гарантій 2020*. Головні умови – заклад повинен підписаний договір з Національною службою здоров’я України та мати вільні місця.
У Чернігові люди з хронічною хворобою нирок можуть отримувати гемодіаліз у Чернігівській обласній лікарні, Чернігівській міській лікарні №1 та медичному центрі ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна». Усі три заклади підписали договори з Національною службою здоров’я України та мають вільні місця для людей, які потребують амбулаторного гемодіалізу. Тому пацієнти на гемодіалізі можуть продовжувати отримувати лікування у закладі, де раніше його отримували, або обрати будь-який інший заклад, який надає таку послугу.
Анжелі діагностували хронічну хворобу нирок у 2017 році. У 2019 році лікарі сказали, що хвороба розвинулася до останньої стадії, тому їй потрібен гемодіаліз. З осені вона почала отримувати діаліз у Чернігівській міській лікарні №1. Пацієнтка ділиться досвідом від Програми медичних гарантій: «Про деталі медичної реформи та Програми медичних гарантій я дізналася від своїх знайомих, які також отримують гемодіаліз. З квітня я почала отримувати гемодіаліз у медичному центрі «Фрезеніус» у Чернігові. Але я зараз продовжую боятися, що реформу трансформують. І ми з іншими пацієнтами, які скористалися правом вибору медичного закладу, залишимося без гемодіалізу. Добре я почувалася і у міській лікарні, і зараз, але більше задоволена лікарями та медичними працівниками у «Фрезеніус». До нас уважно ставляться, ретельно вимірюють суху вагу (один з показників стану людини на діалізі), видаляють стільки рідини з організму, скільки потрібно. Через це у мене не стрибає тиск і я спокійна за свій стан.»
Трансформація системи охорони здоров’я створює підґрунтя для конкуренції між медичними закладами за пацієнта. Відповідно кількість закладів, що будуть надавати більш якісну медичну допомогу зросте. У пацієнта на гемодіалізі зараз з’являються переваги:
- можливість вільно обирати заклад, де проходити процедури гемодіалізу;
- відсутність прив’язки до місць прописки та проживання;
- можливість вільно пересуватись країною та отримувати діаліз в інших містах України під час поїздок;
- можливість змінювати лікувальний заклад у разі, якщо обраний не відповідатиме вимогам та потребам пацієнта.
«Медична реформа не повинна припинятися. Сьогодні заклади, як комунальної, так і приватної форм власності, перебувають в однакових умовах, ― зазначає Володимир Новаківський, головний лікар медичних центрів «Фрезеніус Медикал Кер Україна» у Чернігові та Черкасах. ― Пацієнт у свою чергу може обирати медичний заклад, в якому найкраще лікують, який більш зручний територіально тощо. Люди можуть отримувати лікування маючи лише направлення на гемодіаліз зі встановленим діагнозом: “N18 Хронічна хвороба нирок” або “N19 Ниркова недостатність неуточнена”. Зараз не потрібно направлення у конкретний медичний заклад, як це було раніше. Проте про Програму медичних гарантій пацієнти майже не знають. Від одного пацієнта до іншого передається інформація, що з квітня з’явилися безкоштовні місця на гемодіалізі. Але що це можливо завдяки медичній реформі людям ніхто не пояснює.»
*У Програмі медичних гарантій зафіксований перелік медичних послуг, які держава гарантує надавати пацієнтам безоплатно. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) буде компенсовувати медичному закладу кошти за фактично надані послуги з Програми, а не за кількість ліжко-місць. Починаючи з 1 квітня 2020 року кожен, хто має підписану декларацію з сімейним лікарем, може безоплатно отримати медичні послуги з переліку Програми у медичному закладі, що уклав договір із НСЗУ на надання цих послуг.