Як Україна може реагувати на злочини, які вчиняються на Донбасі

Як Україна може реагувати на злочини, які вчиняються на Донбасі? Про це під час відкритої лекції у Києві розповів Антон Кориневич, кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту ...

355659-1-1-1024x683
Як Україна може реагувати на злочини, які вчиняються на Донбасі

Як Україна може реагувати на злочини, які вчиняються на Донбасі? Про це під час відкритої лекції у Києві розповів Антон Кориневич, кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Захід відбувся у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series, який реалізовує Школа права УКУ за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя». Нижче публікуємо короткі нотатки лекції.

Наразі на Донбасі не вчиняється злочин геноциду, і це абсолютно доконаний факт. Разом з тим, є впевненість у тому, що на Донбасі вчиняються злочини проти людяності, а особливо воєнні злочини.

Як на це реагувати?

Варіант 1. Держава сама повинна гарантувати справедливість і правосуддя у цих справах.

Ніхто не прийде, не дасть чарівну паличку і не вирішить наші проблеми за нас. Держава Україна має обов’язок забезпечити відповідальність за скоєння злочинів на території українського Донбасу, і ніхто за нас цього не зробить.

Раджу Вам ознайомитися із дослідженням «Правосуддя на Сході України в умовах збройної агресії Російської Федерації», яке є у відкритому доступі українською і англійською мовою.

Як працює правосуддя на Донбасі по категоріям «злочини проти людяності» і «воєнні злочини», здогадатися досить легко. Злочинів проти людяності просто немає у Кримінальному кодексі України, тому жодної справи Ви не знайдете. Воєнні злочини почали застосовуватися вже не тільки в органах слідства і прокуратурі, а і в судах. Вже є вироки щодо звинувачення фізичної особи у скоєнні таких злочинів.

Варіант 2. Міжнародний кримінальний суд (МКС).

Не зважаючи на те, що Україна наразі не ратифікувала Римський статут МКС, Україна визнала юрисдикцію МКС. У Римському статуті є цікаве положення пункту 3 статті 12, яке дозволяє державі, яка не ратифікувала Римський статут, визнати юрисдикцію цього суду щодо конкретної ситуації. Україна двічі це зробила. Перший раз щодо подій на Майдані, і там у нас є чітко встановлені межі часової юрисдикції. Другий раз Україна визнала юрисдикцію МКС щодо подій на всій території України, включно з Кримом і Донбасом, починаючи з 20 лютого 2014 року без фінальної дати. Це другий раз в історії МКС, коли держава визнала юрисдикцію з відкритою фінальною датою.

Що ми маємо на сьогодні?

Без ратифікації Римського статуту ми (держава Україна), по суті, вже погодилися на будь-які дії МКС щодо нас. Тобто всі зобов’язання вже на Україні, а привілеїв ми не маємо. І тому, якщо Ви зараз зайдете на сайт МКС, Ви побачите, що Міжнародний кримінальний суд здійснює попереднє вивчення, або ж попереднє розслідування ситуації в Україні. Щороку офіс Прокурора МКС видає звіт про діяльність попереднього вивчення. Останній з них вийшов 5 грудня 2018 року.

Є сподівання, що МКС зреагує на ситуацію в Україні належним чином і від попереднього вивчення перейде до розслідування, до видання ордерів на арешт і, відповідно, до суду. Але коли ми говоримо про МКС, ми завжди повинні пам’ятати, що Міжнародний кримінальний суд не зробить за нас нашу роботу, він не забезпечить абсолютне правосуддя. Він якщо візьме собі справи, то це буде, умовно кажучи, 10 справ. Це будуть справи тих, хто є головними можливими злочинцями. Він не буде розбиратися з сотнями справ, тому ці справи має брати на себе держава Україна.

Варіант 3. Можливі гібридні механізми.

Наприклад, створення палати щодо воєнних злочинів із залученням тих людей, які працювали колись у схожих ситуаціях в інших країнах. Або створення відповідної спеціалізації судів. Тобто якимось чином забезпечити, щоб у рамках судової системи України були люди, які працюватимуть із такими злочинами.

За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом та матеріалами лекції, а також залишити пропозиції та відгук про проект UCU Rule of Law Lecture Series.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Асоціацією правників України та мережею правових клубів PRAVOKATOR. Інформаційний партнер проекту – Юридична газета.

Погляди автора не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Довідка

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США.  До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Додаткову інформацію про діяльність USAID можна отримати у Відділі зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53, на вебсайті або на сторінці у Фейсбук.

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 року і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» та «Справедливе правосуддя». Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати на Інтернет-сторінці  та за телефоном +38 (044) 581-3303.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я