Чому молодь обирає проєкт «Маю думку»
Нині молодіжною радою суспільство не здивуєш, радше для активної молоді це універсальна платформа, де можна висловити свої потреби, думки та ідеї. Через раду молодь може впливати на прийняття рішень ...
Додано:
Леонід Корнієнко
Нині молодіжною радою суспільство не здивуєш, радше для активної молоді це універсальна платформа, де можна висловити свої потреби, думки та ідеї. Через раду молодь може впливати на прийняття рішень щодо молодіжної політики, освіти, зайнятості та інших сфер, котрі одночасно стосуються їхнього життя. Про ініціативи, які допомогли молодіжним радам Волині в умовах війни не лише зберегтися як інституції, а й вийти на новий рівень – говоримо із проєктним менеджером «Молодіжної Платформи» Дем’яном ПЕТРИКОМ.
Трохи історії
Навесні «Молодіжна Платформа» за підтримки Норвезької ради у справах біженців розпочали проєкт «Маю думку – участь для молодіжних рад». Реєстрація учасників тривала до 14 квітня, а потому на конкурсній основі відібрали 12 молодіжних рад із Львівської, Тернопільської та Волинської областей. До завершення року молодіжні команди прокачають свої навички та розвинуть нові. Для цього з молоддю працюють досвідчені тренери, котрі проведуть тренінги з адвокації, демократії та проєктного менеджменту. Також учасники отримали завдання й розробили свої проєкти й упродовж 4 місяців будуть їх успішно втілювати у своїх громадах.
У травні-червні учасники мали серію тренінгів у Тернополі та хакатон у Луцьку (детальніше про зустрічі – читайте за посиланнями). У липні ж їх очікують – тренінги з адвокації.
Загалом співавтори ініціативи мали на меті інтегрувати молодь у життя країни. Адже в умовах війни молодіжні ради можуть відіграти важливу роль, особливо щодо залучення молодих людей до процесу розбудови миру та сприянню врегулюванню конфлікту.
Хто ми? Що ми? Де ми?
– Коли розпочалося повномасштабне вторгнення нам потрібно було максимально швидко реагувати – переглянути нішу, котру ми займали. Тоді центри перетворилися на волонтерські штаби, а от з молодіжними радами було все складніше. Ради займалися різною діяльністю, котру важко було відстежити. Хтось із членів пішов захищати країну, хтось активно волонтерив, а були й такі, що припинили свою діяльність чи потрапили під окупацію. Тоді потрібно було знайти ініціативи, що дозволили б зберегти наші напрацювання. Так запустили проєкт «Діалоги перемоги» і водночас заявили про те, що ми відновилися й готові рухатися далі, – пригадує минулі події Дем’ян Петрик.
Тоді молодіжні ради об’єднались навколо «Діалогів». В умовах війни складно чітко спланувати та визначити пріоритетні напрямки роботи. Зважаючи на попередні успішні проєкти, «Молодіжну Платформу» помітила . Запропонували працювати разом над втіленням нового задуму – «Маю думку – участь для молодіжних рад». Тож не лише учасники дізнаються щось свіже.
- У проєкті увага сфокусована на участі молоді в житті громади, про принципи демократії. Головне, щоби молоді люди зрозуміли для чого створені молодіжні ради та яка сила їхньої позиції у громаді, – акцентує Дем’ян. – Потрібно, аби вони усвідомили, що молодіжна рада – це голос молоді, що вона ладна допомагати їм висловлювати свої потреби, побоювання та ідеї. А під час війни вона може сприяти забезпеченню захисту прав молоді в умовах конфлікту, зокрема, звертаючись до владних структур і міжнародних організацій.
Потім був марафон із відбору кандидатів. Надійшла 31 заявка, з-поміж них обрали 12. Як зазначає керівник проєкту, обирали команди з різним рівнем досвіду: починаючи від маленьких сільських громад, де молодь тільки об’єдналася, до потужних рад, у котрих за спиною досвід участі не в одному проєкті.
- Кожна рада проводила самоаналіз за попередньо розробленою анкетою. Дуже класно, що вони такі різні. Адже це дає можливість обмінюватися досвідом, – ділиться Дем‘ян.
Аби комунікація відбулася результативно, з молоддю працюють досвідчені ментори, які працювали й працюють у молодіжних радах. Так, під час хакатону, що відбувся у Луцьку, ментори допомагали учасникам створювати свої проєкти. Нині молодь впроваджуватиме ініціативи, що стосуються освіти – це навчання з демократії, про участь молоді в громадському секторі й шляхи комунікації. Вагомим індикатором свідомої молоді є проєкт, що стосується інтеграції внутрішньо переміщених молодих людей в життя громади та соціалізація вразливих категорій населення й етнічних груп. Є ініціативи щодо облаштування простору. Обіцяє бути цікавим намір із обміну досвідом: одна з команд планує запросити собі в громаду молодіжну раду з Польщі.
До слова, у проєкті «Маю думку…» молодіжні ради отримують від донора мінігранти на свої задуми. Завдяки ресурсам громада бачить результати роботи молодіжної ради, а рада відчуває свою відповідальність, бо вони вже на практиці розпоряджаються ресурсами.
Куратор проєкту Дем’ян Петрик переконаний:
- Молодь нині дуже активна. Вона має купу можливостей реалізувати себе самим: це різні поїздки, навчальні курси, зустрічі. Та для країни важливо, щоб цей потенціал лишився тут. Тож у підсумку проєкту я бачу, як наші учасники не бояться висловити свої позиції для влади, пояснити, які ініціативи вони хочуть втілити, та для цього потрібно, щоби влада була відкрита до молоді. Адже відбудова країни це обопільний результат. Зараз молодь, яка не воює, вона будує.
Фідбеки від проєкту
Алехандро Фернандес АЛЬВАРЕС, програмний менеджер освітнього відділу Норвезької ради у справах біженців:
- Проєкт Норвезької ради у справах біженців діє по всій Україні, та ми зосередилися на трьох областях, позаяк опікується західним регіонам. Для нас важливо сфокусуватися на молоді та її добробуті. Обрали «Молодіжну платформу» позаяк вона максимально наближена до молоді. Попередні проєкти «Молодіжної платформи» дають можливість суспільству розвиватися й викликають довіру. Наша організації бачить у цьому потужний ресурс. Важливим аспектом у виборі партнерів було й те, що в команді працює молодь для молоді. А також самі молоді люди беруть активну участь в роботі.
До слова, Алехандро брав безпосередню участь під час вибору молодіжних рад за спільними критеріями. Про свій перший тренінг з учасниками Алехандро зазначив:
- Я був дуже вражений тренінгом з учасниками молодіжної ради. Це дозволило мені зануритися в живу та енергійну атмосферу, де молодь об’єдналася, щоб навчитися активно впливати на зміни у своїх громадах. Молоді люди були дуже захоплені та вмотивовані. Вони активно ділилися своїми думками, ідеями та досвідом. Мене вразив їхній рівень самодисципліни та здатність ефективно комунікувати свої ідеї. Вони навчилися створювати стратегії адвокації, розробляти проекти та співпрацювати з іншими учасниками.
Закордонний гість, який уже рік працює в Україні, відзначив досвід тренерів, які створили зручну та мотивуючу навчальну атмосферу. Заняття були добре організовані, інтерактивні та практичні. Важливою була можливість обмінюватися досвідом, що допомогло розширити знання та погляди учасників.
Анжеліка САВІНСЬКА, керівниця освітнього відділу Норвезької ради у справах біженців:
– Я була присутня на хакатоні, тож щиро вдячна організаторам та всім учасникам за цей незабутній досвід. Спершу мені здалося, що тренери надто тиснуть на учасників. Та саме це пішло на користь молодим людям. Вони швидко ухвалювали рішення, виконували завдання в обмежений час. Водночас це їх дуже об’єднало. Я вірю, що учасники молодіжної ради, які взяли участь у цих тренінгах, мають потенціал стати справжніми змінниками в своїх громадах та впливати на розвиток суспільства.
Вікторія, членкиня Молодіжного конгресу Зборівської міської ради:
- Участь у цьому проєкті була дуже цікавою та корисною для нашої молодіжної ради. Адже ми навчилися робити власні проєкти та аналізувати свою роботу у цій сфері. Організація була на найвищому рівні: і тренери, і організатори постаралися зробити найкращі умови, щоби ми навчалися.
Щодо мене, то я отримала практичні навички, які буду використовувати у молодіжній політиці у майбутньому. Також дуже вдячна усім іншим молодіжним організаціям, які поділились власним досвідом та завжди були раді допомогти.
Що далі?
Співавтори проєкту «Маю думку…» визначили, що до листопада 12 команд реалізовуватимуть свої мініпроєкти в громадах. Варто зазначити, що увесь цей час команди будуть прокачувати за різними напрямками через онлайн-треніги, а при можливості й офлайн. Молодь надіслала запити на освітні тренінги: проєктний менеджмент, політична освіта, комунікація та психоемоційна підтримка. Після чого в планах організувати форум, в якому візьмуть участь не лише команди, а й члени інших молодіжних рад України.
– На звітну зустріч ми плануємо запросити закордонні молодіжні ради, щоби поділитися своїми успішними кейсами та дізнатися про їхні. Ця зустріч буде більш корисною для рад, які не брали участи, адже з донорами напрацювали певні кроки, щоби у наступному році продовжити проєкт, але з іншими учасниками, – висловлює сподівання Дем’ян.
Окрім форуму, автори «Маю думку» планують розробити практикум для молоді, яким інші молодіжні ради не лише в Україні, а й Європі могли б скористатися і використати для успішної розбудови молодіжної ради.
Проте команда «Молодіжної Платформи», молодіжні ради та ментори в рамках проєкту «Маю думку…» окреслила нове завдання – розробити стандарти молодіжно ради. Цей документ – це опис ідеальної молодіжної ради за усіма параметрами: від внутрішньої роботи до програмної. Уніфікований стандарт роботи в подальшому дасть можливість удосконалити інструменти самооцінки молодіжних рад, доповнить новими блоками. І щоби документ мав юридичну силу, команда вірить, що його затвердять на державному рівні.