Чому не звітують вінницькі депутати?

Добігають кінця повноваження депутатів Вінницької міської ради 7 скликання. Чи всі обранці сумлінно виконують норму закону «Про статус депутатів місцевих рад», яким передбачено, що кожен депутат не ...

Додано:
cpa_result

118586238_737214270179904_2667381503418372462_n
Чому не звітують вінницькі депутати?

Добігають кінця повноваження депутатів Вінницької міської ради 7 скликання. Чи всі обранці сумлінно виконують норму закону «Про статус депутатів місцевих рад», яким передбачено, що кожен депутат не рідше одного разу на рік публічно звітує перед виборцями? Активісти громадської кампанії «Атестація місцевих депутатів» проаналізували, наскільки доброчесними є депутати Вінницької міської ради в контексті звітування про свою роботу перед виборцями, беручи до уваги, що вже за декілька місяців відбудуться чергові місцеві вибори, а під час передвиборчої кампанії частина з чинних депутатів буде розповідати про свої досягнення за останні 5 років, адже вони теж балотуватимуться.

Почнемо з того, що крім закону, яким передбачено щорічне звітування депутатів, ще й сама міська рада ухвалила низку нормативно-правових актів, у яких чітко прописано вимогу про звітування. У Статуті Вінницької територіальної громади зазначено, що з метою публічного інформування про свою діяльність, забезпечення впливу громадськості на формування і реалізацію політики міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб, а також для сприяння громадському контролю за їх діяльністю, міський голова, виконавчі органи, депутатські комісії та депутати міської ради зобов’язані звітувати перед міською громадою та перед міською радою (ст. 5.3, п. 7).

Стаття 4.1.9. Регламенту Вінницької міської ради передбачає, що депутат періодично, але не менш як один раз на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу і роботу ради перед виборцями, і перед колективами та об’єднаннями громадян.

Також саме це скликання депутатів прийняло Кодекс етики депутатів Вінницької міської ради, де говориться, що депутати повинні не рідше 1 разу на рік звітувати перед виборцями (ст. 5.4). Цю норму приймали депутати цього скликання. Та чи вони її виконують?

Станом на 12 серпня 2020 року на сайті ВМР можна знайти звіти 20  з 51 депутата, тобто менше половини депутатського складу. Прозвітували, проте не оприлюднили свої звіти на сайті міськради двоє депутатів – Ганна Давиденко (ВО «Батьківщина») та Віктор Мацера (ПП «Вінницька Європейська стратегія»).

На сайті міської ради, у розділі інформації про депутатів, можна ознайомитись із звітами більшості вінницьких депутатів за попередні роки. Проте у 17 депутатів немає навіть розділу «Звітність» у профайлах на сайті міськради, а отже і не опубліковані звіти за 2019 рік, як і за попередні. Це депутати від ПП «Вінницька Європейська стратегія» Степан Бессолов, від ПП «Об’єднання «Самопоміч» Олександр Колісник, Юрій Максименко, Володимир Околіта, Олег Ткаченко, від ВО «Батьківщина» Вадим Кудіяров, Григорій Ткачук, від  ПП «Опозиційний блок» Михайло Лепей, Олена Лепей, Денис Мазуренко, Євгеній Стукаленко, від ВО «Свобода» Володимир Базелюк, Людмила Кондратюк, Віктор Мартинюк, Василь Паненко, Олександр Семененко, Дмитро Уманець.

Відомо про проведення публічного звіту п’ятьма депутатами до запровадження загальнодержавного карантину – Аллою Власюк, Володимиром Онофрійчуком (“БПП «Солідарність»), Антоніною Іващук, Василем Терліковським (ПП «Вінницька Європейська стратегія») та Ганною Давиденко (ВО «Батьківщина»). 

Інформацію про публічний звіт перед виборцями експерти, що проводили моніторинг, отримували з відкритих джерел. Також були надіслані запити до політичних партій, які представлені у Вінницькій міській раді, з запитанням: хто з депутатів прозвітував перед громадою і де можна побачити докази такого звітування. Жодної повної відповіді від жодної політичної сили на запит не надійшло.

У зв’язку із загальнодержавним карантином депутатам було запропоновано прозвітувати онлайн, а також були надіслані інструкції щодо того, яким чином це можна зробити. Проте, наскільки відомо експертам, жоден з депутатів не скористався рекомендаціями прозвітувати онлайн. 

Загалом у період з лютого до липня 2020 року ніхто з депутатів Вінницької міської ради не прозвітував.

У той самий період 2019 року на сайті ВМР були розміщені звіти 32 з 54 депутатів, а публічно прозвітували 11 депутатів, з них 8 не провели публічного звіту у 2020 року, проте цьогоріч публічно прозвітували Ганна Давиденко та Василь Терліковський, інформації щодо публічних звітів яких у 2019 році немає. Проте стверджувати, чи пов’язано із карантином зменшення активності депутатів у публічному звітуванні, наразі неможливо.

З огляду на ситуацію, що склалась, ми звернулись до Вінницького міського голови Сергія Моргунова з проханням сприяти у впровадженні індивідуальних рекомендацій щодо покращення роботи депутатів Вінницької міської ради, які були надіслані кожному депутату/-ці, особливо в частині звітування перед виборцями. 

Проте ми отримали доволі суху відповідь за підписом секретаря міської ради Павла Яблонського


 
Яким чином депутатам рекомендовано врахувати наші рекомендації і як здійснюватиметься контроль за їх врахуванням, із даної відповіді незрозуміло. А зважаючи на те, що велика кількість депутатів Вінницької міської ради не звітують взагалі, ми очікували більш дієвих кроків з боку керівництва ради щодо виконання депутатами їхніх обов’язків.

Так, окрім 17 депутатів, у яких немає розділу «Звітність» на сайті міської ради, а отже не опубліковано жодного звіту за попередні роки, є депутати, які не звітували за окремі роки. У Ганни Давиденко (ВО «Батьківщина») хоча і є звіти за 2016 і 2017 роки, проте вони є нечитабельними, адже містять скан документу з посиланнями на публікації про її діяльність. Копіювати дані скани неможливо. Хоча на сторінці у Facebook депутатки можна знайти багато інформації про її роботу, та це не є звітом.

У Олександра Зєрщикова (ПП «Об’єднання «Самопоміч») та Юрія Іорданова (ВО «Батьківщина») є звіти лише за 2018 рік. У Володимира Малініна (ПП «Вінницька Європейська стратегія») та Світлани Ярової (ПП «Вінницька Європейська стратегія») відсутні звіти за 2018 та 2019 роки. У Олександра Парвадова (ПП «Вінницька Європейська стратегія») є лише звіт за два місяці 2015 та повний звіт за 2016 рік. 

Чи можна вважати доброчесними та підзвітними депутатів, які систематично порушують закон та не звітують перед громадою? 
Щодо структури та інформації, що наведена у опублікованих на сайті міськради звітах, то в законі чітко прописано, що має бути відображено в звіті депутата. Так, у п.2 статті 16 зазначено, що «звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу».

У більшості депутатів Вінницької міської ради інформація у звіті є типовою і містить дані щодо відвідування сесій та комісій ради, кількості проведених прийомів громадян, отриманих заяв і скарг, інформації щодо співпраці з інституціями громадянського суспільства (у більшості випадків ними є ОСББ), вирішених проблем на окрузі, інформуванні громадськості про свою діяльність, наданої спонсорської допомоги, а також у організації та проведення масових заходів. Деякі депутати додають до звіту «родзинок» у вигляді фотографій із заходів, а також інформації про отримані ними дипломи і грамоти за звітний період.

Проте у звітах відсутня інформація про нормотворчу діяльність депутатів у раді, тому жоден з депутатів не отримав у підсумку найвищої оцінки за змістовне наповнення звітів за діяльність у 2019 році.

Як позитивний кейс звітування депутатам Вінницької міської ради варто ознайомитись із звітом депутатки Одеської міської ради, який є максимально наближеним до вимог ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».

У свою чергу, ми сподіваємось, що виборці оцінять невиконання депутатами, яких вони обрали, закону і робитимуть усвідомлений вибір на прийдешніх місцевих виборах, адже більшість із теперішніх депутатів балотуватимуться і восени.

окладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16 регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Суми за реалізацію ініціативи відповідає ГО «Центр суспільних досліджень».


 

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я