Чи дозволить Мінекоенерго видобувати берилій у Поліському природному заповіднику?

27 серпня в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля (ОВД) з’явився звіт ОВД щодо видобутку берилію на Пержанському родовищі.Згідно зі звітом, у між річками Перга та Уборть планується побудувати ...

Додано:
Nataliya Kuts

Берилій 3
Чи дозволить Мінекоенерго видобувати берилій у Поліському природному заповіднику?

27 серпня в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля (ОВД) з’явився звіт ОВД щодо видобутку берилію на Пержанському родовищі.

Згідно зі звітом, у між річками Перга та Уборть планується побудувати великий гірничо-збагачувальний комбінат зі збагачення берилію, а руда для збагачення видобуватиметься шахтним способом.

Одну із шахт розташовуватиметься, зокрема, під територією Поліського природного заповідника та його охоронною зоною. На думку авторів звіту, ділянки надр не належать до території заповідника, і видобуток під заповідником не порушує законодавство і не призведе до негативного впливу на заповідник.

Берилій

Карта-схема зі звіту ОВД

Сам дозвіл на використання надр на Пержанському родовищі берилію ТОВ «Пержанська рудна компанія» придбала 22 квітня 2019 року на аукціоні, який проводила Державна служба геології та надр України.  

За цим фактом ГУ НП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001012 від 07.05.2019. На думку правоохоронців, службові особи Державної служби геології та надр України, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, порушуючи вимоги законодавства, призначили аукціон із продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування берилієвих руд Пержанського родовища, яке розташовано на території Олевського району Житомирської області, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави у вигляді негативного впливу на об`єкт природно-заповідного фонду – Поліський природний заповідник загальнодержавного значення.

Сам Поліський природний заповідник створений ще у 1968 році і є однією із найстарших і найцінніших українських природоохоронних територій. Природний заповідник – найбільш сувора за режимом категорія природно-заповідних територій з усіх; у його межах повинна зберігатися природа у первісному стані, заборонена будь-яка господарська діяльність, зокрема і видобуток корисних копалин. Також повинен бути мінімізований вплив на заповідник від господарської діяльності на сусідніх територіях.

З огляду на ці обставини та факти 25 вересня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі був проведений брифінг «Чи дозволить Мінекоенерго видобувати берилій у Поліському природному заповіднику?», на якому аналітик ЕПЛ Тєстов Петро наголосив на недопустимості видобутку бурштину з точки зору законодавства. А молодший науковий співробітник Інституту зоології НАН України, голова правління Української природоохоронної групи, член науково-технічної ради Поліського заповідника Олексій Василюк розповів про екологічні ризики від видобутку та збагачення берилію для довкілля загалом і унікальних природних комплексів заповідника зокрема. Зі свого боку  експерт з екологічного туризму, координатор розвитку туризму на Поліссі ГО “Зелені Шляхи України” Ярослав Козак розказав про перспективи розвитку туризму та збереження етнокультурної спадщини в околицях Поліського заповідника і про те, що будівництво шахт та ГЗК фактично знищить туристичну привабливість регіону.

Окремо було зазначено, що рішення адміністрації Поліського заповідника щодо не заперечення видобутку берилію під своєю територією було ухвалено без обговорення з науково-технічною радою і фактично є одноособовим рішенням нинішнього керівництва заповідника. Також учасники відзначили низьку якість звіту з ОВД та відсутність у ньому деяких обов’язкових компонентів. Зокрема, не були проведені жодні дослідження щодо поточного стану флори та фауни на ділянках, де планується будувати комбінат та шахти і не наведена детальна інформація щодо точного розташування всіх промислових об’єктів.

На брифінгу були присутні і лобісти ТОВ «Пержанська рудна компанія», які представилися як «громадські активісти» та «юристи» і намагалися викривити інформацію – зокрема, звинуватити присутніх в «роботі на компанії конкурентів» та заявити, що «видобутку в заповіднику не планується». Хоча, у самому звіті неодноразово згадується про видобуток у заповіднику.

Берилій 2

Один із численних фрагментів звіту з ОВД, де прямо згадується що видобуток буде в межах Поліського природного заповідника

Сама «Пержанська рудна кампанія» належить непростим людям, які, за інформацією «Наші гроші», мають у сфері надрокористування спільний бізнес із впливовими бізнесменами та оточенням політиків.

Більше того, ще з 2018 року «Пержанська рудна компанія» брала участь у судовому процесі у якості третьої сторони на боці Житомирської облради, заперечуючи позов прокуратури щодо незаконності погодження видобутку берилію в межах Поліського природного заповідника. Це свідчить про те, що компанія добре усвідомлювала, що територія родовища частково знаходиться в межах заповідних територій, на яких видобуток заборонено, але все одно вирішила придбати відповідний спецдозвіл.

ЕПЛ спільно з іншими учасниками брифінгу вважає, що видобуток корисних копалин у Поліському природному заповіднику будь-яким способом у будь-які кількості будь-яким підприємством порушує природоохоронне законодавство, і не може бути здійснено.

Отже, враховуючи це, а також наднизьку якість звіту з ОВД, ми закликаємо Мінекоенерго визнати діяльність ТОВ «Пержанська рудна компанія» з видобутку берилію недопустимою!

З повним відеозаписом брифінгу можна ознайомитися на каналі Українського кризового медіа-центру за посиланням

Берилій 3

Річка Уборть, куди будуть зливати стічні води з планованого гірничо-збагачувального комбінату

За додатковою інформацією:

Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ

[email protected], [email protected]

(032) 255 76 82


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади