Чи можна виключити засновників громадської організації з ЄДР: пояснення від експертів

Експерти Compass Group  підготували ґрунтовну консультацію, в якій розглянули порядок дій, вимоги законодавства та ключові аспекти, пов’язані з виключенням інформації про засновника (учасника) ...

ngochangesedr
Чи можна виключити засновників громадської організації з ЄДР: пояснення від експертів

Експерти Compass Group  підготували ґрунтовну консультацію, в якій розглянули порядок дій, вимоги законодавства та ключові аспекти, пов’язані з виключенням інформації про засновника (учасника) громадської організації з Єдиного державного реєстру.

Законом України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI (надалі – Закон про громадські об’єднання) 1. ст.7, ст.8 визначено, хто є засновниками громадської організації або громадської спілки.

Відповідно до вище вказаного закону, засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації – 14 років.

Засновниками громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об’єднання зі статусом юридичної особи. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення.

Кількість засновників громадського об’єднання не може бути меншою, ніж дві особи.

Повноваження засновника громадського об’єднання закінчуються після державної реєстрації громадського об’єднання в установленому законом порядку (п.7 ст.7 Закону про громадські об’єднання).

До березня 2023 року реєстраційна форма (заява №4) при створенні громадської організації або спілки передбачала поля для внесення відомостей в ЄДР  про засновників.  З 2023 року форма заяви змінилась і відомості про засновників громадської організації або спілки в  заяві №4 для реєстрації в ЄДР не включаються.

В організацій, які були зареєстровані до 2023 року, та у яких в ЄДР містяться відомості про засновників виникає питання чи можливо виключити з ЄДР внесені раніше записи про засновників, чиї повноваження припинились після державної реєстрації або відомості про засновників, які втратили зв’язок з організацією та не мають відношення до організації, або з інших аналогічних підстав.

Особливо питання про те, що в ЄДР є дані засновників організації стало актуальним з вересня 2024 року після посилення заходів щодо здійснення фінансового моніторингу та запровадження нового механізму подання інформації про виявлені розбіжності щодо кінцевих бенефіціарних власників та структури власності  суб’єктами первинного фінансового моніторингу (далі- СПФМ) наприклад банками.

При здійсненні фінансового моніторингу банки в ЄДР бачать інформацію про засновників громадської організації або спілки, а також бачать інформацію про засновників в установчих документах. В ЄДР відсутні відмітки або відомості про те, що повноваження засновників припинились і вони не мають впливу на організацію.

Ще в 2023 році Міністерство Юстиції України впровадило механізм виключення з ЄДР відомостей про засновників  громадської організації або спілки та надало відповіді питання про підстави та механізм такого виключення.

Міністерство юстиції України 04 липня 2023 року прийняло наказ № 2469/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 липня 2023 року №1145/40201, який набув чинності 17 липня 2023 року.

Положеннями наказу № 2469/5 передбачається внесення змін до форми 4 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування», з викладенням її у новій редакції, з доповненням переліку відомостей про зміни щодо громадського формування таким типом змін, як «Виключення відомостей про засновників».

Оновлену форму заяви можна переглянути та завантажити за посиланням:

https://centraljust.gov.ua/zrazok_zayavy

Згідно з частиною першою статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до ЄДР, відкритого для загального ознайомлення.

Реєстраційну дію щодо виключення відомостей про засновників громадської організації з ЄДР може бути проведено на підставі документів, передбачених частиною 4 статті 17 Закону про державну реєстрацію (Закон №755), які подаються для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР.

Перелік документів, який має подаватися для проведення відповідної реєстраційної дії, має включати такі документи, як:

  • заяву форми №4
  • примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни (протокол Загальних зборів), що вносяться до ЄДР (такий документ має містити рішення щодо виключення з ЄДР відомостей про всіх засновників такого формування, а не щодо одного чи кількох з них);
  • реєстр осіб, які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи;
  • документ про сплату адміністративного збору.

Рішення уповноваженого органу стосовно внесення змін до відомостей про громадську організацію або спілку, які містяться в ЄДР, має бути прийняте в порядку, визначеному статутом організації.

В умовах воєнного стану державна реєстрація юридичної особи та громадського формування, місцезнаходженням яких є Автономна Республіка Крим, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Харківська, Херсонська області, місто Севастополь, проводиться незалежно від місцезнаходження такої юридичної особи та громадського формування.

Але є нюанс, з ЄДР можна виключити відомості щодо всіх засновників, а не щодо одного конкретного засновника.

 

Повний текст консультації доступний на нашому сайті — просто натисніть на назву статті для перегляду.

Щодо виключення відомостей про засновника Громадської організації з ЄДР

Раніше ми вже публікували консультацію з аналогічного питання щодо благодійних організацій на нашому сайті – просто натисніть на назву статті для перегляду:

Чи можливо виключити засновника /учасника Благодійної організації

 

Даний матеріал підготовлений експертами Compass Group та відображає виключно думку авторів. Матеріал не є офіційним юридичним висновком. Викладена інформація не замінює офіційне тлумачення норм законодавства України та не враховує всіх можливих нюансів конкретної ситуації для кожної організації.

Для отримання детальної консультації з будь-яких питань, що були висвітлені у даному матеріалі, рекомендується звертатися за кваліфікованими юридичними роз’ясненнями.

У разі іншого плану дій, ми будемо раді розглянути інші думки з цього питання.   

Коротка довідка: Аудиторсько-консалтингова група «Компас» була створена в 2004 році, є однією з провідних компаній на ринку аудиторських і консультаційних послуг України. Належить до кола членів ANTEA, Альянсу Незалежних Фірм, що є міжнародною асоціацією незалежних компаній, які надають послуги аудиту та консалтингу для організацій різної форми власності. Асоціація представлена у 60 країнах та налічує більш ніж 200 офісів по всьому світу. Детальніше про послуги компанії за посиланням.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Дослідження доступності медичних послуг в Україні: пройдіть опитування для пацієнтів від ZDOROVI

Голос українських організацій на глобальному рівні: ZDOROVI про локалізацію допомоги на тренінгу ВООЗ

Світло для Охтирки: як міжнародна підтримка змінює медицину на прифронтових територіях

ZDOROVI запускають національну програму перинатальної підтримки «Перший подих»

Публічне управління на деокупованих територіях: думки експертів

Як відновлюється Петропільський ліцей Широківської громади Запорізької області