Чи відіграють нині громадські організації трансформаційну роль в Україні?
Громадські організації в Україні завжди були рушієм реформ. Проте вони є лише частиною суспільства, хоч часто і дійсно найбільш активною, прогресивною та гнучкою. Про їхню трансформаційну роль ...
Додано:
Ліда Ігнатова
Громадські організації в Україні завжди були рушієм реформ. Проте вони є лише частиною суспільства, хоч часто і дійсно найбільш активною, прогресивною та гнучкою. Про їхню трансформаційну роль говорити важко, оскільки без уряду, бізнесу та інших заінтересованих сторін досягти трансформаційних змін неможливо. Про це пише у своїй статті на ЛІГА.net керівниця групи проектів ПРООН з демократичного врядування Олена Урсу.
Вона зауважує, що в умовах постійної зміни влади та політичної нестабільності громадським організаціями досить важко налагоджувати контакти та реально впливати на прогрес реформ у деяких сферах. Через те важливо говорити про роботу громадських організацій саме на регіональному рівні, де вони найближчі до громадян та можуть максимально залучати їх до своєї діяльності та консультуватися з приводу пріоритетів змін у розвитку їхніх громад.
Тим часом в Україні існує суспільний запит на швидке проведення реформ, які пов’язані із забезпеченням прав та свобод людини. Зокрема, судової, правоохоронної, реформи пенітенціарної системи тощо. Ба більше… “Україна – дуже велика країна. І викликів, які потребують реагування громадського сектору, у нас чимало”, – каже представниця ПРООН.
Олена Урсу наводить дані опитування, нещодавно проведеного Chatham House. Українці вважають, що вплив на національні політики та консолідація інтересів громадян задля досягнення спільної мети є пріоритетними цілями діяльності для українських організацій громадянського суспільства і відповідно головними викликами для них на сьогодні (так вважають 56,2% та 55,6% опитаних відповідно).
Серед інших, не менш важливих, викликів – необхідність забезпечення підзвітності в політичному процесі, захист прав громадян, просування в суспільстві демократичних цінностей (толерантність, гендерна рівність), розбудова довіри між громадянами та залучення громадян в широкому сенсі.
Окрім того, традиційно в усі часи критично важливою функцією громадських організацій є моніторинг діяльності органів влади.
Олена Урсу нагадує, що нещодавно стартував освітній онлайн-курс «Як діяти далі: громаді про сталий розвиток» – результат спільної роботи ПРООН в Україні з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ). Курс орієнтований на представників громадських організацій, громадських активістів і всіх, хто переймається екологічними, соціальними та економічними проблеми країни і готовий долучитися до змін.
“Сподіваюся, що завдяки цьому курсу дедалі більше людей усвідомлюватимуть власну роль і долучатимуться до трансформаційних процесів, а Україна в цілому наблизиться в довгостроковому періоді до досягнення Цілей сталого розвитку”, – зауважує вона.