Чи завадив карантин розвитку молодіжної політики на Харківщині?
В березні 2020 року громадська організація "Мережа антикорупційних центрів" розпочала реалізацію проєкту «Громади, де чути голос молоді», основною метою якого є підвищення участі молодого покоління в ...
Додано:
omelichkin
В березні 2020 року громадська організація “Мережа антикорупційних центрів” розпочала реалізацію проєкту «Громади, де чути голос молоді», основною метою якого є підвищення участі молодого покоління в процесі прийняття рішень в Великобурлуцькій, Дворічанській та Печенізькій територіальних громадах Харківської області.
Не зважаючи на карантинні обмеження команда проєкту працювала над зміною ментальності та ставлення до молодих людей. Наша ціль була показати як і органу місцевого самоврядування, мешканцям так і самій молоді, що активні молоді люди це величезний ресурс та можливості для громади. Що залучаючи молодь, громада та влада отримують хороші бонуси у вигляді:
- Делегування молоді функції реалізації молодіжної політики та розділення відповідальності за результати. При цьому молодь, може реалізувати, те, що для них є пріоритетним
- Реалізовуючи навіть свої невеликі проєкти молоді люди отримують важливий досвід на навички для постійної участі в суспільних процесах
- Молодь здобуває організаторські навички, навички комунікації, роботи в команді, що стане в нагоді молодим лідерам в їхній подальшій діяльності у будь-якій професійній сфері (формування кадрового резерву)
На початку проєкту аналізуючи ситуацію в громадах ми побачили, що системно розвитком молодіжної політики ніхто не займається, молодь майже не залучена до прийняття рішень, до формування бюджетів громад, що дуже негативно впливає на багато факторів розвитку невеликих сіл та селищ.
Разом з командами громад було прийнято рішення почати змінювати цю ситуацію, і першим кроком після аналізу стала розробка для кожної громади нормативно-правової бази для створення та функціонування молодіжних рад паралельно із проведенням навчань для молоді на тему лідерства, командо творення, ідентифікації проблем молоді на локальному рівні, визначення зацікавлених сторін, організації роботи щодо пошуку ресурсів та шляхів їх вирішення. Наступною темою навчання були навички комунікації із місцевою владою, учасники навчань обговорили способи вирішення конфліктів. Практичні вправи, запропоновані організаторами, допомогли зрозуміти переваги вирішення конфліктів шляхом звернення до інтересів сторін.
Після спільної роботи на проходження навчання громади створили три гендерно-збалансованих команди молодіжних рад, котрі додатково проходять навчання, отримують фахові консультації та готують свої перші локальні міні-проєкти, котрі отримують фінансування в межах проєкту в жовтні 2020 року.
Коротко про місцеві ініціативи підготовлені молодіжними радами:
- Команда Печенізької громади – створення умов для організації та проведення в сучасному форматі цікавих культурних заходів у сільській місцевості шляхом поліпшення матеріально-технічної бази сільського клубу села П’ятницьке. В рамках проєкту передбачено придбання музичного, звукового та світлового обладнання, що в свою чергу сприятиме проведенню додаткових заходів у вигляді творчих вечорів, конференцій, лекцій, майстер-класів, молодіжних вечорів, дитячих заходи для різновікових груп.
- Команда Великобурлуцької громади – створення необхідних умов для організації дозвілля та проведення культурно- масових заходів, покращання роботи у сфері музичного виховання через поліпшення матеріально-технічної бази вокальної студії «Гармонія», що працює на базі комунального закладу «Великобурлуцький Будинок культури». В рамках проєкту передбачена закупівля сучасного звукового обладнання для розвитку творчих здібностей молоді, збільшення кількості учасників молоді, котрі будуть проводити вільний час у позашкільному закладі та брати участь у всеукраїнських та обласних фестивалях, оглядах та конкурсах. Відсоток молоді громади на яке розповсюджуватиметься результат проєкту становитиме не менше 30%
- Команда Дворічанської громади – розвиток новоствореного «Творчого простору» на базі районного будинку культури, котрий зусиллями молоді та місцевої влади в 2020 році був створений та в приміщенні якого зроблений якісний ремонт, придбано проектор та екран для презентації. Ініціативою команди в рамках проєкту «Громади, де чути голос молоді» передбачено продовження шляху створення умов якісної комунікації молоді із представниками влади, мешканцями та напрацювання й презентації своїх планів та ідей. Команда вирішила обладнати приміщення мобільними без каркасними кріслами для проведення різноманітних заходів (форумів, тренінгів, круглих столів, семінарів та організації кінопоказів під відкритим небом).
Також в рамках напрямку підвищення участі молодого покоління в процесі прийняття рішень в територіальних громадах було організовано збір бюджетних пропозицій, в результаті в кожній громаді отримано понад 50 пропозицій до бюджету, котрі будуть оформлені та подані місцевій владі для врахування при прийнятті бюджету на наступний рік.
В результаті молодь разом із владою отримали фахово-консультаційну, навчальну та фінансову допомогу, що дало змогу підвищити активність молоді у прийнятті рішень та їх участі в розвитку як населених пунктів так і громад в цілому.
Діяльність молодіжних рад продовжується, кожна команда працює над вдосконаленням організаційної спроможності, над новими проєктами, пошуком та адаптацією інновативних політик і демократичних процедур розвитку молодіжної політики в громадах.
Представники ГО «Мережа антикорупційних центрів» будуть і надалі підтримувати створені молодіжні ради, проводити консультування та допомагати залучити фінансові ресурси.
Ми впевнені, що пілотний проєкт дав великий поштовх командам територіальних громад, стати інституційно стійкими консультативно-дорадчими органами та розвивати свої громади вже разом із молоддю, залучати все більше молоді до формування молодіжної політики в усіх сферах життя громади, участі молоді у соціальному, культурному та громадському житті.
Проєкт «Громади, де чути голос молоді» реалізується ГО «Мережа антикорупційних центрів» за фінансової підтримки Європейського фонду демократії.