Держбюджет отримав рекордні надходження завдяки підвищенню акцизів на сигарети

8 липня в «Укрінформ» відбулась пресконференція, де народні депутати та експерти з контролю над тютюном продемонстрували  результати однієї з найефективніших стратегій скорочення споживання тютюну – ...

бюджет гроші
Держбюджет отримав рекордні надходження завдяки підвищенню акцизів на сигарети

8 липня в «Укрінформ» відбулась пресконференція, де народні депутати та експерти з контролю над тютюном продемонстрували  результати однієї з найефективніших стратегій скорочення споживання тютюну – підвищення акцизних податків на тютюнові вироби. За перші 5 місяців (січень – травень) 2020 року, до Держбюджету надійшло рекордні 19,7 млрд гривень від тютюнових акцизів, що на 5,8 мільярда більше, ніж у відповідний період 2019 року. 

Це стало можливим завдяки ефективності виконання 7-річного плану щорічного підвищення ставок тютюнових акцизів на 20%.  Такі цифри доводять, що політика підвищення податків на тютюнові вироби виправдала свою ефективність як щодо наповнення бюджету, так і щодо скорочення споживання сигарет.

Надходження до Державного бюджету від тютюнових акцизів по місяцях 2019 та 2020 років, мільярдів гривень

Крас

«Ми налаштовані на те, щоб і далі створювати умови для скорочення поширеності куріння в нашій державі. З 2018 року діє 7-річний план підвищення тютюнових акцизів на 20% щороку. Як показують наведені цифри надходжень 2020 року, цей план є ефективним, і тому варто його дотримуватися. Також Парламент затвердив з 2021 року наближення акцизних ставок на сигарили та тютюнові вироби для нагрівання до рівня сигарет та запровадив акциз на рідини для електронних сигарет. Ми плануємо підтримати податкові зміни неціновими заходами, які готуємо Комітетом здоров’я нації у доопрацьованому антитютюновому законопроєкті», — сказала Лада Булах, народний депутат України.

Завдяки підвищенню акцизів, українці стали курити менше. За даними звіту тютюнової корпорації Філіп Морріс, у першому кварталі 2020 року тютюновий ринок (сигарети плюс стіки для тютюнових виробів для нагрівання) скоротився в Україні на 6,5%. Тютюнові корпорації жаліються, мовляв, збільшення ставки акцизів та скорочення легального продажу тютюнових виробів компенсується зростанням їх контрабанди.

Але ці дані не відповідають дійсності. Це навіть доводить дослідження нелегального тютюнового ринку, яке на замовлення тютюнових гігантів, проводить агенція Кантар. У дослідженні говориться, що на початку 2020 року рівень контрабанди був меншим (5,8%), ніж в середньому за 2019 рік (6,6%). За даними Кантар, скоріш за все завищеними, у 2019 році в Україні було нелегально реалізовано 3,5 мільярди сигарет, що майже на 1 мільярд більше, ніж 2018 року.

«Якщо порівняти з даними Державної податкової служби, у 2018 році в Україні було реалізовано 56 мільярдів сигарет, а у 2019 – лише 45 мільярдів, тобто на 11 мільярдів менше. Насправді, загалом українська контрабанда у 2019 році навіть скоротилася. За даними звіту агенції KPMG, які теж оплачують тютюнові корпорації, контрабанда сигарет з України до країн ЄС скоротилася з 4,2 мільярда 2018 року до 2,4 мільярда 2019 року, тобто на 1,8 мільярда сигарет», — зазначив Костянтин Красовський, експерт з контролю над тютюном.

Україна має позитивний досвід підвищення податків на тютюнові вироби, що сприяло не лише збільшенню надходжень до бюджету, але й зменшенню поширеності куріння. Завдяки підвищенню акцизів та іншим заходам контролю над тютюном, з 2008 по 2019 рік реалізація сигарет в Україні скоротилася майже утричі: зі 125 мільярдів до 45 мільярдів, тоді як надходження до бюджету зросли з 3,6 мільярда до 44 мільярдів гривень.

«За останні одинадцять років (2008-2019) поширеність щоденного куріння за даними Держстату серед населення України віком 12 років і старше скоротилася з 25,6% до 16,8% (з 10,1 млн до 5,6 млн), тобто на 8,8 відсоткових пунктів, або на 34%. Можна із впевненістю сказати, що виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Директиви 2011/64/ЄС в частині підвищення податків сприяє тому, що все менше людей, зокрема дітей і молоді, стають курцями», — наголосила Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя».

 

Довідково:

У грудні 2017, Верховна Рада України ухвалила план підвищення акцизів на тютюнові вироби, відповідно до євроінтеграційних зобов’язань України  згідно з яким до 2025 року тютюновий акциз зростатиме щонайменше на 20% щорічно. Таким чином заплановано досягнути мінімального європейського рівня оподаткування сигарет, який становить 90 євро на 1000 штук. У 2020 році в  Україні цей податок дорівнює 40 євро на 1000 штук сигарет.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я