Децентралізація як поштовх до демократії та розвитку в Центральній та Східній Європі

Забезпечення децентралізації національних адміністрацій є необхідним кроком та поштовхом до соціального та економічного розвитку в Центральній та Східній Європі. У цьому переконані представники ...

Додано:
Prostir.Ua

ПРООН
Децентралізація як поштовх до демократії та розвитку в Центральній та Східній Європі

Забезпечення децентралізації національних адміністрацій є необхідним кроком та поштовхом до соціального та економічного розвитку в Центральній та Східній Європі. У цьому переконані представники урядів та громадянського суспільства, які беруть участь у відкритті спільної конференції Українського уряду та Програми розвитку ООН (ПРООН).

Конференція зібрала понад 150 учасників з понад 15 різних країн, які протягом двох днів обговорять формально та неформально можливості для розвитку місцевого самоврядування з метою покращення соціального та економічного розвитку цих країн.

Україна сьогодні знаходиться у процесі одного з найбільш амбіційних прикладів  реформи децентралізації влади та розвитку місцевого самоврядування, який Європа має нагоду спостерігати за останнє десятиліття. Процес децентралізації влади був визначений пріоритетним ще пост-Майданним урядом у 2014 році, та включив цілу низку конституційних змін, реформу фіскальної децентралізації та податкову реформу. Лідери країни отримали унікальну можливість ділится своїми планами та досвідом з огляду на сьогоднішній геополітичний та економічний контекст.

“Незважаючи на труднощі, Україна сьогодні – на шляху розвитку місцевої демократії”, зазначає пан В’ячеслав Негода, Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

“Децентралізація робить уряд ближчим до людей, і в той же час посилює такі речі, як відповідальність та прозорість”, говорить Координатор Системи ООН в Україні та Постійний Представник ПРООН в Україні пан Ніл Вокер. “Структурні та інституціональні зміни в сфері місцевого розвитку, налагодження комунікації на всіх рівнях та системний підхід замість секторального – це все здатне змінити життя людей на краще та посилити довіру між урядом та громадянами”.

За словами учасників, місцеві адміністрації відіграють велику роль у забезпеченні надання послуг та залучення людей до прийняття рішень на місцевому рівні, у тому числі, й уразливих груп населення. Таке бачення відповідає Цілям сталого розвитку 16, що має на меті взаємодію мирних та інклюзивних суспільств з одного боку, та ефективних та інклюзивних інституцій, з іншого.

Багато країн Європи та Євразії нині працюють над формуванням таких місцевих урядів, які б відповідали можливостям та очікуванням громадян та враховували думки та погляди суспільства під час прийняття рішень на місцевому рівні.

Наприклад, за допомогою ПРООН Албанія нещодавно  завершила процес адміністравтивно-територіальної реформи та місцевих виборів, що дозволило скоротити кількість місцевих урядів з 374 до 61, тим самим суттєво покращивши якість надання послуг. Місцеві вибори були проведені в червні 2015 року та включали нову квоту для жінок. Як результат, було створено 61 муніципалітет із кращим кадровим представленням з принаймні третиною представниць жіночої статі.

На конференції було також презентовано новий регіональний проект з питань боротьби з корупцією у шести муніципалітетах в Україні, Молдові та Грузії. Проект буде профінансований Міністерством закордонних справ Румунії та впроваджений ПРООН та партнерами з Фундації місцевого розвитку Румунії.

ПРООН співпрацює з понад 170 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв’язання глобальних та національних проблем в галузі людського розвитку Програма Розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) є глобальною мережею ООН в галузі розвитку, організацією, яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів задля допомоги людям в усьому світі будувати краще життя..

В Україні ПРООН підтримує реформи в сфері децентралізації влади та розвитку місцевого самоврядування, сприяючи процесам трансформації та змін на усіх рівнях – центральних, регіональних та місцевих урядів, й особливо на рівні громад. Особлива увага приділяється мобілізації громад для посилення їхньої активності та соціального включення в співпраці громад та місцевої влади. Ініціативи щодо місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, наразі діють по всій території України у понад 2600 місцевих громад, покращуючи життя понад 1 мільйона місцевих домогосподарств. На політичному рівні ПРООН забезпечує експертну підтримку та вироблення рекомендацій до відповідних законів у сфері децентралізації, а також надає платформу для відкритих обговорень громадської політики та розвитку місцевого врядування.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Дуже просторова добірка вакансій в громадському секторі

Чотири роки партнерства: історія співпраці громадської організації «Нова Дружківка» та Дружківської пожежно-рятувальної частини

39 ветеранів/ок завершили навчання на сертифікатній програмі “Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення"

Громадська участь у місцевій політиці: які зміни до статутів громад мають внести сільські та селищні ради Харківщини

«Ми змогли відірвати дітей від гаджетів». Як у Вишнівській громаді реалізували шкільний бюджет

Як «Попередити корупцію просто» — пояснюємо в експлейнерах на Суспільному