«Діалог культур: поліетнічний Богуслав» — відбувся круглий стіл

У Богуславі на Київщині відбувся круглий стіл, на якому обговорювали співіснування різних народів в межах однієї громади. Називався він «Діалог культур: поліетнічний Богуслав» та мав на меті ...

379633451_351923530598172_2514358271485596843_n
«Діалог культур: поліетнічний Богуслав» — відбувся круглий стіл

У Богуславі на Київщині відбувся круглий стіл, на якому обговорювали співіснування різних народів в межах однієї громади. Називався він «Діалог культур: поліетнічний Богуслав» та мав на меті познайомити історією та культурою поляків, євреїв, українців, які проживали в місті, а також популяризувати взаємне толерантне ставлення.

7W6A3900

Під час сесійних частин заходу, які модерував історик Андрій Гуменюк, виступили фахові дослідники й громадські діячі. Перша частина доповідей стосувалася історії взаємодії різних народів на території Богуславщини. Краєзнавиця Оксана Пальчик з Богуслава розповіла про те, як співіснували богуславські українці, євреї та поляки в ХІХ — на початку ХХ ст. Історик, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Руккас представив власне дослідження подій Української Революції в Богуславі, зокрема антибільшовицького повстання 1919 року під проводом отамана Григорія Пирхавки. в долях місцевих українців, євреїв, поляків. Історикиня, головна наукова співробітниця Галузевого Державного архіву Служби безпеки України Руслана Марценюк за матеріалами слідчих справ розповіла про долі репресованих священників Української автокефальної православної церкви з Богуславщини — Миколу Дорошенка-Вершуту, Ігоря Дурдуківського, Йосипа Нетудихати, Дмитра Гольштейна. Зокрема, вона поділилася такими цікавими фактами:

«Усім цим священнослужителям закидали участь у панахиді 1941 року в Медвині, коли вперше публічно відспівували страчених будьонівцями під час антибільшовицького повстання, 13 жовтня 1920 року  місцевих мешканців. Ці релігійні діячі були пов’язані зі Свято-Троїцьким храмом у Богуславі та відстоювали право українців на богослужіння українською мовою».

7W6A4074

Далі на учасників і слухачів круглого столу чекало відкриття комплексної виставки «Релігійні громади старосвітського Богуслава», яка склалася з трьох частин: «Православні храми Богуславщини» (на території Свято-Миколаївського чоловічого монастиря ПЦУ, «Гравюри Наполеона Орди «Костели», розміщеною у римо-католицькому храмі Святого Владислава та «Синагоги Богуслава — забута історія» — у приміщенні найстарішого будинку в Богуславі, кам’яниці 1726 року побудови, який зараз є одним із приміщень Музею історії Богуславщини. 

379665568_1789367454854881_8587794277535530013_n

Після відвідування виставки та екскурсії історичними місцями Богуслава учасники круглого столу продовжили виступати з доповідями, які стосувалися вже сучасної взаємодії різних національних груп в межах одного невеликого простору. З темою «Пам’ять і культура солідарності» виступив лектор із Польської Республіки —  філософ, громадський діяч, поет, керівник центру «Пограниччя мистецтв, культур, народів» і Міжнародного центру діалогу Кшиштоф Чижевський. Він розповів про досвід міжкультурної взаємодії у польському місті Сейни та культивування атмосфери толерантності за допомогою новітнього Свята Мосту: «Це свято ми запровадили недавно, хоча на те, щоб воно було сприйняте, на підготовку аудиторії пішло два десятиліття. Його мета — відновити культуру пограниччя, властиву простору, на якому живуть різні національні групи і втрачену після Другої світової війни. Програма, до якої ми залучаємо місцевих учасників, містить театральну частину — «Містерію мосту», в якій ми поєднали драми про розірвані зв’язки, ідеї, звуки та слова, образи та жести солідарності, усе недомовлене, що ховається між словами і затьмарене емоціями».

7W6A3873

Директор Центру розвитку «Демократія через культуру», радник дирекції Інституту культурології Національної академії мистецтв України, консультант Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, член міжнародної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО Олександр Буценко виступив з темою «Міжкультурний діалог як основа місцевого розвитку». Валентина Дем’ян, голова Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України, дослідниця з питань культурної спадщини присвятила свою доповідь процесу і складовим творення ідентичності. Історик, співзасновник громадської організації «НавколоНас. UA», громадський діяч Андрій Гуменюк розповів про локальні ініціативи «НавколоНас. UA» та використані нею методи відновлення культурної пам’яті і традицій.

IMG_0077

Захід відбувся в межах проєкту «Життя українців. Народний календар Богуславщини» та був організований ГО «Навколо Нас. UA», ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади