Дніпро долучилось до коаліції захисту виборчих прав переселенців
Майже 4% українських виборців вже вчетверте залишаються без права голосу. Про це повідомила Тетяна Карельська, директор регіональної організації «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив ...
Додано:
Tamarisk
Майже 4% українських виборців вже вчетверте залишаються без права голосу. Про це повідомила Тетяна Карельська, директор регіональної організації «Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» на прес-конференції в м. Дніпро, на якій сьогодні обговорювалося питання «Чи захищені політичні права переселенців?».
За інформацією Міністерства соціальної політики станом на 5 грудня 2016р. в Україні зареєстровано 1656 662 вимушених переселенців, у Дніпропетровській області ця цифра складає 77 тисяч осіб. Суспільство вже усвідомило, що питання вимушених переселенців в нашу країну прийшло надовго, і значна частина з них залишається на нових місцях проживання. Тому так важливо сьогодні забезпечити повноцінну інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у громадах, до яких вони переселилися. Суттєвою загрозою процесу інтеграції є те, що майже 4% українських громадян – вимушених переселенців вже вчетверте залишаються без права голосу.
Впродовж листопада та грудня в Україні відбувається 438 місцевих виборів, в тому числі в об’єднаних територіальних громадах. Але питання забезпечення політичних прав внутрішньо переміщених осіб потребує термінового вирішення незалежно від наявності чи відсутності виборів у державі. Наразі у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроектів, однак жоден з них не виноситься на розгляд депутатів.
Тетяна Карельська зазначила, що задля пошуку оптимального рішення для цієї проблеми Громадський холдинг «Група Впливу» започатковує масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію та розбудову коаліції з регіональними партнерами. В Дніпропетровському регіоні представником цього об’єднання виступає Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск». У рамках цієї співпраці буде проведено низку соціологічних досліджень з переселенцями і глибинних інтерв’ю з депутатами, розроблено інформаційну кампанію соціальної реклами, обговорено на експертному рівні різні варіанти вирішення питання та, зрештою, запропоновано механізм захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб.
Як відзначив Владислав Макаров, радник губернатора з питань ВПО, голова БО «БФ «Допомога Дніпра», у Дніпропетровській області знайшли притулок 77 тисяч вимушених переселенців, близько 55 тисяч людей являються виборцями. Але на сьогодні держава позбавила їх права голосу. У місті Дніпро з 37 тисяч вимушених переселенців 25 тисяч можуть змінити результати голосування у будь-якому окрузі, особливо на фоні низької явки на останніх місцевих виборах (близько 40 %). Реалізація політичного права за місцем фактичного проживання дасть людям можливість повноцінної соціалізації та реінтеграції у приймаючий громаді, де вони мешкають вже більше двох років. Але досі не розглядається жодного законопроекту, який би допоміг вирішити цю проблему. Це свідчить про порушення принципу недискримінації щодо забезпечення рівності прав, свобод і можливостей. Відсутність механізму реалізації виборчих прав ВПО суперечить стандартам ООН та Ради Європи, Конституції та законам України. Тому провідні громадські організації та експерти активно долучаються сьогодні до розробки необхідних змін до національного законодавства. Крім того, з отриманням можливості на реалізацію свого політичного права, вимушені переселенці також зможуть не лише голосувати на місцевих виборах, але й брати участь в інших формах місцевої демократії.
Владислав Макаров підкреслив, що вкрай необхідною в цьому контексті залишається державна підтримка для спільного пошуку механізмів реалізації такої можливості, щоб підкреслити значимість для держави кожного громадянина України.
Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) також піднімає питання права голосу ВПО. Так, Анжела Скопенко, представник Міжнародної фундації виборчих систем IFES, розповіла, що їх експерти активно долучаються до розробки необхідного законодавства. «У рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», що фінансується Посольством Великої Британії в Україні, IFES візьме активну участь у розробці виборчого законодавства, яке було б актуальним у сучасному українському контексті та відповідало б як міжнародним стандартам, так і найкращим практикам. Пропоновані заходи щодо поліпшення виборчого законодавства і планування виборів в Україні сприятимуть більш ефективній участі всіх українців у виборчому процесі, особливо внутрішньо переміщених осіб і громад на Донбасі. IFES співпрацюватиме безпосередньо зі спільнотою ВПО для дослідження їх становища, очікувань та пошуку шляхів вирішення тих проблем, з якими вони стикаються при реалізації політичних прав. Проект працюватиме як в інтересах ВПО, так і разом з ними, у партнерстві з Громадським холдингом «Група Впливу» та регіональними громадськими організаціями, які просувають цю реформу з тим, щоб внутрішньо переміщені особи зрозуміли свої політичні права і те, як вони можуть ефективно брати участь як у самому процесі реформування, так і власне у виборах», – зазначила вона.
Під час прес-конференції Анжела Скопенко презентувала Білу книгу «Внутрішньо переміщені особи та участь у виборах: короткий огляд», що створена з метою стати всеохоплюючим посібником для органів адміністрування виборів та зацікавлених сторін, які обговорюють і обмірковують питання голосування ВПО. У книзі висвітлені юридичні і практичні питання, які стосуються участі ВПО у виборах, та проведено загальний огляд: 1) зобов’язань і стандартів згідно з міжнародним правом; 2) практичних питань і прикладів кращого досвіду; 3) розробки законодавства, політики і операційних планів; 4) ролі громадянського суспільства та міжнародної спільноти; а також 5) рекомендацій щодо того, як вдосконалити забезпечення реалізації виборчих прав ВПО. Біла книга також містить список джерел, наведений у додатку, який включає цілу низку загальних публікацій, а також доповіді про окремі ситуації в різних країнах. ВПО розглядаються як виборці, а також як кандидати на виборні посади.
Вікторія Панченко, голова ГО «Творча майстерня «Поклик майбутнього», зазначила, що питання виборчих прав у нових громадах найгостріше торкаються внутрішньо переміщених осіб, але стосуються вони й інших груп населення, наприклад, так званих «трудових мігрантів». Вона розповіла, що проживає в місті Дніпро 4 роки, працює приватним підприємцем, займається громадською діяльністю. Її хвилюють питання Дніпровської громади, але вона не змогла взяти участь у місцевих виборах, тому що прописана в місті, яке знаходиться за 200 км. Її голос був втрачений, права виборця не реалізовані.
Тетяна Гладкова, голова ГО «Сила майбутнього» розповіла про досвід участі організації у проведенні адвокаційної кампанії «Маю Право Обирати», спрямованої на повернення права голосу для ВПО.
Громадський холдинг «Група впливу» (команда Донецької обласної організації «Комітет виборців України») започатковує коаліцію громадських організацій в регіонах, аби спільними зусиллями разом захистити політичні права внутрішньо переміщених осіб. Наразі до партнерства долучились представники громадських організацій Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Львівської, Одеської, Харківської областей. У Дніпропетровському регіоні об’єднання представляє Центр підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск». Співпраця відбувається в рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.
Контактна особа: Тетяна Кладієва, телефон: (096) 19 14 051, e-mail: [email protected]
Довідково: Цей захід проводиться Центром підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск» в коаліції з громадською організацією «Громадський холдинг «Група Впливу» у рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Це – складова постійної спільної роботи зі зміцнення демократичного прогресу в Україні, яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством міжнародних справ Канади та Посольством Великої Британії в Україні. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди Посольства Великої Британії в Україні, уряду Великої Британії, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), уряду США, Міністерства міжнародних справ Канади або уряду Канади.