Добрянська громада формує свій соціально-економічний профіль

У Добрянській громаді відбулося перше засідання робочої групи з розробки стратегії розвитку та плану заходів із реалізації. Учасники — представники місцевої влади, громадськості та бізнесу — ...

Додано:
cgmonitor

офіс тренінг семінар
Добрянська громада формує свій соціально-економічний профіль

У Добрянській громаді відбулося перше засідання робочої групи з розробки стратегії розвитку та плану заходів із реалізації. Учасники — представники місцевої влади, громадськості та бізнесу — презентували соціально-економічний профіль, обговорили результати громадського опитування, провели SWOT-аналіз і створили проєкт стратегічного бачення громади. Захід відбувся в рамках проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях», що реалізується ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Дизайн без назви (8)

Відкрила зустріч Добрянський селищний голова Світлана Бицько, а модерував експерт проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях» Володимир Бойко. Спікери наголосили, що стратегічне планування передбачає те, що досягнення поставлених цілей супроводжується невизначеною кількістю ризиків та викликів, і війна є одним з них. Але якщо є мета, розуміння засобів і послідовності її реалізації — спільними зусиллями можна досягнути бажаних результатів.

Ключові аспекти засідання

Учасникам презентували структуру профілю громади, що складається з 11 розділів і додатків. Висновки до кожного з них були обговорені, уточнені, доповнені та схвалені робочою групою — з наступним доопрацюванням профілю. Розташування на кордоні з Білоруссю створює чимало викликів, що стосуються безпекової ситуації, економічної вразливості та демографічних проблем. Водночас наявні природні ресурси (насамперед ліс і кварцовий пісок), культурна спадщина, народні ремесла, а після війни — логістика (вихід на Балтію) створюють потенціал для розвитку.

Результати опитування мешканців і підприємців громади

Дослідження проводила ГО «Добра Янка» з 27 листопада по 16 грудня 2024 року. Серед першочергових завдань громади мешканці виділяють покращення стану доріг, зменшення безробіття, благоустрій населених пунктів, сприяння розвитку промислових підприємств, а також гарантування безпеки.

Результати опитування засвідчили значний інтерес жителів Добрянської громади до її справ — лише 8% респондентів не цікавляться місцевими подіями. Серед проблем жителі виокремили низький рівень довіри між собою, демографічні проблеми та питання безпеки. При цьому мешканці пишаються довкіллям громади, цінують своєрідну культурну спадщину, ремесла (гончарство). Учасники опитування доволі позитивно оцінили зусилля місцевої влади з інформування про свою діяльність. Повністію з результатами можна ознайомитися на <a href="https://dobryanska-gromada.gov.ua/news/1735054084/" title="сайті селищної ради".

Інтерактивні завдання

Учасники взяли участь у діловій грі «Переговори з прихованими умовами», яка допомогла зрозуміти, як різні підходи до вирішення завдань можуть впливати на загальний результат, а також навчила ефективно комунікувати й відстоювати свою точку зору.

Далі учасники провели галузевий SWOT-аналіз за п’ятьма напрямами у п’яти фокус-групах: організація управління територією громади; інженерна інфраструктура, використання території, просторове планування; економіка — промисловість, сільське господарство, сфера сервісу (зокрема туризм); природне середовище та енергетика; соціальна та гуманітарна сфера, людський капітал.

Це попередній SWOT-аналіз, результати якого використовуватимуться для уточнення матеріалів профілю, а також під час розробки загального SWOT-аналізу відповідно до стратегічного бачення, що буде сформовано.

Також учасники обговорили подальші кроки зі стратегічного планування. Йшлося про зміст роботи, який необхідно провести між першим і другим засіданням робочої групи.

Думка учасників

За словами директорки КЗ «Центр надання соціальних послуг» Валентини Горицької, засідання робочої групи було дуже змістовним і надихаючим: «Тут я побачила зовсім інше мислення і підхід. Особливо вразило, як учасники звертали увагу на важливі деталі. Атмосфера була дуже дружньою: це сприяло не лише креативності, а й конструктивному діалогу».

Вона також зауважила, що SWOT-аналіз виявився непростим завданням: «Це дійсно складна і відповідальна робота, але дуже важлива. Ми довго сперечалися, намагаючись знайти спільну точку зору, і це допомогло зрозуміти, наскільки важливо правильно розставити пріоритети».

Окремо пані Валентина відзначила формат заходу: «Мені дуже сподобалося, як змістовну роботу поєднали з красивим природним оточенням. Це надихало і стимулювало нові ідеї. Якщо інформацію подавати сухо, як на звичайних лекціях, її сприймати набагато важче. А тут природа допомогла налаштуватися на зовсім інший підхід».

Позитивну атмосферу також відзначила й Анжела Молодша, представниця ГО «Добра Янка». За її словами, захід проходив у комфортних умовах, учасники мали можливість зосередитися на роботі, висловлювати свою думку, говорити про наболіле.

«Я була на початковому засіданні робочої групи, і зараз, під час першого засідання, вже відчутні зміни в мисленні учасників — як мешканців, так і представників місцевої влади. Люди стали помічати більше як можливостей і перспектив, так і слабких сторін громади. І головне — учасники дивляться на майбутнє громади з оптимізмом. Я впевнена, що з таким завзяттям і підходом ми обов’язково створимо стратегію, яка враховує потреби громади, і успішно її реалізуємо», — зазначила Анжела.

 

Проєкт реалізовується ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень» у рамках проєкту «Стратегічне планування в Сумській, Харківській та Чернігівській областях» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Розпочато проєкт для ВПО та місцевих мешканців міста Ужгорода у сфері медицини

Бути собі ціллю: онлайн курс від EdEra про лідерство жінок і дівчат з інвалідністю

Онлайн курс від Prometheus: Спадщина для соціальної згуртованості під час війни: кейси українських культурних дієвців

Онлайн курс від ВУМ online: Бібліотеки для здоров’я громад

Онлайн курс від ВУМ online: Вступ до проєктів соціальних інновацій – від ідеї до сталого рішення

Великоберезнянська громада розпочала розробку стратегії розвитку