Домашнє насильство: мовчати чи діяти?
Під тиском домашнього насильства живуть чимало мешканців Маріуполя. Одні навіть не здогадуються про це, інші не знають, як діяти і до кого звертатись. Насильство завжди пов’язано з нерівними ...
Додано:
lwv.lugansk
Під тиском домашнього насильства живуть чимало мешканців Маріуполя. Одні навіть не здогадуються про це, інші не знають, як діяти і до кого звертатись. Насильство завжди пов’язано з нерівними можливостями. То ж важливо знати свої права та розуміти в кого шукати допомоги. Саме з такою метою, за ініціативи ГО “Правозахисний центр “Ліга жінок – виборців” відкрито Центр правового розвитку громади в місті Маріуполь, який стане точкою об’єднання інтелектуальних та організаційних ресурсів активних громадян та створить оптимальну модель безоплатної правової допомоги в громаді, що враховуватиме інтереси всіх верств населення.
Домашнє насильство не є приватною чи сімейною справою. Це проблема, яка зачіпає суспільні інтереси, а тому вимагає ефективних дій як з боку держави так і від громадських організацій та місцевих громад. Суспільство має розуміти різницю між конфліктом та насильством, бути поінформованим про те, як можна протидіяти насильству у сім’ї, мати інформацію про міжнародні стандарти захисту від домашнього безчинства та знати алгоритм самозахисту від нього. Сьогодні вкрай важливо інформувати жінок, як найбільш вразливих представників громади, про існуючу проблему, розповідати їм чому саме не варто мовчати, привертати до проблеми увагу суспільства та спонукати державу запобігати насильству в сім’ях сталим реагуванням на подібні звернення.
За плечима громадських активістів “Ліги жінок-виборців” успішний шестирічний досвід роботи в сфері захисту прав людини та розвитку громад. За ініціативи громадської організації та з метою попередження домашнього насильства в місті, в Маріуполі проведені ряд інформаційних зустрічей та семінарів. У реалізації заходів окрім вразливих представників громади, взяли участь поліцейські, працівники соціальних установ, психологи. Сторони розглядали питання відповідальності за скоєння правопорушень, психологічні та юридичні аспекти домашнього насилля, основні норми чинного законодавства. За допомоги кваліфікованого тренера-викладача із досвідом роботи з жінками та дітьми, панянки Маріуполя успішно опанували мистецтво самозахисту та навчились виробляти психологічну стійкість до силового спливу на безкоштовних курсах. Керівництво громадської організації із тренерами, не зосереджуючись на одних лише силових прийомах самозахисту, вдало поєднали фізичну та психологічну складові підготовки, аби жінки відчували себе більш впевненими та могли протистояти кривдникові, запобігаючи насильству у фізичній реалізації.
Спеціалісти організації завжди готові налагодити ефективну роботу в сфері надання первинної правової допомоги, моніторингу місцевих проблем та просвітницької роботи відповідно до стандартів Мережі правового розвитку та згідно з основних положень чинного законодавства. Організація взяла на себе зобов’язання підвищити правову захищеність найбільш вразливих категорій населення та посилити правові можливості представників громади Маріуполя через надання безоплатної правової допомоги та експертний супровід вирішення місцевих проблем виключно правовим шляхом. Фокус група активістів – пенсіонери, безробітні, люди з інвалідністю, громадяни, які через бойові дії на Сході України отримали статус внутрішньо-переміщених осіб. Перелік не виключний, адже у допомозі не відмовляється нікому.
Із сумною, втім, класичною ситуацією, до громадської організації зверталась пані Ірина: чоловік, який зловживає алкоголем і, на тлі цього, має нестабільний емоційний стан, та малолітня дитина, що потерпає від жорсткого ставлення батька. Жінка мала бажання не тільки розлучитись із домашнім тираном і убезпечити себе від домашнього насильства, а й позбавити його батьківських прав, аби захистити сина від подальшого морально-психологічного пресингу. Юристи організації надали максимальну допомогу жінці та розповіли про сам процес розірвання шлюбу та порядок позбавлення батьківства чоловіка-п’яницю: як то правові наслідки таких дій, необхідний пакет документів та покроковий алгоритм дій. Акцентуючи увагу пані Ірини на тому, що дитина в жодному випадку не втрачає майнових прав спадкоємця.
Активісти ГО “Ліга жінок-виборців” звітують: за результатами їх діяльності подолано правову та соціальну ізоляцію малозабезпечених верств населення та вразливих соціальних груп мешканців Маріуполя, пришвидшено процеси об’єднання людей для вирішення правових проблем в громаді. Також наразі налагоджено активну співпрацю та діалог між громадськими організаціями, чиновниками, посадовцями та засобами масової інформації, задля обміну досвідом і поширення успішних практик у сфері надання безоплатної правової допомоги, а також покращення доступу до неї.
З урахуванням потреб українського суспільства, першочерговим завданням для активістів є узгодження діяльності поліції з охорони правопорядку з інтересами громади Маріуполя. Для того, щоб у подальшому запропонувати дієві інструменти для покращення взаємодії правоохоронців і громадськості, потрібно визначитись з тим, що сьогодні є перепоною цьому та на якому рівні знаходиться довіра громадян до поліції. Дуже важливо моделювати форму співпраці влади і громади на місцевому рівні, об’єднувати та спрямовувати їх зусилля на профілактику і подолання насильства в сім’ї стосовно жінок і дітей.
Спеціалісти організації будуть готові налагодити ефективну роботу в сфері надання первинної правової допомоги: надання правової інформації, надання витягів із законодавства, консультації з правових питань, роз’яснення чинного законодавства, допомога у складанні заяв, запитів, скарг та інших документів правового характеру.
Центр правового розвитку громади в місті Маріуполь працює за адресом – вул. Нільсена, 60, графік прийому юристів – понеділок, середа, п’ятниця з 9:00 до 17:00.
Метою проекту “Підвищення правової захищеності найбільш вразливих категорій населення та протидія домашньому насильству в місті Маріуполь”, що здійснюється ГО “Правозахисний центр “Ліга жінок – виборців” за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» є підвищення правової захищеності найбільш вразливих категорій населення та посилення правових можливостей членів громади міста Маріуполь через надання безоплатної правової допомоги та експертний супровід вирішення місцевих проблем правовим шляхом.