Доступний для всіх: сквер у Слов’янську отримає інклюзивний дизайн

Зовсім скоро у Слов’янську з’явиться простір, що повністю відповідатиме принципам універсальний безбар’єрного дизайну, доступного для всіх мешканців, зокрема й для людей з інвалідністю. Хто його ...

сквер Мрія
Доступний для всіх: сквер у Слов’янську отримає інклюзивний дизайн

Зовсім скоро у Слов’янську з’явиться простір, що повністю відповідатиме принципам універсальний безбар’єрного дизайну, доступного для всіх мешканців, зокрема й для людей з інвалідністю. Хто його створює, якою буде концепція простору та чому його поява в місті є такою важливою? Пропонуємо дізнатися.

За даними Держстату, в Україні налічується 2 мільйони 703 тисячі людей з інвалідністю, серед яких майже 164 тисячі – це діти, але далеко не всі вони повноцінно включені в соціальне життя суспільства. Змінити цю ситуацію покликані інклюзивна освіта, можливості для працевлаштування осіб з інвалідністю, допомога у відкритті бізнесу.

Також необхідною умовою для соціалізації та комфортного пересування є доступність та пристосованість до використання різними категоріями населення об’єктів інфраструктури в українських містах. Нам вдалося поговорити про універсальний безбар’єрний дизайн у Слов’янську з американським архітектором Майком Еббетом, який створює проєкт відновленого інклюзивного скверу «Мрія».

-   Тільки тому що людина у візку чи має іншу інвалідність, це не означає, що вона не може бути рівноцінним членом суспільства, — розповідає Майк. —  У світі є близько одного мільярда людей з інвалідністю. Якщо ми відокремимо їх від суспільства, ми втратимо талановитих артистів, художників, харизматичних лідерів, науковців тощо. Близько 30 років тому світ по-іншому поглянув на людей з інвалідністю, суспільство почало давати всім рівні можливості, щоб кожен мав змогу стати щасливим та успішним.

 

Майк Еббет - дизайнер

Майк Еббет – дизайнер

Принципи універсального дизайну

Концепція універсального дизайну допомагає створити простір, яким буде зручно користуватися всім групам населення, зокрема й маломобільним. Вона втілена у Лондоні, Парижі, Амстердамі, Берліні та багатьох інших європейських містах.

В Україні поки що маємо небагато прикладів повністю доступного середовища. Одним із таких є термінал D міжнародного аеропорту Бориспіль. Його зали обладнані ліфтами, пандусами, мають тактильні вказівні смуги. Стійки ресторанів на фудкортах мають різну висоту, що зручно для пасажирів різного зросту, дітей та людей на візках. Окрім цього, в аеропорті створено додаткову систему інформування пасажирів з інвалідністю. Наприклад, у зоні прибуття люди зі слабким зором можуть скористатися рельєфною картою київського метрополітену.

Термін «універсальний дизайн» запропонував архітектор Рональд Мейс, який все життя провів на інвалідному візку після того, як у дитинстві перехворів на поліомієліт. У 1997 році в університеті Північної Кароліни у США було сформульовано 7 принципів цієї концепції, що мають враховуватися в архітектурі, наданні послуг чи розробці сучасних технологій. Серед них такі: рівність та доступність використання; гнучкість використання; простота й інтуїтивність; доступно викладена інформація; терпимість до помилок; докладання малих фізичних зусиль для використання; наявність необхідного розміру, місця, простору.

-  Універсальний дизайн означає, що ми робимо щось одне, але воно працює для всіх. Ми не розділяємо окремо доріжки для людей в інвалідних візках чи людей, що йдуть пішки. Універсальний дизайн створює рішення, що працює для кожного, — пояснює Майк Еббет.

Оновлення скверу «Мрія»

Слов’янськ отримав можливість створити повністю інклюзивний простір, який відповідатиме міжнародним стандартам універсального дизайну. Таким простором стане відновлений сквер «Мрія». Історія цього парку розпочалася у 2014 році з ідеї п’ятьох жінок-однодумниць вдихнути енергію у визволений Слов’янськ та подарувати йому затишне місце для дозвілля містян.

Попри вже немолодий вік, роботу та домашні турботи, активістки щотижня влаштовували прибирання території закинутого тоді скверу. До них приєдналися й інші небайдужі, які розділили мрію про затишне місце в рідному Слов’янську.

Поступово сквер набував нових рис. Завдяки допомозі волонтерів та підприємців з різних українських міст тут з’явилися «Алея сім’ї», фруктовий сад, спортивний комплекс, привабливі артоб’єкти й дитячий майданчик. У 2015 році ініціативна група об’єдналася у благодійний фонд «Слов’янська Мрія», аби продовжити облаштування скверу.

Учасниці фонду почали проводити фестивалі, творчі майстер-класи, настільні та спортивні ігри. Щоб до скверу могли приходити всі слов’янці, незалежно від фізичних і ментальних можливостей, фонд вирішив створити на його території інклюзивний простір. Спочатку виникла ідея побудувати інклюзивний дитячий майданчик, яку вдалося втілити завдяки підтримці партнерів з ПРООН та міської влади. А тепер учасниці фонду реалізують проєкт за підтримки USAID, який дасть змогу обладнати ще частину скверу у форматі універсального безбар’єрного простору, що буде доступним для всіх.

Грант USAID рамках проєкту «Демократичне врядування у Східній Україні» передбачає допомогу міжнародних фахівців у розробці концепції інклюзивного простору та отримання необхідного обладнання. Саме зараз американський архітектор Майк Еббет працює над дизайном оновленого скверу.

-   Наша співпраця з фондом почалася з того, що я побачив запит — потрібно було створити дизайн парку в Україні, зокрема й для дітей з інвалідністю, — згадує Майк. — Я ландшафтний дизайнер та створюю парки вже понад 30 років. Особливо зацікавлений у створенні дизайну, що задовольняв би потреби всіх. Цей проєкт дає мені можливість дізнатися багато про Україну. Раніше я працював у Китаї, Тайвані, країнах Африки, але більшість моїх проєктів були реалізовані в США. У Портленді я очолював відділ парків та рекрації. У нашому місті є близько 250 парків. Ми перероблювали їх та створювали нові у форматі універсального дизайну. 

сквер Мрія

сквер Мрія

 

Інклюзивний простір у Слов’янську

Майбутній інклюзивний простір стане осередком творчості, культурного життя, місцем для відпочинку та соціалізації, доступним для всіх. Поки що проєкт на стадії розробки, але Майк вже поділився деякими ідеями щодо концепції майбутнього скверу. Тут можуть з’явитися кілька дитячих майданчиків — для малюків та дітей шкільного віку, сцена для музичних виступів, локація для пікніка. Крім цього, у планах архітектора створення спеціально обладнаної сенсорної зони, що залучатиме різні відчуття. Сквер буде обладнано пандусами, що полегшують пересування людей на візках, а перехід до скверу обладнають світлофором.    

- У сквері «Мрія» є кілька артоб’єктів — велика писанка та черепаха. У концепції дизайну ми хочемо додати тротуари поруч з дорогою, щоб люди, що йдуть повз парк, могли їх побачити. Я буду радий, якщо місцеві митці зможуть створити артоб’єкти, що будуть розміщені вздовж вулиці. Сквер «Мрія» може стати чудовим місцем і для мистецтва також, — Майк Еббет.

Сквер «Мрія» — приклад того, як з ініціативи кількох звичайних мешканців, яким небайдужа доля рідного Слов’янська, народилася потужна рушійна сила, що змінює місто на краще та створює нові можливості. Долучитися до цих змін може кожен охочий. Нещодавно у БФ «Слов’янська Мрія» з’явився сайт, де можна детально ознайомитися з діяльністю фонду, дізнатися розклад найближчих заходів та підтримати розвиток скверу «Мрія», здійснивши разову пожертву на будь-яку суму або ж стати постійним патроном — і робити внески щомісяця. 

-   Ми прагнемо створити для людей з інвалідністю простір, де вони зможуть відпочивати та добре проводити час. Це дуже надихає та тішить, коли ти бачиш дитину з інвалідністю, яка вперше в житті може гратися на майданчику. Коли бачиш щирі посмішки на обличчі, розумієш, що це варте усіх зусиль, — Майк Еббет.

Слов’янськ стане одним із небагатьох українських міст, де буде побудовано інклюзивний сквер. Якщо ви розділяєте мрію про затишний простір, доступний для всіх мешканців, та хочете, щоб кожен почувався комфортно у своєму місті, підтримайте спільноту людей, які змінюють Слов’янськ. Долучайтеся до розвитку скверу «Мрія» та беріть участь в ініціативах БФ «Слов’янська Мрія».

 

Слов'янськ

Слов’янськ

Активістки

Активістки


Тематика публікації:                          

Останні публікації цього розділу:

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади