Досвід польської Громадянської панелі візьмуть для себе й українські міста
Нещодавно представники Миргорода, Вознесенська, Первомайська, Вараша та Новоград-Волинська з навчальним візитом відвідали польський Ґданськ, де взяли участь у підсумковому навчальному візиті в межах ...
Додано:
Ігор Галущак
Нещодавно представники Миргорода, Вознесенська, Первомайська, Вараша та Новоград-Волинська з навчальним візитом відвідали польський Ґданськ, де взяли участь у підсумковому навчальному візиті в межах польсько-українського проекту «Підвищення участі громадянського суспільства в розробці та впровадженні політики і стратегії щодо клімату й енергії в українських містах», який проходив у Європейському Центрі Солідарності. Зазначений проект реалізується спільно з Європейським центром солідарності (Ґданськ, Республіка Польща) за підтримки Уряду Маршалківського Поморського Воєводства, Асоціації «Поморське в Євросоюзі» та GIZ – Німецьким товариством міжнародного співробітництва.
Слід також зазначити, що з метою виконання завдань проекту, місцеві влади кожного українського міста, котре долучилося до Асоціації “Енергоефективні міста України” та Угоди мерів, провели консультації з громадськістю в контексті виконання добровільних зобов’язань зазначеної Угоди, які міста взяли на себе після її підписання. А в часі перебування у Гданську згадані міста презентували свій набутий досвід, а також мали можливість ознайомитися с досвідом польських колег.
Відтак на зустріч з українськими активістами завітали заступник мера Гданська Петер Ковальчук та консул України в Гданську Лев Захарчишин. А розпочалася вона з презентації Марціном Гервіном, представником Сопотської Громадянської Ініціативи, першої в Польщі Громадянської панелі. Адже Ґданськ – перше місто в Польщі, де організовано суспільну панель, яка є інструментом для здійснення місцевого самоврядування. Нині найбільш важливі для міста проекти, які планується впроваджувати, виносяться на громадські обговорення шляхом організації консультацій. Панельні зустрічі з громадою відбуваються впродовж чотирьох днів, але підготовчий період триває більше чотирьох місяців. Учасниками ж громадянської панелі є мешканці з різних мікрорайонів міста, які обираються шляхом випадкової вибірки з використанням системи RANDOM. Наступним кроком є розсилка відібраним учасникам персональних листів із запрошенням для обговорення із визначеного питання. Далі створюється система голосування та обговорюються усі пропозиції – як позитивні, так і негативні. А потім учасники спільно знаходять конструктивне рішення, яке задовольняє більшість. Після того як минає термін тривалістю в один рік – перед громадою звітують чи виконується рішення прийняте під час громадянської панелі. Скажімо на 2017 рік темою для обговорення визначено питання: що може зробити місто Ґданськ для скорочення викидів вуглецю.
Цікавим для делегації з України був і досвід Поморського воєводства, який презентувала Александра Корчинська щодо кращих практик цієї територіальної громади у залучені мешканців до зменшення споживання енергетичних ресурсів. Сьогодні тут впроваджувається інноваційний проект ENERGA Living Lab в якому бере участь більш як 300 домогосподарств, котрі шляхом зміни своїх споживацьких звичок досягли значного скорочення споживання енергії. А заощаджені кошти за умовами участі – були частково компенсовані проектом.
А на завершення візиту учасники спільно із представниками Європейського Центру Солідарності Анною Федас та Каспером Дзєканом підсумували почуте та побачене та вирішили для себе, що вони змінять у організації життя власних громад, і яку користь набутий досвід принесе їх місту. Загалом же, як зазначають, представники громад, участь українських міст в українсько-польському проекті відкрила нові підходи щодо посилення ролі громадян в реалізації місцевих стратегій розвитку та планів дій зі сталого енергетичного розвитку.
Ігор Галущак