Думки адвокатів почуто! На нас чекає новий проект закону про адвокатуру
Асоціація правників України (АПУ) повідомляє про те, що 15 грудня 2016 року робоча група з реформування адвокатури при Раді з питань судової реформи затвердила нову редакцію законопроекту «Про ...
Додано:
uba
Асоціація правників України (АПУ) повідомляє про те, що 15 грудня 2016 року робоча група з реформування адвокатури при Раді з питань судової реформи затвердила нову редакцію законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Вказана редакція значно відрізняється від редакції, яка була оприлюднена на сайті Ради у квітні 2016 р. Кардинальні зміни були внесені за підсумками обговорення законопроекту з адвокатами по всій Україні, європейськими експертами, зокрема на заходах, що проводилися Асоціацією правників України.
Серед основних змін:
1. Значно розширено професійні права адвоката та підсилено гарантії адвокатської діяльності. Суттєво удосконалено інститути адвокатської таємниці та адвокатського запиту.
2. Важливі зміни передбачені у порядку доступу до професії. По-перше, скасовується проведення стажування у існуючому вигляді. У майбутньому адвокатом може стати особа, яка має 2 роки стажу судді або стажера (помічника) адвоката. Для осіб, які відповідають діючим кваліфікаційним вимогам і бажають стати адвокатом буде встановлений перехідний період – лише складання іспиту. По-друге, змінено порядок проведення іспиту. Зокрема, запроваджується централізоване письмове анонімне тестування, що нівелює можливі корупційні ризики.
3. Вдосконалено й інститут дисциплінарної відповідальності. За рекомендаціями європейських експертів розширено перелік стягнень, а саме: запроваджено догану (суворіше за попередження) та грошове стягнення. Наразі грошове стягнення передбачено лише за несплату щорічного внеску. Передбачено, що рішення КДК підлягає оскарженню спочатку до ВДКА, а вже після їх рішення до суду. Оскарження зупиняє дію дисциплінарного стягнення.
4. Найбільш значних змін зазнає система адвокатського самоврядування. Мета – децентралізація, транспарентність та посилення ролі кожного адвоката. Фактично, змінено звичну для нас з 2012 року систему органів. Національні органи об’єднуються в одній юридичній особі – НААУ, а регіональні – в регіональних асоціаціях адвокатів.
5. Удосконалено процедуру скликання та проведення з’їздів та конференцій. Передбачено чітку процедуру оприлюднення порядку денного та необхідних для прийняття рішення матеріалів. Визначено суб’єктів, які мають право заздалегідь вносити доповнення до порядку денного, а конференція чи з’їзд не зможуть приймати рішення по питаннях, не включених до порядку денного. Такі зміни забезпечать неможливість маніпулювання прийняттям рішень, про які адвокати чи делегати не знали завчасно.
6. Строк повноважень членів органів самоврядування складатиме 2 роки, а на посаді можна буде перебувати не більше 2 строків поспіль. Обрання проходить таємним та рейтинговим голосуванням.
7. З метою забезпечення транспарентності діяльності органів АС передбачено відкритий бюджетний процес, в якому РАР чи РАУ складає проект бюджетів за пропозиціями інших органів. А адвокати їх затверджують на щорічних конференціях та з’їзді. Фінансова звітність є деталізованою та публічною, а звіт НААУ перевірятиме незалежний аудитор, який визначить ВРКА. Додатково всі рішення органів підлягають опублікуванню на сайті.
«На моє переконання, в продовження судової реформи адвокатура отримає шанс на якісні зміни. Приємно констатувати, що думки та ідеї адвокатів, які ми отримували під час низки обговорень по всій України, були враховані», – коментує Президент АПУ Денис Бугай.