Диканька – поради для дрібних сільгопвиробників

Дрібні сільгоспвиробники, фермери, представники органів місцевого самоврядування та влади зібралися 23 вересня в Диканьці, аби почути поради для розвитку аграрного сектору в умовах асоціації з ЄС. З ...

Диканька
Диканька – поради для дрібних сільгопвиробників

Дрібні сільгоспвиробники, фермери, представники органів місцевого самоврядування та влади зібралися 23 вересня в Диканьці, аби почути поради для розвитку аграрного сектору в умовах асоціації з ЄС. З ними спілкувалися експерти: Володимир Бойко – директор Сіверського центру післядипломної освіти, Римма Олексенко – консультант у сфері веденння бізнесу та Світлана Андрієнко – директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби.

Присутніх цікавили такі питання: чим вигідна Угода про асоціацію для України; куди спрямовувати свою діяльність – які галузі будуть пріоритетними, де і яким чином збувати вирощений врожай та продукцію тваринництва, адже ціни для вітчизняного товаровиробника є демпінговими; які існують грантові програми ЄС для аграрного сектору України, а також які є можливості отримання кредитів, лізингу. Прозвучало й традиційне риторичне: коли українська держава турбуватиметься про власних сільгоспвиробників. Учасники зустрічі просили більше проводити подібних заходів, де б можна було дізнатися про вплив Угоди на сільське господарство, а також заохочувати місцеву владу до активних дій з розвитку села та громад.

Експерти радили таке: звернути увагу на останні зміни в законодавстві щодо безпеки та якості харчових продуктів, які або набули чинності, або застосовуватимуться вже найближчим часом; періодично переглядати свою стратегію продажів – прилаштовувати свою продукцію до змін на внутрішньому ринку; не гнатися за великими прибутками за рахунок якості товарів, бо це неминуче призведе до роботи «на склад»; постачати на ринок якісну продукцію, адже попит на неї зростає; враховувати екологічний компонент під час розвитку свого господарства – захисту пасовищ, ріллі, місць відпочинку та ін.; дбати про власний імідж та вміти представляти самого себе та власний товар – цьому доведеться навчитися; дрібним сільгоспвиробникам кооперуватися та пробиватися, попри корупційні дії зацікавлених осіб, на ринки збуту та безпосередньо виходити на споживача.

Окремо йшлося про зелений туризм – експерти відзначили його розвиток у гоголівському краї, разом з тим вони наголосили – це заняття не одного домогосподарства, а всієї громади. Лише в такому разі це буде не тимчасовий захід, а довготривалий розвиток туристичних маршрутів.

“Круглі столи” проводяться в рамках проекту «Діалог щодо дій дрібних сільгоспвиробників в умовах асоціації з ЄС», що реалізується Сіверським інститутом регіональних досліджень у партнерстві з Полтавським, Кіровоградським центрами перепідготовки та підвищення кваліфікації, Товариством «Український народний дім в Чернівцях» за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження». 

Джерело: institute.sivertraining.org.ua


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я