Екологи протестують проти будівництва малих ГЕС в Карпатах
Сьогодні під Київським представництвом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) відбулась акція протесту проти проекту будівництва малих ГЕС, що має намір фінансувати дана установа. 14 ...
Додано:
Громадський Простір
Сьогодні під Київським представництвом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) відбулась акція протесту проти проекту будівництва малих ГЕС, що має намір фінансувати дана установа.
14 березня, у Всесвітній день захисту річок, захисники природи протестували проти будівництва малих ГЕС в Карпатах. Як запевняють організатрои, подібні акції одночасно відбувались також у Верховині, Івано-Франківську, Львові, Чорткові та Чернівцях.
Екологи та екоактивісти стверджують: малі ГЕС на гірських річках не такі безпечні для довкілля, як запевняють. Натомість потреба у електроенергії не настільки велика, щоб виправдати ризик, адже Україна і так є експортером електроенергії. Натомість на таких проектах часто “відмиваються” гроші.
Один з варіантів – використовувати так званий “Зелений тариф”, коли держава гарантовано і за високою ціною купує енергію, здобуту з альтернативних джерел. Це мало би стати стимулом для розвитку “зеленої” енергетики, натомість сьогодні в Україні це часто є зароблянням легких грошей. Охороною довкілля при цьому часто відверто нехтують, впевнені екологи.
– Ми переконані, що банк повинен відмовитися від фінансування малих ГЕС в Україні. Називаючи малі ГЕС альтернативною енергетикою, банк не підозрює, що фінансує знищення природи” – говорить учасник акції, Петро Тєстов.
Активісти влаштували перфоманс, щоб показати, що гроші, виділені на даний проект, підуть не на користь. За задумкаю авторів, вистава демострувала, як гроші “вилітають в трубу”, а туристи, які приїхали до Карпат, не можуть більше насолоджуватися природою. Гурт “Фолькнери” також прийшов підтримати акцію своїм виступом.
Натомість у самому ЄБРР позицію екологів не розуміють. Наразі прийнято рішення про фінансування будівництва лише одної ГЕС, про більшу кількість поки що не йдеться. Разом з тим громадські консультації були проведені згідно вимог чинного законодавства.
Разом з тим, спеціалісти ЄБРР можуть переглянути рішення щодо фінансування проекту, якщо виявиться, що його будівництво дійсно виявиться загрозливим для екології.
Активісти передали представникові Звернення, яке в банку обіцяли розглянути і надати відповідь.
Для довідки: мала ГЕС, яку планується спорудити, працюватиме за таким принципом: вода з річки перенаправляється в трубу, якою транспортується на відстань до кількох кілометрів і подається на турбіну. При цьому русло залишається практично сухим, що, крім іншого, має негативні наслідки для ландшафту в цілому і дуже ускладнює риборозведення. Кредитний договір між ЄБР і ТОВ “Гідропауер” передбачає будівництво такої ГЕС на р. Білий Черемош в с. Голошине Верховинського району Івано-Франківської області.
Більше про проблему можна дізнатися на сайті активістів. Проти будівництва малих ГЕС в Карпатах також збирають підписи під онлайн-петицією.
Організаторами акції виступали: дружина охорони природи м. Києва “Зелене Майбутнє”, Національний екологічний центр України, туристичний клуб “Kievkayaks”.
Фото: “Громадський Простір“, pryroda.in.ua