Експерти з’ясовували, що таке згуртованість суспільства та як її вимірювати

Під час дискусії у Прес-центрі Українського кризового медіа-центру експерти шукали відповіді на питання “Що таке згуртованість суспільства та як її вимірювати”.Голова представництва Фонду Ганса ...

50616365008_ced490d87f_z
Експерти з’ясовували, що таке згуртованість суспільства та як її вимірювати

Під час дискусії у Прес-центрі Українського кризового медіа-центру експерти шукали відповіді на питання “Що таке згуртованість суспільства та як її вимірювати”.

Голова представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні Даніель Зайберлінг озвучив загальний інструментарій та методологію виявлення рівня суспільної згуртованості в Німеччині. За його словами, там рівень суспільної згуртованості досить високий. Він запевнив, що йому буде дуже цікаво послухати про цей рівень в Україні.

Аналітик Фонду “Демократичні Ініціативи” Сергій Шаповалов розповів, що в українському суспільстві яскраво виражене явище соціального песимізму:

“Якось, готуючись до одного із обговорень судової реформи, я аналізував результати опитування про обізнаність і ставлення людей до судової реформи. 40% наших громадян сказали, що вони нічого не знають про зміст реформи та її перебіг. При цьому, більшість із них (60%) сказали, що реформа провалилася. Тобто, вони нічого не знали про реформу, але вважають, що вона провалилася. Це є виявом тотальної зневіри в те, що влада може робити щось конструктивне. Суспільство перетворюється на сукупність індивідів, які вважають решту своїх співгромадян, владу, бізнес і т.д. ворогами, які намагаються один одного обдурити, нажитися на один одному. У результаті, із таким суспільством дуже важко рухатися вперед в одному напрямку”.

50617211632_b0516a781d_c

Відповідаючи на питання, чим відрізняються категорії «згуртованості» від категорій «єдності», «солідарності», «спільності», учасник ініціативної групи “Перше грудня” Йосип Зісельс висловив думку, що всі вони є похідними від нашої колективної ідентичності.

“Це більш такий глибинний стан, який можна позначити, як цивілізаційна ідентичність”, – переконаний він.

За словами пана Йосипа, наша колективна цивілізаційна ідентичність тривалий час формувалася у колоніальному стані.

“У колоніальному стані виховуються певні риси народу. Бо колонія знаходиться під потужним силовим впливом метрополії, яка і є основою для цієї імперії. Жорстокість імперії руйнує зв’язки між групами, руйнує групи, які утворювалися природнім чином, руйнує навіть зв’язки із родиною. Вона не тільки не сприяє згуртованості, єдності та солідарності, а навпаки – імперська ідея руйнує всі ці зв’язки і намагається їх уникнути. Нам треба перейти від цього стану – від стану євразійської ідентичності в якій ми перебували протягом 300-т років, до європейської ідентичності, яка формувалася поряд, і також на нас впливала, особливо на західні регіони України”.

Директор з питань науки та розвитку Інституту Громадянського Суспільства Анатолій Ткачук висловив думку, що згуртованість, це психологічний аспект.

“Багато років велося соціологічне дослідження “Соціальний монітор”, і там було таке питання “Як ви ставитеся до жителів інших регіонів?” та “Як ви ставитеся до жителів Білорусі, Росії?”. Цікава річ, що в нас були регіони, де жителі краще ставилися до громадян іншої держави, ніж до земляків з інших регіонів. Це свідчить про “хворобу” згуртованості та ідентичності.

Інше питання – рівень довіри до органів влади. Якщо людина не довіряє органам влади, вона на підсвідомому рівні починає не довіряти державі взагалі.

А третя позиція – це асиметрія розвитку. Коли в нас одні регіони мають багато економічних ресурсів, а інші регіони бідні, і там нічого не робиться, це також погано, і це впливає на згуртованість”, – розповів Анатолій Ткачук.

Усю дискусію між експертами можна переглянути у відеозаписі вище.

 

 

Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Літня Українська Миротворча Школа 2024

Для українців у Польщі запустили онлайн-курси з вивчення польської: як приєднатися до навчання

Протидія гендерно-зумовленому насильству: тренінг для поліцейських сектору освітньої безпеки Чернігівщини

Стресостійкість учасниць зросла на 49%. Підсумки програми «ReStart Свідомості» та гайд на Дія.Освіта

Чи впливає на податки та дохід отримана гуманітарна допомога від Благодійного фонду «ССС»?

У Підволочиській громаді відкрили молодіжний простір «Знайди себе»