ЄС підтримує ядерну безпеку, покращуючи поводження з радіоактивними відходами в Україні
Європейський Союз та його українські партнери успішно виконали проект, спрямований на вдосконалення загальної стратегії поводження за радіоактивними відходами на активних та зупинених атомних ...
Додано:
Громадський Простір
Європейський Союз та його українські партнери успішно виконали проект, спрямований на вдосконалення загальної стратегії поводження за радіоактивними відходами на активних та зупинених атомних електростанціях України. Цей проект з бюджетом 1,8 мільйона євро було профінансовано в рамках Інструменту Європейського Союзу зі співпраці у сфері ядерної безпеки.
У рамках проекту було виконано всесторонній аналіз систем поводження з радіоактивними відходами, що діють сьогодні на українських атомних електростанціях, та їх порівняння з найкращою міжнародною практикою. Ґрунтуючись на цьому аналізі, проект надав всесторон! ні рекомендації щодо технологій, установок та систем для поводження з радіоактивними відходами і переробки їх на активних та зупинених атомних електростанціях. Ці рекомендації було прийнято для впровадження бенефіціарами проекту – Міністерством енергетики і вугільної промисловості України та Державним агентством України з управління зоною відчуження.
Зокрема, результатами проекту стали нові процеси, концепції та специфікації, які цілком відповідають найкращій міжнародній практиці щодо систем, пов’язаних зі скороченням радіоактивних відходів, удосконаленням обліку та контролю і дезактивацією обладнання та елементів (під час підготовкидо звільнення їх від регуляторного контролю), а також щодо комплексного навчання.
Проект було виконано у рамках контракту з компанією Nukem Technologies Engineering Services GmbH.
Передумови
Після аварії на Чорнобильській атомній електростанції ЄС започаткував програму ядерної безпеки у рамках ТАСІС (Технічна допомога Співдружності Незалежних Держав). З 1991 по 2006 рік у рамках програми було надано близько 1,3 мільярда євро на проекти з ядерної безпеки та захисту, з яких на проекти технічної допомоги в Україні припало понад 560 мільйонів євро. З 2007 по 2013 рік ЄС поширив свою допомогу у сфері ядерної безпеки на країни з-поза меж ЄС у рамках Інструменту співпраці у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ); для них загальний розмір наданого бюджету становив 524 мільйони євро. У червні 2014 року було узгоджено стратегію виконання другої фази ІСЯБ (2014-2020 роки), в рамках якої на проекти з ядерної безпеки було виділено додаткові 225 мільйонів євро. Наразі сумарні зобов’язання на користь України в рамках ІСЯБ становлять близько 300 мільйонів євро.
Зокрема, ЄС є головним донором Чорнобильського фонду «Укриття» (ЧФУ) та Рахунку ядерної безпеки (РЯБ), управління якими здійснює ЄБРР від імені міжнародного співтовариства. Загальна сума міжнародних внесків у ці фонди наразі становить близько 1,8 мільярда євро. Понад третина цих внесків надійшла від ЄС, і подальші зобов’язання наразі становлять близько 470 мільйонів євро. Введення в експлуатацію фонд «Укриття» очікується в 2017 році.
Для отримання детальнішої інформації просимо звертатися до:
пана Р.Кости, Керівника проекту від підрозділу DEVCO Європейської Комісії; e-mail:[email protected]
пані Л.Близнюкової, НАЕК «Енергоатом»; e-mail: [email protected].
пані Л.Зінкевич, Державне агентство України з управління зоною відчуження; e-mail:[email protected]
пана Т.Зайпольта (Mr T Seipolt), керівного директора NUKEM Technologies Engineering Services; e-mail: thomas.seipolt@