“Європа без бар’єрів” попереджає про некоректні дані про втрату й набуття громадянства

14 лютого в українських медіа було опубліковано матеріал про статистику прийняття до громадянства України та виходу з громадянства за 2018 рік, на основі яких ці медіа зробили хибні і маніпулятивні ...

тренінг медіа навчання журналісти
“Європа без бар’єрів” попереджає про некоректні дані про втрату й набуття громадянства

14 лютого в українських медіа було опубліковано матеріал про статистику прийняття до громадянства України та виходу з громадянства за 2018 рік, на основі яких ці медіа зробили хибні і маніпулятивні висновки щодо тенденцій у цій сфері.

Першоджерелом інформації стало агентство Українські новини, яке опублікувало новину з заголовком «Громадянство України в 2018 році припинили в 6 разів більше осіб, ніж отримали». Агенція цитує дані Адміністрації Президента  про те, що за минулий рік було припинено українське громадянство 5 637 осіб, прийняті до громадянства України за цей час 988 осіб.

Винесене у заголовок порівняння є некоректним, оскільки оперує дуже неповними даними про отримання українського громадянства іноземцями. Пишучи про отримання громадянства України, варто знати про існування двох основних підстав набуття громадянства – 1)прийняття до громадянства Указом Президента та 2)набуття громадянства за територіальним походженням, де рішення ухвалює Державна міграційна служба. Агенція УН цитує дані тільки за першим показником (988 осіб), тоді як у 2018 році, за даними ДМС, ще 3388 осіб набули громадянства за територіальним походженням. Також існує кілька додаткових підстав: 329 осіб набули громадянства внаслідок встановлення опіки чи всиновлення, 70 – за Угодами про спрощений порядок зміни громадянства, 517 – дитиною, один з батьків якої є громадянином України. Навіть без останнього показника загальна кількість іноземців і осіб без громадянства, які отримали громадянство України у 2018 році, склала 4775 осіб, що далеко не в 6 разів менше за 5 637 осіб, які вийшли з громадянства або його втратили.

Схожі тенденції спостерігалися і в попередні роки – у 2017 році за перерахованими вище процедурами (без дітей, один з батьків яких має громадянство) громадянство набули 4951 особа, у 2016 – 5094 особи.

Неповні дані УН передрукували багато українських онлайн-ЗМІ – Газета.юаНовое времяГордонDeutsche Welle тощо.

Також низка українських ЗМІ передрукували цю новину з маніпулятивним заголовком іншого типу – Порошенко забрав (відібрав) громадянство у понад 5 тисяч українців. Зокрема, такий заголовок поставили Українська правда і Кореспондент.

Втрата українського громадянства також відбувається за кількома типами процедури. Зокрема, вихід з громадянства – це добровільна втрата громадянства за клопотанням самої особи. З 5 637 осіб, які втратили громадянство у 2018 році, 5105 самі про це попросили, його в них ніхто не забирав. І лише 41 особа втратила громадянство, тобто була його позбавлена відповідно до підстав, передбачених Законом про громадянство України.

Закликаємо журналістів для написання матеріалів на спеціалізовані теми звертатися по коментарі до фахівців у відповідних сферах. Самі по собі статистичні дані, як ми бачимо на цьому прикладі, легко можна проінтерпретувати неправильно, через що десятки тисяч людей сьогодні отримали спотворену перспективу міграційних процесів  в Україні.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я