Європейська Комісія пропонує тимчасове зниження тарифів на український експорт до ЄС

Сьогодні Європейська Комісія ухвалила пропозицію щодо тимчасового скасування митних зборів на український експорт до ЄС. Після нещодавніх безпрецедентних подій в Україні, а також безпекових, ...

ЄС
Європейська Комісія пропонує тимчасове зниження тарифів на український експорт до ЄС

Сьогодні Європейська Комісія ухвалила пропозицію щодо тимчасового скасування митних зборів на український експорт до ЄС.

Після нещодавніх безпрецедентних подій в Україні, а також безпекових, політичних і економічних проблем, з якими зіштовхнулася країна, 6 березня Європейська Рада, за допомогою пакету дій, виголосила свою підтримку для стабілізації української економіки. Одним з виявів такої підтримки було надання автономних торговельних преференцій, що передбачені у сьогоднішній пропозиції для Ради ЄС/Розпорядження Європарламенту.

Ідея такого кроку – не чекати набуття чинності положень Угоди про асоціацію про створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ). Його мета – просуватися у напрямі впровадження розділу Угоди про тарифи за допомогою автономних торговельних преференцій та розпочати в односторонньому порядку зменшення або скасування митних зборів ЄС на товари, що походять з України. Однак преференції не є замінником ГВЗВТ та діятимуть для України обмежений період часу – до 1 листопада 2014 року. Очікується, що угоду про створення ГВЗВТ між ЄС і Україною буде підписано та тимчасово застосовано до 1 листопада поточного року; у такому випадку закінчиться дія односторонньої системи автономних торговельних преференцій.

Щойно ЄС ухвалить ці односторонні заходи, українські експортери зможуть скористатися преференційним доступом до ринку ЄС у повній відповідності до списку поступок, щодо якого велися перемовини у рамках ГВЗВТ. Навзамін Україна не повинна буде надавати додаткового доступу для експорту ЄС. Зважаючи на сектор, тимчасове скасування митних зборів буде повним або частковим.

Коментуючи сьогоднішнє рішення, Президент Європейської Комісії Жозе Мануел Баррозу підкреслив, що Єврокомісія «налаштована і готова підтримати стабілізацію економічної та фінансової ситуації в Україні». «Минулого четверга голови держав і урядів ЄС привітали пакет допомоги Україні із бюджетом в 11 млрд. євро, що його представила Європейська Комісія. Єврокомісія швидко рухається у напрямі впровадження цього пакету допомоги – сьогодні вона ухвалила перший з передбачених пакетом заходів. Він стосується сукупності торговельних положень, які становитимуть щорічну економічну вигоду для України у розмірі 500 млн. євро. Ця пропозиція є конкретним, реальним заходом підтримки України з боку ЄС», – підкреслив Баррозу.

Своєю чергою, Європейський Комісар з питань торгівлі Карел де Ґухт висловив радість з приводу «швидких дій ЄС у напрямі підготовки шляху для допомоги Україні». «Для ЄС головною ідеєю є відкриття своїх дверей для експорту з України – даючи у такий спосіб справжній поштовх для розвитку українського бізнесу, що матиме реальний вплив на повсякденне життя усіх українців. За допомогою такої швидкої реакції Єврокомісія засвідчила, що вона стоїть пліч-о-пліч з народом України. Я закликаю Європейський Парламент і Раду ЄС пришвидшити процес ухвалення, щоб норма про зниження тарифів запрацювала до червня», – зазначив Де Ґухт.

Зниження тарифів дасть змогу заощадити майже 500 млн. євро; з них майже 400 млн. євро припадає на сільськогосподарський сектор.

Одностороннє торгівельне відкриття ринку ЄС потребує від України повної співпраці з Євросоюзом в імплементації цього рішення. Також Україна має гарантувати, що у цей період вона жодним чином не змінить свої тарифи щодо ЄС. Окрім того, будуть введені в експлуатацію чисельні механізми контролю. Це потрібно насамперед, щоб уникнути появу різких стрибків, які спотворюють ринок, і у такий спосіб негативно впливають на європейські компанії та промисловість, включаючи сільське господарство.

Детальніша інформація щодо пропозиції:

Промислова продукція. Чинні тарифи ЄС щодо промислових товарів, які експортуються з України, будуть негайно усунуті для 94,7% продукції. Для решти невеличкої кількості товарів (зокрема, для деяких видів хімічної продукції) тарифи будуть зменшені.

Сільськогосподарська продукція: У сфері сільськогосподарської продукції ЄС взяв на себе зобов’язання щодо істотних, але більш обмежених дій для відкриття свого ринку для українського аграрного сектора. Це створить умови для того, щоб європейський аграрний сектор не відчув шкоди від цих односторонніх торгівельних заходів.

Якщо говорити конкретно, то ЄС надасть негайні та необмежені преференції для 82,2% українського сільськогосподарського експорту. Для інших товарів (зернові, свинина, яловичина, курятина та деякі інші товари), буде застосовано часткову лібералізацію – завдяки механізму безмитниих тарифних квот, які обмежують кількість товарів, що скористаються перевагами торгівельних преференцій.

Оброблена харчова продукція: ЄС надасть негайні преференції 83,4% українського експорту в цій сфері. Решта 15,9% частково лібералізуватиметься через тарифні квоти.

Система контролю: Аби уникнути ризику шахрайства, надання автономних торгівельних преференцій залежатиме від того, чи дотримуватиметься Україна відповідних процедур, пов’язаних з «правилом походження» товарів та чи підтримуватиме вона ефективну адміністративну співпрацю з ЄС. Більше того, Україна має утриматися від запровадження нових мит чи зборів, що мають ідентичну дію, та нових кількісних обмежень чи зборів, що мають ідентичну дію, а також від збільшення наявного рівня мит чи зборів, і від запровадження будь-яких інших обмежень.

Крім того, можливим є запровадження запобіжних заходів і відновлення звичайних митних зборів, у разі, якщо товари спричиняють, чи несуть ризик спричинення, серйозних ускладнень для виробників подібних чи прямо конкурентних товарів у ЄС. Ця система базується на статистичних даних, що збираються національними митними органами з усього ЄС.. Якщо ці дані свідчать про різке або стрімке зростання імпорту (наприклад, через те, що товари, які походять з іншої країни – не України – наповнюють ринок ЄС через фальшиві сертифікати походження з України чи неналежним чином користуються з глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС), ЄС може відновити тарифи на цей товар.

Контекст

Україна – пріоритетна країна у рамках Європейської політики сусідства та Східного партнерства. Європейський Союз прагне набагато тіснішої співпраці з Україною, що охоплює поступовий прогрес у напрямі політичної асоціації та економічної інтеграції і виходить за межі простої двосторонньої співпраці. Такою була логіка Угоди про асоціацію, включно із глибокою і всеохопною зоною вільної торгівлі, щодо якої ЄС та Україна вели перемовини у 2007-2011 роках та яка була парафована між обома сторонами у 2012 році. У рамках положень про ГВЗВТ, Європейський Союз та Україна мають намір створити зону вільної торгівлі з перехідним періодом у щонайбільше 10 років, який розпочнеться із набуттям чинності Угоди про асоціацію.

21 листопада 2013 року Україна оголосила про призупинення підготовки до підписання Угоди про асоціацію, включно із ГВЗВТ, з ЄС. Попередньо підписання Угоди мало відбутися під час саміту Східного партнерства, що проходив у Вільнюсі 28-29 листопада минулого року.

Після нещодавніх безпрецедентних подій в Україні, а також безпекових, політичних і економічних проблем, з якими зіштовхнулася країна, Європейська Рада заявила про свій намір підтримати економічну стабілізацію в країні за допомогою пакету заходів, включаючи надання автономних торговельних преференцій.

Більше інформації:

Відео з прес-конференції Жозе Мануела Баррозу і Карела Де Ґухта

Заява голів держав і урядів ЄС щодо України (6 березня 2014 року)

Інструкція щодо глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною

Повний текст Угоди про асоціацію між ЄС та Україною

Торговельні відносини між ЄС та Україною

Джерело : Delegation Ukraine EU News


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я