Європейські дотації для бізнесу: гроші, які не потрібно повертати
І знову в країні ламаються списи з приводу того, хто ж з політиків зможе вивести Україну з кризи. Навколо персоналій організовуються цілі фан - клуби, готові воювати за право лідера «реформувати ...
Додано:
ceasc
І знову в країні ламаються списи з приводу того, хто ж з політиків зможе вивести Україну з кризи. Навколо персоналій організовуються цілі фан – клуби, готові воювати за право лідера «реформувати державу». На жаль, такий підхід – не що інше, як психологічна інерція і прихована ностальгія за тими часами, коли громадяни жили в «радянській державі». Тому майбутнє благополуччя в картині світу багатьох українців пов’язане саме зі зміною держави, яке потім поліпшить життя громадян.
У той же час в ЄС основні зусилля спрямовані на створення умов для розвитку суспільства, рішення проблем і розвиток за допомогою «горизонтальних практик». Держава лише створює для цього оптимальні умови. І нам доведеться не просто враховувати ці пріоритети, ми взяли на себе зобов’язання їх дотримуватися, підписавши Угоду про Асоціацію.
Малий і середній бізнес, як «священна корова ЄС»
Якщо ви вивчали питання підтримки малого і середнього бізнесу як на рівні національних урядів, так і на рівні Єврокомісії, то знаєте: для МСБ існують сотні програм, фінансових інструментів та інших преференцій. Підтримка розвитку МСБ – один з ключових пріоритетів ЄС, що відзначено в стратегіях усіх рівнів. Для України, у якій практикуються преференції для великих корпорацій, ця політика виглядає дивною. Однак європейці, які історично пережили катастрофічні потрясіння і не бажають їх повторення, підходять до питання зі знанням справи.
Чи знаєте ви, що:
- за статистикою країн – членів ЄС від 90 до 99% робочих місць і ВВП генеруються в сегменті малого і середнього бізнесу
- криза 2008 – 2009 років показала, що саме малому та середньому бізнесу економіка зобов’язана стійкістю або, як писав Нассим Талеб «антикрихкістю»
- великі корпорації, де працюють десятки тисяч людей, під впливом кризи руйнуються блискавично, створюючи проблеми вже державі. Адже це – питання безробіття, бюджетів, податків, в цілому – соціальної сфери. МСБ показує набагато більшу стійкість, гнучкість, здатність освоювати нові напрямки, створювати інноваційні продукти і залучати для роботи над ними людей.
Саме тому в останні 15 років Єврокомісія принципово реалізує стратегію підтримки малого і середнього бізнесу. З його допомогою суспільство виходить з кризи образно кажучи, «своїми ногами», а не за рахунок проїдання бюджетів. Та й розвиток в новому, глобальному світі підприємці забезпечують вже на рівних з корпораціями.
А що ж Україна?
Підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС, наша країна взяла на себе зобов’язання підтримувати загальноєвропейські пріоритети. А це означає, що, попри на поточну ситуацію, МСБ з часом отримає повну підтримку. Ця політика вже озвучується першими особами держави, з’являються національні програми. Зрозуміло, все буде просуватися не так швидко, враховуючи об’єктивну кризу. Однак український бізнес вже може скористатися європейськими програмами підтримки, до яких Україна приєдналася. Багато хто чув про програми Єврокомісії Горизонт – 2020 року, COSME, транскордонні програми. Причому в Україні вже є історії успішного отримання фінансування з цих програм, починаючи від 1 млн. Євро і вище. Число доступних нам інструментів буде тільки зростати, але до роботи із ними бізнесу потрібно підготуватися заздалегідь. Оскільки робота з дотаційними ресурсами вимагає специфічних знань і управлінських навичок. Яких? Про це далі.
Дотаційні ресурси ЄС: казка чи дієва управлінська практика?
Перш за все, визначимося з поняттями. Дотації ЄС, на відміну від класичних банківських інструментів, ресурс безповоротний. Ці гроші не доведеться повертати, якщо ви реалізували проект коректно, і він приніс користь не тільки вашій організації, але і набагато більшій кількості бенефіціарів. Перешкодити, як не дивно, можуть не зовнішні обставини, а проблеми у мисленні власників бізнесу. Адже у роботі з цим ресурсом необхідно чітко розуміти: як потрібно стратегуватися, писати проекти і управляти ними на етапі реалізації, як створювати проекти команди і нарешті – як підготувати підприємство до роботи з європейськими дотаціями. Але зробити все це – абсолютно реально. На жаль, український бізнес поки що слабко собі уявляє, що це за ресурс і навіщо він, часто керується спотвореною, а то і міфологічною інформацією, тому не може оцінити можливості та ризики і побоюється користуватися дотаційними коштами.
Отже, Євросоюз – міждержавне об’єднання, у якому сьогодні перебувають 28 країн. Структура створювалася в останні 50 років, поетапно, для реалізації трьох ключових підходів: вільний рух товарів, капіталів і людей. Ці принципи були продиктовані економікою, бізнесом, з урахуванням тенденцій глобалізації. Простір з єдиними валютою, стандартами, законами, прозорими кордонами набагато зручніший для економічного розвитку усіх країн, ніж багато різних держав, розділених бар’єрами. Євросоюз фінансує ті напрямки, які знижують бар’єри у цих трьох ключових аспектах. Для реалізації політики зниження бар’єрів існує загальний бюджет ЄС, відрахування в який пропорційно роблять країни – учасниці. Цей бюджет і є джерелом для виділення дотаційних коштів, а це – мільярди євро.
Навіщо взагалі виділяти якісь кошти підприємцям на місцях? Все дуже просто. Якщо в селі Вілларіба зарплата 2000 євро і умови життя чудові, а в селі Віллабаджо – 200 євро і «колумбійська» атмосфера, ніщо не зупинить масову міграцію. Люди будуть прагнути туди, де краще і нерозумно їх у цьому звинувачувати. ЄС виділяє кошти для подолання подібних розривів в рівні життя. Тому що в кінцевому підсумку міграція породжує набагато більші проблеми і витрати, ніж допомога у локальному розвитку.
Таким чином, Європейська комісія готова виділяти кошти Україні, але з однією умовою: тут, у нас, є люди, готові діяти із тим, щоб поліпшити ситуацію. Ні чехи, на французи, ні німці не приїдуть сюди піднімати зарплати і рівень життя, все це ми повинні зробити самі.
Як функціонує система розподілу дотацій і що потрібно зробити українському бізнесу
Часто можна почути запитання: чому програми ЄС мають уточнення 2014 – 2020? Все просто, Євросоюз функціонує у семирічних стратегічних циклах. Саме для реалізації стратегій і зазначених в них пріоритетів формуються фонди і програми. До 2020 року усі бюджети розписані, які кошти і на що будуть виділятися, ви можете подивитися на сайті Єврокомісії.
Тому, приступаючи до роботи з дотаційними ресурсами, потрібно скласти стратегію розвитку вашого підприємства, яка за своїм вектором буде збігатися зі стратегічними пріоритетами ЄС. Оскільки згодом, при розгляді вашої проектної заявки, експерти Єврокомісії будуть звертати увагу на те, наскільки ваша діяльність відповідає заявленим в конкурсі пріоритетам, а також на те, що ви уявляєте собі, що буде із вашою компанією через рік, п’ять, десять років. В рівній мірі стратегія фірми повинна співвідноситися з регіональною та національною стратегіями. Просто уявіть собі, що стратегією вашого регіону передбачено розвиток в агросфері. Під це завдання будуть плануватися активності: створення освітніх програм для забезпечення підприємств регіону кадрами, проведення бізнес – форумів, зустрічей з інвесторами, створення інфраструктури. Якщо при цьому ви працюєте в сфері пошиття одягу, на вас може очікувати кадровий голод, відсутність підтримки з боку місцевої влади, інших інститутів. Більш того, навіть якщо Єврокомісія виділила вам кошти, ви побудували фабрику, створили робочі місця, почали випуск продукції, відзвітували про витрачені кошти, існує поняття життєздатності проекту. Іншими словами – ви повинні будете демонструвати такі ж результати ще 3 – 5 років після закінчення фінансування, це будуть перевіряти європейські аудитори. А це можливо тільки в розрізі стратегічного планування. Тому погоджуйте свої починання із регіональними стратегіями, або беріть активну участь в сесіях по їх створенню, щоб ваш напрям був врахований.
Склавши стратегію, слід приступити до написання проектів, за допомогою яких ми будемо її реалізувати.
І тільки після цього – до вивчення стратегічних документів європейських фінансових інструментів. Наприклад, програма Горизонт – 2020 року – найбільша європейська програма з бюджетом 80 млрд євро. Бюджет програми розрахований на сім років, регулярно оголошуються конкурси у тому чи іншому напрямку. Вам достатньо знайти свій напрямок і моніторити оновлення та умови. В опублікованих на сайті Єврокомісії конкурсах вказується загальна сума коштів, частина, що виділяється на реалізацію одного проекту, уточнюються правила оцінки проектної заявки, умови виділення фінансування, кількість партнерів у партнерському консорціумі, умови використання коштів, дедлайни.
Якщо проекти вже написані раніше в рамках реалізації стратегії, вам досить буде їх адаптувати до умов конкурсу і подати до розгляду. На це з моменту оголошення конкурсу до дедлайну у вас буде 2 – 3 місяці. Причому подавати проектні заявки ви можете в різні програми підходящої тематики, просто адаптуючи проект під умови конкурсів.
Після закінчення прийому заявок незалежні експерти розглянуть їх на предмет відповідності умовам конкурсу. Ваша заявка буде розбита на кілька частин, кожну з яких оцінить група експертів, ставлячи бали. Проблема, яку ви вирішуєте, бенефіціари, фінансова частина, цілі проекту – все це буде розглянуто різними групами. І тільки підсумкова сума балів дозволить зрозуміти, чи вийшла ваша заявка в топ списку проектів, які отримують фінансування. Після чого вашу організацію перевірять на предмет здатності такий проект реалізувати і запропонують підписати грантову угоду.
Кадри вирішують все!
Якщо ви дочитали до цього місця, то вже зрозуміли, що взаємодія з європейськими фондами і програмами вимагає професійного підходу. Навряд чи власник бізнесу або директор, які щодня вирішують десятки питань, будуть розбиратися у всіх тонкощах написання та реалізації проектів. Для бізнесу рішення лежить або в площині підготовки фахівця для роботи з проектами всередині компанії, або у зверненні за консалтингом до незалежних експертів. Слід зазначити, що в Польщі, яка є лідером ЄС по залученню європейських дотацій на душу населення, працюють понад 20 тисяч експертів по роботі з європейськими фондами і програмами. Саме експертне середовище, що якісно консультує бізнес, сприяє залученню до Польщі європейських грошей.
Поки що Україна не може похвалитися такою кількістю професіоналів, але дещо у цьому сенсі вже зроблено. Три роки тому фундація CEASC почала підготовку фахівців за програмою післядипломної освіти «Менеджер європейських проектів у фінансовій перспективі ЄС 2014 – 2020» з метою створення експертного середовища в Україні. За цей час навчання пройшли понад 200 експертів, багато з них вже консультують бізнес у питаннях отримання європейських дотацій.
Розуміючи, що від якісного консалтингу залежить дуже багато чого, CEASC в партнерстві з компанією Сіті Профіт створили новий формат підготовки – набагато інтенсивнішу програму, засновану на практичних кейсах. Навчання розпочнеться 24 лютого і триватиме три місяці. 10 січня ми запропонуємо потенційним учасникам онлайн – модуль, переглянувши який вони зможуть детальніше розібратися в питаннях роботи з європейськими фондами і програмами і прийняти зважене рішення про участь в програмі підготовки.
Детальніше про програму та умови участі можна дізнатися на сайті проекту.
Детальніше тут.