Європейські експерти проаналізували законодавство України у сфері охорони здоров’я
На основі дослідження юристи розробили рекомендації щодо внесення змін до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», аби наблизити його до директив Європейського союзу та до ...
Додано:
Марія Шененко
На основі дослідження юристи розробили рекомендації щодо внесення змін до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», аби наблизити його до директив Європейського союзу та до законодавства держав-членів ЄС.
«У законодавстві добре охоплені питання, пов’язані з управлінням, фінансуванням та наданням послуг, а також категорії з управління інформаційною системою охорони здоров’я, освіти та ліцензування медичного персоналу, організації медичних досліджень на етичних засадах та наданням дозволів на розповсюдження та продаж медичних засобів. Натомість, у чинних законах дуже слабка юридична підтримка питань оцінки результатів та якості медичних послуг, а також врахування потреб споживача. Міністерству охорони здоров’я України потрібно зосередитись на розробці рамкового Закону про охорону здоров’я, який на загальному рівні буде регулювати основні функції системи охорони здоров’я, посилить увагу до профілактики хвороб та промоції здорового способу життя, підвищенню результативності та якості надання медичних послуг, а також до потреб населення у сфері громадського здоров’я», – резюмує один з авторів дослідження, експерт Проєкту ЄС данський юрист Пол Тім.
Аналіз охопив 24 закони «Конституції України» та ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», а також понад 40 наказів та постанов у сфері охорони здоров’я. Результати цього дослідження передані у МОЗ, після чого їх адресують профільному комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Задля того, щоб відповідні правки до ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я» були внесені, потрібно розробити низку законопроєктів та наказів.
«Європейський союз підтримує реформу охорони здоров’я в Україні. Раді відзначити, що такі масштабні дослідження з визначення прогалин у законодавстві проходять в Україні і базуються на найкращих міжнародних практиках, щоб наблизити українську законодавчу базу у сфері охорони здоров’я до європейських стандартів. У межах реформи охорони здоров’я міжнародні партнери встановили плідну співпрацю з Міністерством, Центром громадського здоров’я та іншими структурами, і ми віримо, що це сприятиме подальшій реформі системи охорони здоров’я в Україні, шляхом внесення змін до законодавства та спільної системної роботи», – підкреслила Олександра Яновська, координатор з розробки політик у сфері охорони здоров’я, Представництво Європейського Союзу в Україні.
Тим часом, Міністерство охорони здоров’я та профільний комітет Верховної Ради допрацьовують проєкт закону №4142 «Про систему громадського здоров’я», який є пріоритетним для розгляду та затвердження. Законопроєкт №4142 – це перший офіційний документ, де закріплено на законодавчому рівні поняття «громадське здоров’я» та визначено правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи громадського здоров’я в Україні, зокрема окреслено модель системи громадського здоров’я та роль Головної експертної установи у сфері громадського здоров’я, яким вбачається Центр громадського здоров’я МОЗ.
«Команда МОЗ вже кілька років працює над тим, щоб адаптувати українську систему охорони здоров’я до найкращих європейських практик. Завдяки міжнародній експертизі та підтримці, ми внесли ряд правок до проєкту закону «Про систему громадського здоров’я» і сподіваємося, що в новій редакції Верховна Рада прийме його в другому читанні. Разом з тим, ми дуже вдячні міжнародним партнерам за аналітичну роботу та рекомендації для перегляду чинних законів. Нещодавнє комплексне дослідження законодавства показало, що оновлення та зміни дуже потрібні для більш якісного юридичного та соціального захисту українців у сфері громадського здоров’я», – зазначила Ірина Руденко, Генеральний директор Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ України.
Довідкова інформація:
Аналіз законодавства був здійснений в межах Проєкту «Надання підтримки Україні у розвитку сучасної системи громадського здоров’я», що впроваджується GFA Consulting Group GmbH, Німеччина, у консорціумі з Фінським інститутом охорони здоров’я та добробуту (THL) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Мета Проєкту – підтримати консолідацію та розширення можливостей Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» та допомогти у створенні сучасної системи безпеки крові в Україні.
Текст аналізу законодавства доступний за посиланням: https://eu-ua.kmu.gov.ua/node/4151
Дізнатися більше про Проєкт: https://phc.org.ua/pro-centr/proekti/gfathl
Контакти: [email protected]