Фільм про полонених “Крихка Свобода” показали на Луганщині

Місто, в яке приходить ворог, уже не може бути безпечним. Так було і в Северодонецьку. Місто Луганської області потрапило під окупацію, однак українським військовим таки вдалося його визволити. Саме ...

Додано:
Karina Doroshenko

DSC_0398 (1)
Фільм про полонених “Крихка Свобода” показали на Луганщині

Місто, в яке приходить ворог, уже не може бути безпечним. Так було і в Северодонецьку. Місто Луганської області потрапило під окупацію, однак українським військовим таки вдалося його визволити. Саме у цьому місці 7 листопада було показано документальний фільм «Крихка Свобода». Фільм, в якому викривається проблема незаконного ув’язнення на основі історії п’яти чоловіків і жінок.

У приміщенні Міського палацу культури зібралися  ті, кому не байдужа ситуація, що нині панує на сході України, кому було про що поговорити з правозахисниками, кінематографістами, а особливо з героями фільму. Серед присутніх були і представники Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, яку переведено з в Северодонецьк із Луганська після окупації регіону. Саме в підвалі приміщення колишньої Луганської облдержадміністрації і тримали людей представники незаконних збройних формувань.

За сприяння Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) кінематографісти об’єднання Вавилон’13 спільно з DocNoteFilms зняли документальний фільм на тему, про яку мало говорять у суспільстві – полон. Тож присутні мали змогу поспілкуватися після показу фільму з правозахисником СЦГІ Володимиром Щербаченком, режисером Костянтином Кляцкіним, оператором Павлом Липою та двома героями фільму, для яких Северодонецьк є малою батьківщиною. Вікторія Кононова і Олександр Кононов народилися в цьому місті, яке в 2014 році не могли назвати своїм. Звідусіль відчувалася небезпека, підозрілість, була необхідною надмірна обережність.

Тепер же показ фільму пройшов у інакшому настрої, порівняно з 2014 роком. «Дуже добре, що є в залі ви. Важливо, щоби поліція мала українські погляди. Бо саме у 2014 можна було не допустити захоплення міста, якби компетентні органи виконували громадянський обов’язок. Тоді могли заборонили ввезення «тітушок». Поліція тоді була не на українському боці», –  звернулася Вікторія Кононова до присутніх студентів Академії внутрішніх справ.

Відверті відповіді про те, як повернутися до життя після полону, як бути з тими, хто мав сепаратистські погляди, розповідь про катування на великому екрані і тиша в залі від роздумів – такою була презентація фільму у Северодонецьку.

Наступного ж дня фільм було показано у Слов’янську. На показі фільму були присутні усі ті, кому не байдуже до цієї проблеми. Правозахисник Володимир Щербаченко, який виступив консультантом змісту, розказав про дослідження мережі незаконних в’язниць на сході України після окупації регіону. Серед них – підвал приміщення колишньої Луганської облдержадміністрації. Цю в’язницю зі спогадами колишніх полонених описали у звіті «За ґратами будинку «уряд ЛНР».

Приїхали презентувати фільм на Луганщині також режисер фільму Костянтин Кляцкін і оператор Павло Липа. Глядачі мали змогу поспілкуватися з командою. «Ми дали у фінальних титрах суху статистику того, що насправді відбулося. На екрані ви почули історії п’яти людей, а насправді їх набагато більше. Однак ви ніколи, можливо, і не почуєте про цю проблему, бо постраждалі не захочуть про неї розказати», – звернувся режисер до глядачів.

У присутніх в залі було багато питань, коментарів, реплік. «Насправді схожа ситуація була і у нас, коли захопили Слов’янськ. Все більше людей викрадали «на підвал». Всі боялися і боялися говорити про це вголос. Але поступово якось стали розуміти, хто яку позицію займає, і почали протестувати. І от все, що у фільмі – дежавю того часу», – прокоментував глядач.

Фільм відкритий до показів у різних містах України. Наступний показ заплановано 22 листопада у місті Дніпро та 24 листопада на Тернопільщині. Більше інформації про фільм на офіційній сторінці у фейсбуці.


 

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я