Формування концептуальних і правових засад інституційного відновлення Донбасу
Повномасштабне вторгнення в Україну вплинуло на всі суспільно-політичні процеси в нашій державі. Ведення війни та планування відновлення і повоєнної відбудови вимагають певних змін у взаємовідносинах ...
Додано:
VyacheslavKV
Повномасштабне вторгнення в Україну вплинуло на всі суспільно-політичні процеси в нашій державі. Ведення війни та планування відновлення і повоєнної відбудови вимагають певних змін у взаємовідносинах між центром і регіонами, а також у розподілі повноважень і ресурсів між державою й місцевим самоврядуванням. Заразом особливості функціонування органів публічної влади у перехідний (повоєнний) період в національному законодавстві не врегульовані, а міжнародний досвід у цьому відношенні вельми обмежений. Відповідно, існує гостра потреба в аналізі новітніх викликів і проведенні фахових дискусій для вироблення нових моделей публічного управління та взаємовідносин центральної, регіональної та місцевої влади як під час війни, так і в перехідний (повоєнний) період.
Днями у Києві відбулась перша експертна дискусія за підсумками дослідження фактичного стану та перспектив організації системи органів публічної влади в Донецькій і Луганській областях.
Зустріч відкрила серію публічних обговорень на основі аналітичних досліджень, які здійснюються в межах проєкту «Формування концептуальних і правових засад інституційного відновлення Донбасу», який підтримується Міжнародним фондом «Відродження».
До обговорення висновків та рекомендацій долучились народні депутати України, науковці, представники органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства.
«На мою думку, для профільного комітету ВРУ, напрацювання колег, які були сьогодні презентовані, могли б стати гарною основою для подальшої роботи та проведення обговорень в межах Комітету із органами виконавчої влади», – зазначив у своєму коментарі народний депутат України, Ростислав Павленко.
«Проєкт передбачає чотири взаємопов’язані напрямки досліджень, які стосуються різних аспектів інституційного відновлення Донецької та Луганської областей. Наразі це перше дослідження і перше таке обговорення, яке ми присвятили сучасному стану та баченню майбутнього системи організації органів публічної влади у визначених областях», – зазначив керівник Асоціації сприяння самоорганізації населення Олексій Колесников.
В межах наступних зустрічей експерти проєкту вивчатимуть та обговорять проблеми кадрового забезпечення для органів влади, перспективи перегляду адміністративно-територіального устрою двох регіонів, а також можливості й інструменти залучення місцевих жителів до процесів відновлення. Означена робота в комплексі дасть цілісне та чітке розуміння пріоритетів і шляхів відбудови публічної адміністрації в регіоні Донбасу після деокупації. За кожним напрямком планується декілька експертних обговорень, а також додаткові заходи із партнерами із залученням більш широкої громадськості. Завдяки цьому будуть розроблені пропозиції, які максимально інклюзивно врахують позиції всіх сторін».
Реалізувати намічене взялись експерти ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, ГО “Центр політико-правових реформ”, ГО “Громадська ініціатива Луганщини” та ГО “Асоціація “Відродження та Розвиток”.
«Ми абсолютно переконані, що повноцінне повернення територій Донецької та Луганської областей під контроль української влади, – це питання часу. Тому ми маємо бути готовими до такого розвитку подій заздалегідь. Незважаючи на певні кроки, які вже робляться органами публічної влади, є сфери, які наразі не отримують достатньої уваги та щодо яких громадянське суспільство мало би сформувати своє бачення. Однією з таких сфер є інституційне відновлення цих областей. Тому, Міжнародний фонд “Відродження” вирішив підтримати роботу коаліції громадських організацій, які ініціювали напрацювання певних аналітичних продуктів, проведення публічних обговорень та формулювання конкретних пропозиції щодо вирішення виявлених недоліків», – зазначив на зустрічі директор програми «Демократія та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження», Олексій Орловський.