Гепатит С: війна на сході України прискорює епідемію!

28 липня, у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, стартувала перша масштабна кампанія тестування на вірусний гепатит С серед військовослужбовців та представників інших силових структур, ...

Гепатит с
Гепатит С: війна на сході України прискорює епідемію!

28 липня, у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, стартувала перша масштабна кампанія тестування на вірусний гепатит С серед військовослужбовців та представників інших силових структур, які беруть участь у проведенні антитерористичної операції. Про це під час спеціального брифінгу у Головному військовому клінічному госпіталі Міноборони у Києві повідомили її ініціатори: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні та Міністерство Оборони України.

Чому саме гепатит С? Проблема вірусних гепатитів в останні роки набуває все більшої актуальності. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вірусом гепатиту С (ВГС) у світі інфіковано більше 150 мільйонів людей. На жаль, по Україні ми досі не маємо вірогідної статистики – єдиною офіційною цифрою є 43,5 тисячі зареєстрованих хворих з гепатитом С, тоді як за даними ВООЗ в Україні до 8% населення живе з ВГС, це приблизно 3 мільйони людей. Специфікою гепатиту С є його здатність тривалий час протікати у прихованій формі, а отже людина, не маючи ніяких зовнішніх ознак хвороби, може бути інфікованою і передавати вірус іншим. Ризик інфікуватись гепатитом вдесятеро вищий ніж ВІЛ, а діагностується він часто вже на стадії раку чи цирозу печінки.

Чому це актуально саме зараз? Україна фактично перебуває у стані збройного конфлікту, в якому задіяно сотні тисяч військовослужбовців, цивільного населення та медиків. Через значну кількість поранених, ускладнення санітарних та соціально-економічних умов життя багатьох українців на сході ризик стрімкого зростання епідемії вірусних гепатитів в Україні значно більшає. Скринінг на ВГС не передбачений для мобілізованих Крім того, безпосередньо у районі проведення бойових дій майже відсутні засоби профілактики вірусних інфекцій.

Це у свою чергу підтверджує і Олексій Дмитрашківський, колишній речник АТО, який особисто зіштовхнувся з вірусним гепатитом С і з ситуацією на сході України: «Я знаю про своє захворювання з 2006 року і тому проблема гепатиту С на території бойових дій для мене не порожній звук. Я прослужив у зоні АТО з першого дня до грудня 2014 р. і бачу, що проблема є дуже актуальною – люди, які туди прибувають, не знають про свої захворювання, оскільки тестування не проводиться. Театр бойових дій – це зона ризику, де люди отримують поранення, відбувається прямий контакт з кров’ю, тому виникає великий ризик інфікуватись. Якщо в госпіталях профілактика поставлена добре, то в польових умовах вона практично не ведеться. Людям в першу чергу потрібно розповідати – що це за захворювання, як з ним боротись, куди звертатись, де пройти тестування, які є методи боротьби з хворобою. Мені ж Альянс-Україна подарував надію на одужання – я починаю лікування, у мене багато творчих планів та інших планів на майбутнє».

Більш детально про плани проведення кампанії повідомив під час брифінгу директор з політики та партнерства Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Павло Скала: «Ми турбуємося про здоров’я та життя людей, які захищають територіальну цілісність України, і вперше розпочинаємо інноваційний проект тестування на вірусний гепатит С бійців, які пройшли АТО. Попередній скринінг серед поранених у Головному військовому клінічному госпіталі, проведений нещодавно за ініціативи Альянсу, за повної підтримки «Волонтерського десанту» та Міноборони, показав значно вищу за середню по Україні кількість позитивних результатів на наявність інфекції. Але отримані дані не є репрезентативними, тому Альянс-Україна, за підтримки Міністерства Оборони та Міністерства Внутрішніх Справ, розпочинає впровадження пілотної ініціативи, що передбачає проведення 5000 скринінг-тестувань швидкими тестами, які протягом 10-15 хвилин можуть надати результати щодо наявності або відсутності антитіл до гепатиту С. Планується охопити до 2200 осіб у військових шпиталях, до 500 осіб у центрах реабілітації, 1200 осіб у військових частинах, 500 осіб у військових комісаріатах та до 600 демобілізованих осіб по всій Україні».

Здати аналіз крові на ВГС – єдиний спосіб точно визначити наявність вірусу та можливість вчасно почати лікування.

Що далі? Гепатит С – виліковний. Якщо своєчасно виявити вірус та почати лікування сучасними препаратами, то понад 90% пацієнтів повністю одужують. Альянс-Україна розпочав першу в країні пілотну програму лікування пацієнтів з вірусним гепатитом С для більш ніж 1500 осіб, включаючи хворих з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС та представників інших уразливих груп. Перші пацієнти вже почали лікування, а в перспективі частина військовослужбовців та представників інших силових структур з діагностованим гепатитом С, які найбільше цього потребують, будуть також безкоштовно забезпечні сучасним життєво-важливим лікуванням вірусного гепатиту С.

Альянс-Україна вітає початок співпраці з Міністерствами Оборони і Внутрішніх Справ, а також волонтерами та вбачає великий позитивний ефект в тому, що існує розуміння проблеми і відкритість до системного її вирішення.

Разом з тим загальна ситуація з вірусним гепатитом С в Україні залишається складною. Препарати для ефективного лікування ВГС залишаються недоступними для переважної більшості населення України через високу ціну. Альянсу-Україна вдалося закупити новітній препарат для лікування гепатиту С – собосфувір – за найнижчою зафіксованою у світі ціною в 900 доларів США за 12-тижневий курс лікування. Ми сподіваємось що ця цифра послужить орієнтиром для державних закупівель, що дасть змогу придбати більше курсів лікування для тих, хто його нагально потребує.

Джерело : International HIV/AIDS Alliance in Ukraine


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи